Tumma puku

Ansuli1

Miten nainen pukeutuu kun miehen pukeutumiskoodina tumma puku? Tilaisuus alkaa klo 18 ja sisältää virallisen osuuden (ansiomerkkien jako ja puhe) lisäksi musiikkipitoista viihdeohjelmaa sekä buffetin. Voinko pukeutua naiselliseen liituraitapukuun (jakku ja suorat housut)? Ei kai iltapukua tarvita?

3

5836

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

      Klo 18:n jälkeen - miehellä tumma puku, naisella iltapuku
      (ei juhlapuku; sitä käyetään frakin seurana)

      Kun mies käyttää smokkia tai tummaa pukua, on naisen asu juhlavasta kankaasta valmistettu yksiosainen tai kaksiosainen iltapuku tai juhlava housupuku. Iltapuku voi olla täyspitkä, nilkkaan ulottuva tai muodin salliessa lyhyempikin.

      Iltapuvun kengät ovat sirokorkoiset avokkaat tai sandaalit ohutta nahkaa, lakeria, silkkiä tai brokadia. Laukku on siro, kädessä kannettava tai pieni olkalaukku joko nahkaa tai kangasta.

      Sukat ovat ohuet, asun väreihin sopivat, kuvioidut, metallivälkkeiset tai tummasävyiset.

    • joissa pukukoodi...

      ...on 'tumma puku' nainen nimenomaan pukeutuu iltapukuun. Iltapuku voi olla täyspitkä tai lyhyempi riippuen tilaisuuden luonteesta. Myös juhlava housupuku on ok. Liituraita ei kuitenkaan sovi ikinä juhlatilaisuuksiin, vaan se on varattu pelkästään bisnespukeutumiseen.

    • kuin muut

      Hei! Olen vähän eri mieltä kuin muut vastaajat. Jos iltapuku-sana hämää, niin mainittakoon, että iltapuku ei siis välttämättä ole pitkä. Jos miehillä on iltatilaisuudessa tumma puku (tai frakki, mikä on Suomessa harvinaista) niin naisilla on iltapuvut. Ne voivat olla pitkiä tai lyhyitä, pääasia, että on juhlavaa ja kaunista.
      Pitkä puku on eri asia. Iltajuhlissa, joissa miehillä on frakki (tai sen korvikkeena tumma puku, jos ei omista frakkia), naisilla on ns. (suuri) juhlapuku, mikä siis on vielä astetta hienompi ja arvokkaampi/vakavampi kuin iltapuku. Iltapuku on ikään kuin bileasu, juhlapuku on arvokas.

      Näin siis etiketin mukaan. Käytännössä monissa yhteisöissä ei noudateta etikettiä aivan täysin, ja saattaa olla, että ko. tilaisuuteen johon olet saanut kutsun, liituraitapuku sopii aivan hyvin. veikkaisin, että olet silloin asiallisimmin pukeutuneesta päästä, mutta jos se on tyylisi niin ei ongelmaa. Liituraita kyllä periaatteessa kuuluu bisnestyyliin, ja siis työvaatteisiin. Iltamenoihin se on siksi väärä kuosi mutta jos tiedät, että näihin juhliin tulevat ihmiset eivät ole kovin tarkkoja etiketti/tyyli/koodiasioissa, niin voit pukeutua liituraitaan.

      Paras vaihtoehto olisi kuitenkin polvipituinen leninki, joten jos sinulta sellainen löytyy, niin valitse se mieluummin kuin liituraitapukusi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      95
      11990
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      107
      9076
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      128
      5069
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      102
      4281
    5. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      82
      4273
    6. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      42
      4203
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3953
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3729
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3613
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3585
    Aihe