aloitin tossa kolme kuukautta sitten syömään minipillereitä e-pillereiden sijasta, ja nyt on tullut noin klme kiloa lisää. En ole tämän aikana muuttanut ruokatottumuksia mihinkään suuntaan, ja olen aloittanut kuntoilemisenkin (n.4 tuntia/vko). Silti painoa on tullut lisää pillereiden aloittamisen jälkeen.
Se mikä tässä on niin outoa on, että en itse(enkä poikaystäväni) mielestä ole yhtään lihonut,siis näytän jopa pienemmältä nyt. Eihän se voi olla mahdollista että lihaksia olis tullu lisää pari kiloa?! Entä jos se on turvotusta niin näkyykö se välttämättä peilistä, vai voiko se vaan näkyä vaa´ssa.
Vaikka olen suht. tyytyväinen kroppaani nyt, niin haluaisin vaan saada tälle asialle jonkin selityksen. Pelkään että rupean lihomaan ilman että itse edes huomaan sitä!
Se mikä tässä on niin outoa on, että en itse(enkä poikaystäväni) mielestä ole yhtään lihonut,siis näytän jopa pienemmältä nyt. Eihän se voi olla mahdollista että lihaksia olis tullu lisää pari kiloa?! Entä jos se on turvotusta niin näkyykö se välttämättä peilistä, vai voiko se vaan näkyä vaa´ssa.
Vaikka olen suht. tyytyväinen kroppaani nyt, niin haluaisin vaan saada tälle asialle jonkin selityksen. Pelkään että rupean lihomaan ilman että itse edes huomaan sitä!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eikös niissä e-pilleriessä ole jotain hormooneja. Lieneekö samoja, kuin urheilijoiden hormoonipillereissä, testosteronia ym. Jos vain lisäpainosi on mennyt lihaksiin, ja sinulle on kasvanut suuremmat lihakset? Kuntoilu voi vielä kasvattaa lihaksia. Ei siis läskiä lisää, vaan kiinteää lihasmassaa?
pillereissä on nimenomaan hormoneita, mutta testosteronia ei ole! minipillereissä on progesteronia luulisin. ajattelin kans et osa painosta vois olla lihasta, mut ei ne lihakset sentään kolmessa kuukaudessa kasva hirveesti...va voiko?
kyllä voi! :)