Jos kallioperässä olevat vesisuonet ovat tarpeeksi tilavia ja sopivan muotoisia, jonkunlainen käärmemäinen kauko-ohjattava laite voi ujuttaa niihin ohuinta valokuitumallia tiedonsiirtoa eli lähinnä laajakaistayhteyksiä varten.
Ehkä se kaapelinlaskentalaite olisi 1 cm läpimittainen, 1-10 metrin pituinen ja sisältäisi kilometrin verran valokuitua. Luultavasti sähkövirta kulkisi pattereissa mukana ja ohjaussignaali kulkisi sitä valokuitua pitkin.
Vesisuonet valokuidun tienä?
18
1283
Vastaukset
Vesisuonia?? ja vaikka siellä huokosia on missä vettä on niin mitä käytännön hyötyä olisi moisesta, helpompi/halvempi on sijoittaa ne "kaapelit" muuten...
- kaikki nyt
hyvin ymmärtää, mikä on arkhimedeksen laki.
Jos et itse sattunut tietämään, niin kerron sinulle:
Kun hankeen kusee, niin reikä jää.
- vedenpainetauti
Vesisuoni on kansanomainen nimitys jolla mahdollisesti yritetään vihjata että vesi muka kulkee maan sisällä samantapaisissa suonissa kuin missä veri virtaa ihmisen ruumiissa.
Tuollaista luonnon muovaamaa putkistoa ei maan sisältä kuitenkaan ole koskaan löytynyt. Vesi kylläkin virtaa maaperässä ja kalliossakin erilaisten satunnaisten rakosten kautta, mutta vertaaminen veren virtaukseen verisuonissa on perusteetonta. Maastossa ei ole vesisuonia, siinä mielessä että olisi putkimainen rakenne jossa vesi virtaa. Kallioissa esiintyy rakoja, Rakojen leveys on muutamia millejä ja ovat täyttynet saviaineksella. Rakojen suunta on lisäksi mielivaltainen.
Maamateriaaleissa ei ole myöskään puhtaita onttoja veden kulkureittejä, vaan kanavat ovat yleensä karkeammasta aineksesta muodostuneita ja hienoaines puuttu jolloin vesi virtaa helpohkosti kanavassa.
Kaksi kertaa eläessni olen kaivamassa ollessa törmännyt "vesisuoneen" Kivihautaa tehdessä järvenrannassa kaivannosta seinästä alkoi tulemaan jöötinä vettä. Kaivannon seinämät oli niin jyrkät että en uskaltanut mennä katsomaan mistä ja miten vesi tulee sinämästä. Vesi tuli viiden-kymmenen sentin jöötinä jonkinmoisela paineella ja niin kauan että vuotokohta jäi veden alle.
Toisen kerran suolla kaivaessa ojaa, alkoi ojanpohjalta vesi pulputa, siinä oli selvä 10cm onkalo.
Tästäkin voi päätellä, Yli kymmenen vuoden kokemus on kaivuhommista ja vain kaksi kertaa olen törmännyt mahdolliseen kaapelin ujutus aukkoon, kukaan ei tiedä mihin ne olisi mennyt. Toissa vuonna kaivoin yli kymmenenkilometriä 2,5m syvää ojaa vesijohtoa varten osittain harjumaisemassa, pelloilla, savikoilla, turvemailla, järvenrannoilla.. Ei ensimmäistäkään vesisuonta.- toissavuonna
pintavesi oli todella hakusessa, oli tosi kuivaa,
ja kaivot kuivui.
Oli "kaivonpaikan katsojilla" töitä.
"Vesisuoni" löytyy osaavan kädellä.
Sekin on taito kun kaivetaan kaivo vesisuoneen,
Ettei "vesisuonta kaiveta puhki".
Ei puhkaistussa kaivossa vesi pysy kauan. - bergsman
toissavuonna kirjoitti:
pintavesi oli todella hakusessa, oli tosi kuivaa,
ja kaivot kuivui.
Oli "kaivonpaikan katsojilla" töitä.
"Vesisuoni" löytyy osaavan kädellä.
Sekin on taito kun kaivetaan kaivo vesisuoneen,
Ettei "vesisuonta kaiveta puhki".
Ei puhkaistussa kaivossa vesi pysy kauan.Kuten jo aiemmin on todettu, ei mitään vesisuonia ole olemassakaan.
Ja se "puhkikaivaminen" voisi teoriassa olla esim: Jos vesi on savikerroksen päällä ja sen alla kuiva esim sora kerros jos sen kaivaa puhki niin voisi ajatella että vesi katoaa sinne.
Huom, ei mikään todistettu teoria vaan arvelu!
Ja kaivon katsojista: Jos kasvaa pajua, että löytää kepin niin on sielä silloin vettäkin. - Todella märkää
toissavuonna kirjoitti:
pintavesi oli todella hakusessa, oli tosi kuivaa,
ja kaivot kuivui.
Oli "kaivonpaikan katsojilla" töitä.
"Vesisuoni" löytyy osaavan kädellä.
Sekin on taito kun kaivetaan kaivo vesisuoneen,
Ettei "vesisuonta kaiveta puhki".
Ei puhkaistussa kaivossa vesi pysy kauan.Kesä 2006 oli kuiva juhannuksesta eteenpäin.
- siis.............
bergsman kirjoitti:
Kuten jo aiemmin on todettu, ei mitään vesisuonia ole olemassakaan.
Ja se "puhkikaivaminen" voisi teoriassa olla esim: Jos vesi on savikerroksen päällä ja sen alla kuiva esim sora kerros jos sen kaivaa puhki niin voisi ajatella että vesi katoaa sinne.
Huom, ei mikään todistettu teoria vaan arvelu!
Ja kaivon katsojista: Jos kasvaa pajua, että löytää kepin niin on sielä silloin vettäkin.kaivoon ei tule vettä, eikä minkäänlaista kapillaari-ilmiötä ole olemassa.
kun et ole nähnyt. - bergsman
siis............. kirjoitti:
kaivoon ei tule vettä, eikä minkäänlaista kapillaari-ilmiötä ole olemassa.
kun et ole nähnyt."kaivoon ei tule vettä, eikä minkäänlaista kapillaari-ilmiötä ole olemassa.
kun et ole nähnyt. "
NS.Vesisuonilla ja kapillaari-ilmiöllä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa.
Kapillaari-ilmiö on fakta, vesisuoni huuhaata.
Vesisuonta en ole ikinä nähnyt, kapillaari-ilmiöön kanssa olen paljonkin tekemisissä. - lakkatko
bergsman kirjoitti:
"kaivoon ei tule vettä, eikä minkäänlaista kapillaari-ilmiötä ole olemassa.
kun et ole nähnyt. "
NS.Vesisuonilla ja kapillaari-ilmiöllä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa.
Kapillaari-ilmiö on fakta, vesisuoni huuhaata.
Vesisuonta en ole ikinä nähnyt, kapillaari-ilmiöön kanssa olen paljonkin tekemisissä.sinäkin halkomasta hiuksia, ja myönnät että kansanomaisesti sanottuna on vesisuonet olemassa,
vaikka niiden toiminta ei olekkaan samanlainen kuin esimerkiksi ihmisellä. - luulee
bergsman kirjoitti:
"kaivoon ei tule vettä, eikä minkäänlaista kapillaari-ilmiötä ole olemassa.
kun et ole nähnyt. "
NS.Vesisuonilla ja kapillaari-ilmiöllä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa.
Kapillaari-ilmiö on fakta, vesisuoni huuhaata.
Vesisuonta en ole ikinä nähnyt, kapillaari-ilmiöön kanssa olen paljonkin tekemisissä.moni muukin, ja siksi heidän kaivot kuivuu helposti kuivina aikoina.
- "bergsman"
lakkatko kirjoitti:
sinäkin halkomasta hiuksia, ja myönnät että kansanomaisesti sanottuna on vesisuonet olemassa,
vaikka niiden toiminta ei olekkaan samanlainen kuin esimerkiksi ihmisellä.En myönnä. Vesisuonia ei ole olemassa!!!
- parka......
"bergsman" kirjoitti:
En myönnä. Vesisuonia ei ole olemassa!!!
sinulla taitaa puuhellakin palaa iloisesti.
Onneksi toisilla palaa vain puut puuhellassa. :)
- vesisuonia
ole olemassa:
Esimerkiksi Salpausselällä jossa on Suomen suurimmat makeat pohjavesivarannot noin 50m muuta maanpintaa korkeammalla.
Niihin vesivarantoihin tulee vesi parin miljoonan näkymättömän bergsmannin ja arkhimedeksen kahvikupilla kantamana. - mitä......................
nuo bergsman, arkhimedes ja airfoil sanovat: ei vesisuonia ole olemassa maan sisällä, koska eivät kokemattomina ole sitä nähneet.
Ovat vain nähneet, jos sitäkään joet maanpinnalla, eivätkä ymmärrä että vesi on itse kaivanut uoman.
Heillä ei ole hajuakaan että on olemassa jopa maanalaisia jokia saati vesisuonia.
Mutta kun nuo näsäviisaat vähän varttuvat, saattaavat he jopa nähdä tv ohjelmia asiasta, jos näsäviisaudeltaan osaavat katsoa.- "bergsman"
Lue enemmän luule vähemmän, hanki vaikka Hydrogeologian oppikirja ja ala etsimään vesisuonia sieltä.
Maanalaisia jokia/puroja on niin vähän ettei niihin taida kaivot osua, vaikka olisi kuinka hyvä varumies... - mikä se on?????
"bergsman" kirjoitti:
Lue enemmän luule vähemmän, hanki vaikka Hydrogeologian oppikirja ja ala etsimään vesisuonia sieltä.
Maanalaisia jokia/puroja on niin vähän ettei niihin taida kaivot osua, vaikka olisi kuinka hyvä varumies...Teidän "kirjanoppineiden" takia Suomi on täynnä esimerkiksi hometaloja.
Te "kirjanoppineet" ette saa aikaan muuta kuin sutta ja sekundaa. - bergsman
mikä se on????? kirjoitti:
Teidän "kirjanoppineiden" takia Suomi on täynnä esimerkiksi hometaloja.
Te "kirjanoppineet" ette saa aikaan muuta kuin sutta ja sekundaa.Minä jätänkin talojen suunnittelun niille jotka sen osaavat, vaan hydrologiaa, jos kiinnostaa vesisuonet ja pajut:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogeology
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky485101Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot444924Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2424140Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty573788Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1293689Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm923266Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1362172Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.151541Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo131145Elämäni rakkaus
Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten631017