Kona Dew Plus

ympärivuoden

Kiinostu tuli konan dew plussaan kun sen saisi minun 500€ butjetilla turusta ajopyörästä. Ajan jokseenkin tarkkaan ympärivuoden joten levyjarrullinen on hakusessa.
Kysymyksiä:
-Onhan siinä 28" vanteet?
-Onko siinä ihan hyvät osasarjat?
-Onko sillä hyvä ajaa lenkkejä asfaltillakin vaikka runko näyttääkin siltä että ajoasento olisi todella pysty.

Jollain foorumilla suositeltiin Dew Drop versiota onko se oikeasti 250€ varran parempi?
Tiedätkö jonkun paremman n.500€ pyörän levyjarruilla, mutta ilman joustoa.

8

6994

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kona Dew plus ihan hyvä val...

      Paljonko voit joustaa 500 euron budjetista? Kona Dew plus on hyvä valinta, mutta sijoittamalla sen 250 euroa lisää saat huomattavasti enemmän pyörää pidemmäksi ajaksi.

      Dew plus ei sinänsä ole lainkaan huono valinta, mutta katselisin sinuna vielä hieman ympärilleni. Pyöräkaupoissa on parempiakin vaihtoehtoja vieläpä lähes sinun haluaamasi hintaan. Käytettynä ja huollettuna saa mm. Tunturi F-600 fitness-fillaria, jossa on hydrauliset levyjarrut ja 28" vanteet katukumeilla. Osasarjat ovat Deore LX:ää ja Tiagraa. Lisäksi Bianchilla on Cameleonte III ja IV-mallit, jotka ovat molemmat parempia kuin Dew plus.

      Ympäri vuoden ajaessasi joudut vaihtamaan kiekot ja kumit talveksi joka tapauksessa, joten kahdet kiekot tarvitset.

      Tulikohan sanottua tarpeeksi monimutkaisesti etten suosittele välttämättä Kona dew plussaa valinnaksi =)

      • miksi?

        Miksi kiekot tarvisi talveksi vaihtaa?
        Eikö riitä että vaihtaa pelkät renkaat, kiekko pari maksaa toistasataa euroa? Tähän asti olen pärjännyt yksillä kiekoilla ja vannejarrulla(joka saa kyllä v-käyrät nousemaan voimakkaasti).


      • tämän vuoksi
        miksi? kirjoitti:

        Miksi kiekot tarvisi talveksi vaihtaa?
        Eikö riitä että vaihtaa pelkät renkaat, kiekko pari maksaa toistasataa euroa? Tähän asti olen pärjännyt yksillä kiekoilla ja vannejarrulla(joka saa kyllä v-käyrät nousemaan voimakkaasti).

        Maantiekäyttöön tarkoitettuihin kiekkoihin on paha laittaa järeämpää kumia. Siksi tarvitset esimerkiksi mavicin järeämmät kiekot joihin saat talveksi nastarenkaat kiinni.


      • Nimetön
        tämän vuoksi kirjoitti:

        Maantiekäyttöön tarkoitettuihin kiekkoihin on paha laittaa järeämpää kumia. Siksi tarvitset esimerkiksi mavicin järeämmät kiekot joihin saat talveksi nastarenkaat kiinni.

        Ei siihen mitään erityis kiekkoja tarvitse! Renkaiden täytyy olla vain tarpeeksi kapeat. Katsokaa esim nokian w240 tai w160.


    • Vierailija

      Viime lauantaina ostin Dew Plussan Joensuun Pyörähuollosta hintaan 350e. Ajoasento on minun mielestä ihan hyvä ja mekaaniset levyjarrut on helpompi huoltaa. Siinä on 28" vanteet. Omasta mielestä ihan hyvä ostos.

      • kalle varis

        -halvalla oot sanu...... 499€ on kait perus hinta ..sittenkin edullinen kun ajattelee pelkkiä osia Hayes levarit (tosi hyvät) v Shimano Deore vaihtaja(takana)FSA yms.vertailussa Trekin Valencia ovh:899 mutta osat pilipalia
        Kona Dew Plus on oi hinta/laatu suhteella paras


      • Tankovaihtoehdot
        kalle varis kirjoitti:

        -halvalla oot sanu...... 499€ on kait perus hinta ..sittenkin edullinen kun ajattelee pelkkiä osia Hayes levarit (tosi hyvät) v Shimano Deore vaihtaja(takana)FSA yms.vertailussa Trekin Valencia ovh:899 mutta osat pilipalia
        Kona Dew Plus on oi hinta/laatu suhteella paras

        Suora tanko on ainoa asia joka tökkii tuossa. Lenkkipyörässä saa mielummin olla tavallinen pässinsarvi.


    • muuten hyvä mut...

      onko kellään kokemusta kestääkö painavamman kuskin alla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      47
      2973
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2751
    3. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      34
      2745
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      39
      2476
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      51
      1945
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1579
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1287
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      179
      1228
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1070
    Aihe