rintalihakset

ärtuf1

Miten saan kasvatettua rintalihaksiani..

2

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kehiin

      Käyppä Virossa ja ota kunnon puolen litran implantit.

    • Delusions

      Tapoja on monia. Punnerrukset toimii hyvin otteen ollessa leveä (esim. 80-100cm). Kapea ote ottaa enemmän ojentajiin. Samalla treenaantuu mm. etuolkapäät ja keskivartalon syvät lihaksetkin hieman. Lisäksi se perinteinen penkkipunnerrus kehittää rintaa hyvin, mikä ei yllätys liene. Dipit taitaa toimia myös, vaikka ojentajiin enemmän ottaakin. Plus päälle pari turhaa laitteilla tehtävää hinkutusta (peck deck, vai mikä se oli), mutta niihin ei kannata sortua. Jos kokoa haluaa, niin esimerkiksi 4 x 10 on hyvä sarja, viimeisen ollessa jo aika raskas. Jollei ole, niin lisäpainoja reppuun.

      Mutta treenaa toki muutakin kuin rintaa. Olen joskus nähnyt kaverin joka oli varmaan ainakin vuoden verran vain hinkannut penkkiä ja hauista ja näky oli aika karmea. Lihastasapaino kannattaa pyrkiä säilyttämään aina. Jos punnerrat, niin lisäksi kannattaa vähintäänkin vetää leukoja ja tehdä vähän vatsojakin. Tosin silloinkin jää mm. alaselkä ja sivu-/takaolkapäät aika vähälle huomiolle (leuanveto tosin kehittää myös takaolkapäitä), jalkoja unohtamatta. Jalat pitää sut pystyssä, joten niitä ei pidä unohtaa. Tee vaikka yhden jalan kyykkyjä jos ei muuta viitsisi. Toimii. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      9
      2781
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2621
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2317
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1894
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1473
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1463
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1173
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1154
    9. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1005
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      958
    Aihe