Miten saan kasvatettua rintalihaksiani..
rintalihakset
2
607
Vastaukset
- kehiin
Käyppä Virossa ja ota kunnon puolen litran implantit.
- Delusions
Tapoja on monia. Punnerrukset toimii hyvin otteen ollessa leveä (esim. 80-100cm). Kapea ote ottaa enemmän ojentajiin. Samalla treenaantuu mm. etuolkapäät ja keskivartalon syvät lihaksetkin hieman. Lisäksi se perinteinen penkkipunnerrus kehittää rintaa hyvin, mikä ei yllätys liene. Dipit taitaa toimia myös, vaikka ojentajiin enemmän ottaakin. Plus päälle pari turhaa laitteilla tehtävää hinkutusta (peck deck, vai mikä se oli), mutta niihin ei kannata sortua. Jos kokoa haluaa, niin esimerkiksi 4 x 10 on hyvä sarja, viimeisen ollessa jo aika raskas. Jollei ole, niin lisäpainoja reppuun.
Mutta treenaa toki muutakin kuin rintaa. Olen joskus nähnyt kaverin joka oli varmaan ainakin vuoden verran vain hinkannut penkkiä ja hauista ja näky oli aika karmea. Lihastasapaino kannattaa pyrkiä säilyttämään aina. Jos punnerrat, niin lisäksi kannattaa vähintäänkin vetää leukoja ja tehdä vähän vatsojakin. Tosin silloinkin jää mm. alaselkä ja sivu-/takaolkapäät aika vähälle huomiolle (leuanveto tosin kehittää myös takaolkapäitä), jalkoja unohtamatta. Jalat pitää sut pystyssä, joten niitä ei pidä unohtaa. Tee vaikka yhden jalan kyykkyjä jos ei muuta viitsisi. Toimii. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774682- 1832008
- 1321712
- 1481275
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161211- 351066
- 78963
- 52936
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78902Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh271870