Kestääkö tosirakkaus? Tietokone

700 pariskunnan tutkimuksessa Murray onnistui ennustamaan avioeroasteen 94 prosentin tarkkuudella. Ennuste perustui ainoastaan 15 minuutin keskusteluun pariskunnan kanssa.

Näin se on helppoa nykyaikana, mutta silti vanhanaikainen liitto menestyt parhaiten?

http://www.uusisuomi.fi/viihde/54800-kestaako-tosirakkaus-–-matemaattinen-malli-vastaa
4750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

toitotettu jatkuvasti.

Mutta unohdetaan se ja keskitytään siihen riitelyyn ja intohimoon.

Valitettavasti ne luovat vain lyhytaikaisia suhteita.

Pitempiaikaisuus aina vaatii juuri kumppanuus lähtökohtaa koska tunteet haalistuvat ajan myötä ja jos haluat koko ajan enemmän kokea voimakkaita tunteita kuin olla sen yhden ihmisen kanssa niin on aivan selvä ettet tule viihtymään sen yhden ihmisen kanssa pitkään.

Ja alun voimakkaat tunteet eivät kerro siitä kuinka kauan hupi kestään. Voimakas intohimo voi kestää hyvin lyhyen aikaa ja erilaisemmat tunteet voivat kestää vaikka kuinka pitkään mutta ei pala yhtä suurella liekillä.

Avioerojen määrä selittyy sillä että ihmiset pyrkivät pitkäaikaisiin suhteisiin lyhytaikaisten suhteiden logiikalla ja odottavat samaa tunneskaalaa.

Äänestä
  • Minusta tuntuu, että hyvin vahva intohimo ja suuret tunneskaalat suhteen alussa luovat pohjan rakentaa hyvää kumppanuutta. Silloin voi vuosien varrella palata suuriin tunteisiin ja rakkaus vain vahvistuu.

    Äänestä

Omien ja tuttavien kokemuksista viisastuneena väittäisin seuraavaa:

Jos suhde alkaa myrskyisästi ja perustuu seksuaaliseen vetovoimaan, se myös loppuu yhtä myrskyisästi. Ja usein parin vuoden jälkeen, kun suhde arkipäiväistyy ja intohimoiset tunteet laimenevat.

Pitkissä ja kestävissä liitoissa taas pariskunta jakaa samanlaisen arvomaailman, henkisen yhteyden, kumppanuuden ja ystävyyden. Rakastuminen muuttuu syväksi rakkaudeksi ja kunnioitukseksi.

En allekirjoita mitään vanhoja uskomuksia, kuten esim. "vastakohdat täydentävät toisiaan". Esim. jos toinen on äkkipikainen ja temperamenttinen, toinen taas harkitseva ja rauhallinen, niin aluksihan toisen erilaisuus saattaa viehättää. Myöhemmin se kuitenkin muuttuu niin, että rauhallinen puolisko joutuu aina antamaan periksi, kun ei jaksa toisen tunteen purkauksia.
Samankaltaiset ihmiset tulevat parhaiten keskenään toimeen.

Äänestä
  • sammaa mieltä edellisen kaa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


laski sen? kirjoitti:

700 pariskunnan tutkimuksessa Murray onnistui ennustamaan avioeroasteen 94 prosentin tarkkuudella. Ennuste perustui ainoastaan 15 minuutin keskusteluun pariskunnan kanssa.

Näin se on helppoa nykyaikana, mutta silti vanhanaikainen liitto menestyt parhaiten?

http://www.uusisuomi.fi/viihde/54800-kestaako-tosirakkaus-–-matemaattinen-malli-vastaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu