Hyvät kemiläiset, ehdoittaisin tällaista ratkaisua. Annetaan näiden maahanmuuttajien ja pakolaisten olla rauhassa, jos ette pysty hyväksymään heidän täällä oleskelua niin älkää, mutta jos turvaudutte väkivaltaan näin arkaluontoisessa asiassa olette vain osa ongelmaa, ette ratkaisua.
Olen varma, että vikaa löytyy molemmilta puolilta, niin maahanmuuttajista kuin myös paikallisista. Nämä ihmiset ovat kuitenkin tulleet tänne pakoon väkivaltaa ja uskoakseni myös haluavat aloittaa uuden elämän. Uskoakseni kaikki meistä vain haluavat elää oman elämämme omilla ehdoillamme, sallittakoon se myös näille maahanmuuttajille.
Ja näin lopuksi haluan vielä todeta, että väkivalta vain synnyttää lisää väkivaltaa eikä väkivalta ole koskaa ratkaisu ongelmiin.
Hyvät ihmiset, antakaa ihmisille jo rauha.
6
1003
Vastaukset
- Mika R
käytän väkivaltaa suojellakseni itseäni tai lähimmäisiäni. elä sää ala hitto vie sanomaan että jos havaitsen raiskauksen tai muun vastaisen että ei sais mennä väliin.annan itse heidän olla rauhassa siihen asti jos ja kun ensimmäinen raiskaus tulee tapahtumaan.
- KeminPoitsu
Ei kukaan ole väittänytkään ettei itseään tai läheisimpiään saa puolustaa. Puhuin tuossa enemmänkin siitä, että ei synnytetä lisää väkivaltaa enään tänne. Ihonvärin tai etnisyyden takia ei kannata alkaa tappelemaan.
- on mukiloitu
kerro kun tiedät
- Kemiläinen mies
Olen täysin samaa mieltä. Varsinkin täällä keskustelupalstalla vaan lietsotaan vihaa maahanmuuttajia tai muita ulkomaalaisia vastaan, mikä on todellakin väärin. Onneksi myös poliisi on huomannut tämän asian.
Eikö meillä kemiläisillä ole enää mitään muuta puhuttavaa kun maahanmuuttajat tai muuten vaan ulkomaalaiset? Jos täällä palstalla ei osata muuta kuin haukkua niin hävettää olla kemiläinen. - Kaikki samanlaisia, kaikki ...
Itseäni huvittaa koko maahanmuuttokeskustelu Kemissä, joka on kaikkea muuta kuin rakentavaa. Itse olen Kemistä jo muualle muuttanut ja törmään kaupungissa vieraillessani aina "varoituksiin", että ei siellä ja siellä enää kannata käydä, kun on niin paljon maahanmuuttajia ja että täällä on nyt ihan hirveetä, kun kaikki saa turpaan... Viimeksi kun Kemissä olin, en edes pahemmin huomannut maahanmuuttajia. Muutaman näin kaupassa ja sain kyllä ihan rauhassa asioida. Tämä johtunee siitä, että nykyisellä paikkakunnallani monikulttuurisuuden kirjo on huomattavasti suurempi ja maahanmuuttajiin törmää kaikissa arkipäivän tilanteissa. Niinpä en Kemissä enää kiinnitä koko asiaan huomiota, ja tämä ihmisten kouhotus saa lähinnä hymyn huulille.
Suosittelenkin, että jokainen meistä voisi pohtia maahanmuuttokysymyksiä vähän laajemmassa mittakaavassa ja jättää uhoamisen nimettömänä täällä keskustelupalstoilla. Yksinkertainen tosiasia on se, että erilaisuuden ymmärtämäminen ja hyväksyminen on tietynlainen sivistyksen mitta. Ja kyllä me suomalaisetkin osataan tehdä näitä väkivaltarikoksia kuten raiskauksia - ei siihen maahanmuuttajia ole tarvittu!- Mika R
omalla nimellä vouhottaa jos on vouhottamista. ps rikollispakolaiset pois suomesta koska onhan niitä omassa kansassakin ei niitä lisää tarvi ottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837