Minua on aika ajoin haukuttu nörttimäiseksi. Kertokaapas nyt minulle millainen mielestänne on nörtti. Ulkonäkö, käytös, vatetus jne. Haluaisin tietää ennen kun sanon itsestäni mitään.
määritelläänpäs nörtti
naiset kertokaa
83126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
minä oon saanu sellasista semmoisen kuvan ku että niillä on ensinnäki silmälasit, ei toki pakolliset. pottahiukset. viihtyy mieluummin koneella ja kotona ku kavereitten kanssa tai muualla ja tietää paljo tietokoneista ja kaikesta siihen liittyvästä. käytös on ujohkoa/arkaa, ehkä punastelee tyttöjen seurassa eikä oikein tiiä miten niitten kans tulee pärjätä. hiljasempi. vaatetus ei porukasta erottuvaa, ehkä vähä jopa "vanhanaikasempaa". opiskelee hyvin ja paljo ja keskiarvo onki sieltä parhaimmasta päästä, samoin töissä. kiltti. ehkä muutama finni sielä täälä.
Mä olen kaikkea tota paitsi ; mulla ei ole pottahiuksia, en tiedä paljon koneista ja siihen liittyvästä, en opiskele hyvin ja paljon ja mun keskiarvo ei ole sieltä parhaimmasta päästä. En käy töissä.
Mutta muuten joo...
Minusta nörtti on sellainen, joka käyttää paljon tietokonetta ja tietää koneista kaiken (tai ainakin paljon). Nörtillä on oma tietokone ja se on hänelle hyvin rakas, koneen seurassa erittäin hyvin.
Nörtti pukeutuu epämuodikkaasti, vaatteissa tärkeintä on mukavuus. Myöskin silmälasit ja epämuodikas (sotkuinen) hiustyyli kuuluu ulkoasuun. Hygienia ei ehkä ole siitä parhaimmasta päästä.
Luonne on ujohko, nörtti viihtyy hyvin yksin tai muiden nörttikavereiden kanssa. Tytöistä nörtti ei tajua mitään ja on onneton ihmissuhteissa.
...tv:n säätiedoitusten lukija.
Nörtti on hyvinkoulutettu, keskituloista vauraampi, hyväkäytöksinen mies tai nainen. Nörtin arvomaailma edustaa tyypillisesti kotoa opittua perhe- ja parisuhdekeskeistä mallia. Nörtti on sotilasarvoltaan res. kersantti tai res vänrikki.
Nörtti harrastaa säännöllisesti liikuntaa ja on nuorisopoliittisen seuran aktiivijäsen.
Vapaa-ajallaan nörtti harrastaa teknisiä käsitöitä huoltaen moottoripyöräänsä ja ehostaen mökkiään. Nörtin ruokavalio noudattaa lautasmallia.
Miksi nörtti on nörtti? Siksi että mennessään kerran vuodessa (Wappu ja uusvuosi) kaupungin parhaaseen diskoon nörtti on pukuineen liian hyvä ja kaunis sekä aloitekyvyttömyydessään ihan pihalla.
Nörtti on minä ja nörtti on sinä.
NEEEEEEERDSSSSS!!!!
nörtti ei myöskään ole urheilullinen ja kehon suurimmat lihakset ovat oikean käden hauis ja ojentaja =)
Hehe, repesin =) Väittäisin myös oikean etusormen lihaksia aika kehittyneiksi.