Olen ratsastanut viime syksystä asti. Aina välillä, kun menemme ravia, tulee tunne, kuin hepan takajalat valuisivat johonkin kuoppaan tai liukastuisivat taaksepäin... Mistäköhän se johtuu ja voinko itse vaikuttaa asiaan, että näin ei kävisi?
Omituinen "kompastelu"
11
6592
Vastaukset
- donna;)
minkä ikäinen hepo on?
onhan kaviot hoidettu säännöllisesti?
onko hepolla hyvä kunto, eli liikutetaan säännöllisesti?- Hirsipuu
Syntynyt v. 1990. Kyllä se ainakin tunneilla on joka päivä. Kavioista en ole ihan varma, luulisin että kengitys on OK mutta kavioita ei putsata joka päivä, voiko se vaikuttaa asiaan?
- hevosen omistaja
Nyt näin talvisaikaan kun tiet ja muut paikat ovat liukkaita niin hevoset vain liuksatuvat. Hevosenkengät ja lumi on keskenään sellainen asia, että hevonen liukastuu helposti jos ei hevosella ole hokkeja... TAI myös jos hevonen kulkee ei-reippaasti niin sen ajatukset saattavat herpaantua ja sitten se vain yksinkertaisesti kompastuu omiin jalkoihinsa. :) Elikkäs koita saada hevonen kulkemaan reippaamin ja nostelemaan jalkojaan (siis ei mitään kaahailua...) niin siinä voi olla ongelmaan ratkaisu!
- hevoskirjasta
kerran, että jos usein tuntuu että joku takajalka "tippuu alta" niin se voi viitata selkäkipuihin. Seuraile vielä hevosta ja kerro asiasta omistajalle/rats.opettajalle. Parempi katsoa kuin katua=)
- snaks-
Meilä on joskus sama ongelma, mutta mulla on, siis ainakin oman hevosenkohalle ratkaisu. Kun tuo omakin on vähä kömpelö ja se johtuu siitä että maastossa se on kova kahtomaan maisemia ja ei oikee keskity siihen mihin jalkansa laittaa, kengitys ok, eikä selkäkipuja tms, terve! Jotkut on vaan hieman kömpelömpiä ku toiset, ja tietenki se voi johtua maaperän tasaisuudesta, en tiedä.
- jannuukaa
Onko hevonen ex-ravuri? Jos on, niin yks raviukko sano että sillon ravikoulutuksen aikaan, hevosta on voitu pieksää nii paljon että askeleet menny sekasin.
- kataaa´
Minuakin on tuo asia vaivannut ja se ``kompastelu´´ on ilmennyt useasti laiskoilla hevosilla. :D Noh nyt olen oppinut ratsastamaan reippaammin ja eipäs ole enää hevoset ``kompastelleet´´ niin siitähän se nyt varmaan johtuu.
- Zogu laukko
joo tota mihnun heppa kompuroi ja pahasti tipahigkin kerran.
- dfggf
Tulee vähä myöhässä mut se saattaa olla "vaan" kompasteluu... Jos se siis on vaa sitä kompasteluu eikä mitää muuta nii hevosta kannattaa liikuttaa mahollisimman paljon sellasissa epätasasissa maastoilla. Hevonen oppii nostelemaan jalkoja enemmän yms. :) Eikä kompastelis sit nii paljo.
- poniini
dfggf kirjoitti:
Tulee vähä myöhässä mut se saattaa olla "vaan" kompasteluu... Jos se siis on vaa sitä kompasteluu eikä mitää muuta nii hevosta kannattaa liikuttaa mahollisimman paljon sellasissa epätasasissa maastoilla. Hevonen oppii nostelemaan jalkoja enemmän yms. :) Eikä kompastelis sit nii paljo.
Oletko varma, että et kevennä väärin ja/tai väärässä tempossa? Ratsastan paljon yhellä puoliverisellä, joka selvästi kompastelee, jos keventää yhtään väärässä tahdissa tai jos ulko-ohjan tuki ei ole kohdallaan. Lisäksi pitää tietenkin ratsastaa eteen ;P Tarkista nämä asiat, toivottavasti auttaa
- eteenpäin!
et ole kovinkaan kauaa ratsastanut, niin voi olla ettet saa hevosta 'kantamaan itseään ja jalkojaan' joten se kompuroi. en usko että asia on mitenkään vakava, mutta kannattaa kysyä opettajaltasi. minulla oli ennen hoitsu jolla ratsastelin aina silloin tällöin, hänkin kompuroi, otin asian puheeksi ratsastuksenopen kanssa joka kerotoi itsensä kantamisesta, ja kun hoksasin asian, oli ponikin parempi!
kannattaa ratsastaa reippaasti eteen niin hepan jalatkin nousevat!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803