Olen tähän asti käyttänyt Veetiä alapääkarvoituksen ajeluun, mutta ajattelin vihdoin ja viimein uskaltautua kokeilemaan terällistä höylää... siksipä kyselenkin, missä asennossa ajelu onnistuu helpoiten ja toki kaikenlaiset muutkin niksit aihetta koskien otetaan vastaan, elikä siitä, miten tuo homma helpoiten käy! Ja ajelen siis kokonaan, en pelkästään bikinirajoja. :)
Teinivuosilta on jäänyt pienimuotoisia traumoja terällisellä höylällä ajelusta (silloin tosin ajelin ainoastaan sääri- ja kainalokarvoja, mutta sekin riitti)... siksi nyt vähän jännittää alkaa sohia terällä alapääkarvoitukseen.
Teinivuosilta on jäänyt pienimuotoisia traumoja terällisellä höylällä ajelusta (silloin tosin ajelin ainoastaan sääri- ja kainalokarvoja, mutta sekin riitti)... siksi nyt vähän jännittää alkaa sohia terällä alapääkarvoitukseen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olen ajellut alapääni karvoja, suihkussa onnistuu parhaiten, kyykkyasennossa ja runsaasti saippuaa tai vielä parempi, hiusten hoitoainetta, liukasteeksi.
Partakoneesta pidän kiinni ihan siitä itse teräosasta enkä varresta, sillä tavalla on parempi näppituntuma siihen missä mennään. Peilistä en ole saanut mitään apua vaan ihan tunnustelemalla ja olemalla sinut oman anatomiani kanssa.
Kannattaa myös sheivata moneen eri suuntaan, myötä-, vasta- ja siltä väliltä –karvaan niin että mihinkään kohtaan ei jää sänkeä. Välillä huuhtelet saippuat ja irtokarvat pois, sormin tunnustelet onko joka paikka käyty läpi, laitat lisää liukastetta ja jatkat ajelua kunnes peppusi on sileä kuin vauvan poski.
Jälkikäteen olen joskus laittanut talkitonta vauvapuuteria ihoa rauhoittamaan.
Niin, ja jostain kumman syystä olen huomannut sellaisen jo muutamaan kertaan käytetyn terän olevan parempi kuin ihan uusi ja huipputerävä. Ne ainoat kerrat kun olen niukannut ihoa rikki ovat olleet juuri upouuden terän kanssa.
Suihkun alla lattialla.partavaahtoa ja terävä uusi höylä.jalat levälleen ja rohkeasti oman värkin kera,joutuuhan nitä poimuja venyttelemään ja kiristämään.Ei siinä haavoja tee,oppii taidon nopeaan.Mies opetti ensiaskeleet ja siitä tämä kaikki lähti.Sitten vain kosteusvoidetta perään.valuva suihku helpottaa kun saa huuhdeltua karvat.Mikäs parempi tapa tutustua omaan mirriin.