Tuosta voi katsoa, ja ladata speksit. Saatavilla v. 2011 alkaen. Akkusysteemit ovat pohjassa, ja mahdollistaa akun vaihdon nopeammin kuin bansatankin täyttö.
http://www.teslamotors.com/models/index.php
http://www.teslamotors.com/models/index.php
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuo liittyy kai kokonaistaloudellisuuteen, sillä akut ovat vielä merkittävä osa ko. auton hintaa.
Tämä voi muuttua tulevaisuudessa, kun akkujen määrä lisääntyy sekä uutta teknologiaa pukkaa, vaikka näinkin esoteerista:
Tesla Sedaniin on saatavilla kolme eri akkukokoa, mikä määrää yhden latauksen riittävyyden kilometreinä. Vähän kuin eri automalleissa olisi eri kokoiset tankit.
Sähköautojen myötä saammekin totutella uudenlaiseen talouslaskelmaan. On jo selvää että 100% sähköautot kuten Tesla Sedan ovat huiman taloudellisia vaikkapa liisattuna mitättömien käyttökustannuksien ansiosta.
Sähkön voi tuottaa vaikka omilla aurinkopaneeleilla/tuulimyllyllä, tai ostaa ekosähköä, jota monet sähköfirmat jo kauan ovat tarjonneet.
Taidankin seuraavaksi mennä töihin firmaan jossa tarjotaan sähköautoa alle työsuhdeautoksi?
Jäi pois:
http://news.cnet.com/8301-11386_3-10194885-76.html
Joo Suomi on takapajula, öljyparonien unelma, varsinainen korporaalishallituksellinen super-yhtiöiden paratiisi.
Siis, valtio on täällä naimisissa teollisuuden kanssa, ja ihmiset ovat tulosyksiköitä.
Tässä ilmapiirissä on vaikeaa saada järkevää sähköauto-infrastruktuuria, vaikka edut olisivat kiistattomat.
Mieti ilmanlaatua ensinnäkin, jos 70% autoista olisivat sähköautoja.
Ei enää pahanhajuisia pakokaasuja joka kerta kun käydään kaupungissa ostoksilla. Ja Suomen kaupungeissa pakokaasuongelmat ovat mitättömiä verrattuna tuhansiin muihin kaupunkeihin maailmassa.
Ainakin keväällä hiekoituksen aiheuttama kivipöly on suurempi riesa.
Emme myöskään olisi niin riippuvaisia energiastamme ulkomaille, koska kotimaiset energialähteet riittäisivät paremmin.
Varsinkin saasteeton geoterminen sähkö, tuettuna aurinko- tuuli- ja jätevoimala-energialla, korvaisi kaikki ulkomailta ostamamme energiamuodot.
"Kettutytöt" hoitavat asian kuntoon. Nyt on jo suomessa yleistynyt käytäntö jossa öky-tuhlari-saastuttaja-autoja vahingoitetaan, sprayataan tms.
Kun nyt vihreä teknologia alkaa olla saataville, tulee ilmapiiri parantumaan.
Eihän kukaan halua että heidän super-kulutus-SUV-iin heitetään hajupommeja tai jopa molotovin koktaileja, mikä varmaan tulee tapahtumaan jos öljybaronit lobbaavat jatkoa saastuttavalle antiikkiteknologialle, hullujen viranomaisten totellessa kieroutuneita sieluja..
Ne "ökyautot" esim citymaasturit kuluttaa noin 30-60% enemmän bensaa eli samalla saastuttavat saman verran enemmän, että hohhoijaa ne kuule paljon paskaakaan saastuta. Kateutta tuo on vaan ja kettutyttö sun muiden idioottien tyhmyyttä.
Ampukaa yks lentokone alas niin säästytte vuoden ökyauto päästöiltä:D
Ps. Älkää oikeasti ampuko...
maailmassa Suomessa ja kun sitä ei voi rekisteröidä pakettiautoksi niin vero on aika rankka ja samalla ihan älytön.
Onneksi en ollut lähellä veroviranomaista kun luin tuon. Muuten olisi näkynyt verta. Paljon.
"Dieselvero sähköautoista ainoana maana
maailmassa Suomessa ja kun sitä ei voi rekisteröidä pakettiautoksi niin vero on aika rankka ja samalla ihan älytön."
mutta taitaa paikkaluku jäädä kahteen. Dieselvero menee kuitenkin, joskin pakettiautosta pienempi. Uskomatonta ja absurdia.