Olen huomannut, että treenien jälkeen on joskus mahdoton lopettaa syömistä. Syön kahdentoista maissa lounaan ja illallisen n. klo 20, siis kun tulen esim. jumpasta kotiin. Ennen jumppaa syön vähän rusinoita. Syöttekö iltapäivällä välipalaa vai miten saatte tasattua näläntunteen illalla?
Vaikka söisin mahan täyteen hiilareita treenin jälkeen (esim. puuroa), sen jälkeen iskee makeanhimo. Johtuuko liian alhaalle päässeetä verensokerista? Syön illalla myös pari hedelmää, mutta niidenkin jälkeen tekee vielä mieli suklaata tai muuta makeaa. Ehkä tää on vaan opittu tapa, josta on vaikea päästä eroon?
Vaikka söisin mahan täyteen hiilareita treenin jälkeen (esim. puuroa), sen jälkeen iskee makeanhimo. Johtuuko liian alhaalle päässeetä verensokerista? Syön illalla myös pari hedelmää, mutta niidenkin jälkeen tekee vielä mieli suklaata tai muuta makeaa. Ehkä tää on vaan opittu tapa, josta on vaikea päästä eroon?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei, mulla on vähän sama ongelma! Makeanhimo treenin jälkeen illalla on ihan kamala. Oon tosin luullu et se on vaan opittu tapa. Voiko se johtua siitä treenistä?
Voi olla myös proteiinin puutetta.
Mulla tulee kans yleensä iltaisin kamala nälkä, mutta en usko että se olis tapa, vaan itselläni ainaki liian harvassa olevat ruokailut. Jos syö lounaan 12 aikaan nii eihän sillä jaksa koko päivää, varsinkaan jos vielä urheilee. Pitäsi syödä terveellisiä välipaloja että energiataso ja verensokeri pysyis tasasina. Enkä usko että rusinat riittää.
Kokeile että syöt tasaisesti päivällä? ja voihan sitä syödä esim ananasta tai muuta vastaavaa makeaa illalla:).
Kunnolla treenatessa on äärimmäisen tärkeää syödä pitkin päivää oikein. Eli aloittaa reilulla aamiaisella (vähintään lautasellinen puuroa jos ei muuta mene alas, itsellä tähän tulee vielä ruisleipä ja hedelmä tms.), joku kolme neljä tuntia ennen treeniä hyvä pöperö (esim. kanaa/kalaa makaroonia, raejuustoa tms.), jos aamiaisen ja lounaan väliin jää muuten liian suuri rako, niin joku sämppäri välipalaksi. Treenin jälkeen yleensä kiskasen naamariin palautusjuomaa (esim.Evolution Post Workoutia olen käyttänyt) ja jotain protskupitoista, ei niinkään hiilaripitoista kevyempää iltapalaa. Kellonajasta vähän riippuen voi mennä toinenkin kunnollisempi ateria.
Tuossa lienee siis pahin kömmähdys se, että syöt vaan vähän rusinoita ennen treeniä. Ja HUOM! tärkeää on noudattaa hyvää ruokavaliota jatkuvasti. Treeni kuluttaa hiilarivarastoja vikkelään, eikä se, että syöt tarpeeksi hiilareitä yhtenä päivänä auta sinua. Enemmän protskua kehiin, unohda ne rusinat.