No, niin. Helppoa oli tuo auton jäljitys, mutta jatketaan nyt vielä muutamalla mallilla:
a)-niinkuin Autobianchi, mutta mikä on Bianchina?
b)-niinkuin Boomerang. Niin, mikäs on Boomerang?
c)-niinkuin Champagne, viittaa Ranskaan, mutta Campagnola on italialainen...
d)-niinkuin Capri. Kaikki kunnia Fordille, mutta italialainenkin auto on kantanut tämän kauniin saaren nimeä
Italokilpailu se vain jaksaa jatkua
12
935
Vastaukset
- Commentatore
a) Fiat 500 -pohjainen Autobianchi.
b) Maseratin konseptiauto vuodelta 1971.
c) Campagnola = Fiatin pikkumaasturi.
d) ??? - Timppa
Yritetään.
a)Autobianchin vastine viissataselle
b)?
c)Fiatin "maasturi"
d)Lancia - Veli Puivari
d) Jotenkin tuntuu siltä, että Fiatin pienistä 30-40 vuoden takaisista volyymimalleista (600, ehkä myös 500) olisi ollut avoversio nimeltä Capri. Nimihän tuntuu myös viittaavasti sopivasti Cabriolet-korimalliin. Hakukoneilla tuntuu vain löytyvän huonosti tietoa tuon tuntemuksen tueksi.
Suomeen tuollaisia lienee eksynyt vähemmän, ilmastollisista syistä. Olen ajanut Suomessa yli 50:ttä Fiat 600 -yksilöä, vieläpä saman vuorokauden aikana (luullakseni 1972), mutta kaikki olivat ihan peltikattoisia.
Kesällä 1969 tulin ajaneeksi Italiassa rättikattoisella nelipyöräisellä, mutta se ei ollut Torinosta vaan logossa kaarevalla keulalla olivat V ja W jotenkin päällekkäin. Auto oli mallia 1963; se kuului saksalaiselle ystävälleni. Ajelimme tuona kesänä n. 12.000 km Italian ja Hammerfestin välillä, ihka tuoreilla ajokorteilla.- Veli Puivari
Kun kysymyksessäkin mainittiin Ford, niin saanen muistella hieman menneitä italoautoasian vierestä.
Olin 1970-luvun alkupuolella ahtaajana "autokeikalla" Helsingin Hernesaaressa, Suomen Fordin toimintakeskuksen laiturissa. Fordeja ammennettiin vissiinkin laivakraanoilla välitäkiltä täkkiluukkujen kautta kaijalle, josta ne piti viedä parin sadan metrin päähän varastokentälle ajamalla. Minulle sattui alle Capri 3000 GTXLR – kevyenoloinen rimpula, johon oli tökätty 3 litran pata. En malttanut olla jättämättä kaijan kiveykselle mustaa viivaa.
Sain kuulla kunniani työnjohtajan suusta. Asiakkaan uusia autoja ei kuulemma saanut kohdella sillä tavalla! - blackmagictiger
Veli Puivari kirjoitti:
Kun kysymyksessäkin mainittiin Ford, niin saanen muistella hieman menneitä italoautoasian vierestä.
Olin 1970-luvun alkupuolella ahtaajana "autokeikalla" Helsingin Hernesaaressa, Suomen Fordin toimintakeskuksen laiturissa. Fordeja ammennettiin vissiinkin laivakraanoilla välitäkiltä täkkiluukkujen kautta kaijalle, josta ne piti viedä parin sadan metrin päähän varastokentälle ajamalla. Minulle sattui alle Capri 3000 GTXLR – kevyenoloinen rimpula, johon oli tökätty 3 litran pata. En malttanut olla jättämättä kaijan kiveykselle mustaa viivaa.
Sain kuulla kunniani työnjohtajan suusta. Asiakkaan uusia autoja ei kuulemma saanut kohdella sillä tavalla!CAPRI VISSIINKIN SE ON MUUTEN MUSTAKIN AIKA TYYLIKKÄÄN NÄKÖNEN VIELÄ NYKYÄÄNKIN
- Ferris
b) Maseratin proto
c) ... alumiinivanne merkki - 90.
..kuinka käy...=)
A)Autobianchi Bianchina, kääpiöauto italiasta.
B)Maserati Boomerang, giugiaron tutkielma.
C)Fiatin maasturi jota tehtiin vuosina 1951-1987
eriversioina.
D)varsinaista tietoa en löytänyt mutta veikkaisin
että kyseessä on fiat 500 Capri.
tuo viimmeinen kohta oli kyllä tosivaikea, ainakin meikäläiselle..=) - J..
Heti, kun kysytään jotain, mitä ei löydy Googlella...
Onkos se Jaques vielä maisemissa?- 90.
..B ja C kohta tulivat kyllä ihan ulkomuistista mutta A:n ja D:n kyllä joutui soveltamaan hieman googlea..=)
- Mirafiori
campagnola oli fiatin maasturi, valmistus päättyi 1987...
- Jomppe
a) Autobianchi Bianchina eli tämmösen henkilömalli http://www.sunpoint.net/~jv62/images/panorama_etuvasen_iso.jpg ( ostaisin muuten tuohon osia jos on jollakin tiedossa ).
b) Roclan työntömastotrukki jos ei kelepaa niin sitten veikataan maseratin tutkielmaa.
c) fiiun maasturi
d) Ase Capri lälläripyörä(=skootteri) - J..
Ja jälleen ensimmäiselle oikealle vastaukselle piste ja oikealle peesaukselle puolikas: Commentatore 3, Timppa 1, Ferris ½, 90 1½, Mirafiori ½, Jomppe 1½. Lisäksi Veli Puivari saa yhden pisteen oikeasta asenteesta.
a) on aivan oikein Autobianci Bianchina
b) on kuin onkin Maserati Boomerang, yhden kappaleen tutkielma, ja aivan ajettava sellainen, myytiin muuteen pari vuotta sitten keräilijälle Ameriikkaan muistaakseni noin 1 000 000 mk:n hintaan. Halvalla meni.
c) Fiat Campagnola, maasturi, kyllä
d) mutta entäs tämä Capri...? Se siirtyy jatkokilpailuun.
----------------
Commentatore 24½
Jaqu 15
Timppa: 13
Tazio 9½
Mirafiori 9½
RiTo: 7½
Veli Puivari 6½
90: 6
Scuore Sportivo 4
iniezione: 3
Ferris 2½
155 2
Gamma 500 2
late@: 2
Antti Korhonen 2
V.jano: 2
Antti (Korhonen??): 2
Jomppe 1½
Ravo: 1
Don Quote: 1
Giulia Super 1
Passatisti 1
S.Tikka ½
Eki ½
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24345306Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18510838Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 331563
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500