...vai jotain muuta?:)
Miten te ootte toiselle lohtuna, tukena ja turvana silloin kun toisella(kumppanillanne) on vaikeeta ja menee huonosti?
Onko omalla kohdallasi helppoa vai vaikeaa jakaa niitä vaikeita asioita sen toisen kanssa? Tunnetko itsesi koskaan avuttomaksi ja tulee tunne ettet oikein osaa auttaa vaikka kovasti haluaisitkin?
Oletteko huomanneet, et joskus se pelkkä kuunteleminenkin auttaa, eikä ole pakko sen suurempiin lohdutustoimenpiteisiin edes ryhtyä...?
Entä miten toivoisitte itse omalla kohdallanne kumppanisi tukevan sinua, jos olet itse kokenut jotain vastoinkäymisiä tai on hetkellisesti alavireisyys iskenyt ja epätoivo vallannut mielen?
..kuppi teetä ja sympatiaa..
17
545
Vastaukset
- hattu..
ilmaan,onko se toinen nainen poistunut kuvioista? :)
- vänksy
ei liity minuun, eikä keneenkään tuntemaani ihmiseen.:)
Mä tiedän itse millainen olen noissa tilanteissa, voin kertoakin sitten, jos jotkut muutkin kertovat. - ei..
vänksy kirjoitti:
ei liity minuun, eikä keneenkään tuntemaani ihmiseen.:)
Mä tiedän itse millainen olen noissa tilanteissa, voin kertoakin sitten, jos jotkut muutkin kertovat.tietenkään :) Mutta parasta on kunolet vaan ns.valmiustilassa jos se sun mies haluaa jutella. Et tuputa lohtua etkä neuvoja,olet vaan.
- hyvä ajatus
Minulle käy jostain syystä usein niin, että ystävät tai vähän vieraammatkin kaverit kertovat minulle huonoista fiiliksistään. Musta se on ihan OK ja olen iloinen jos voin auttaa. Yleensä tosiaan vain se kuunteleminen riittää, enkä mielelläni koskaan jaakaan mitään neuvoja tai arvostele niitä ihmisiä jotka ovat asianomaiselle ehkä sen huonon fiiliksen tuottaneet. - Itsekin ajattelen niin, että jos olisin oikein tympääntynyt johonkin läheiseen ihmiseen, niin saattaa olla etten kuitenkaan haluaisi jonkun muun arvostelevan negatiivisesti tätä läheistäni.
- vänksy
Mulle tulee aina paha mieli, jos joku muu ajattelee tai sanoo jostain mun läheisestä jotain pahaa. Tavallaan otan sen itseeni silloin. Jos joku vaikka haukkuu jotain mun ystävää, niin koen että se haukkuu samalla mua, ellei ole ihan oikeesti aihetta siihen haukkumiseen, mutta silloin sen on tarvinnut tosiaan tehdä jotain, joka mustakin on väärin.
Kyllä mäkin oon ollut aina se, jolle on ollut helppo puhua ja joka on parhaansa mukaan koittanut lohuttaa, esim., just kavereita, mutta sitten jos itse kaatuu omien huoliensa ja murheidensa alle, niin ei silloin vaan pysty ottamaan toisen murheita enää kannettavakseen. Silloin tuntee itsensä tosi arvottomaksi, ja se taas tietysti pahentaa omaa oloa entisestään. - ihan totta
vänksy kirjoitti:
Mulle tulee aina paha mieli, jos joku muu ajattelee tai sanoo jostain mun läheisestä jotain pahaa. Tavallaan otan sen itseeni silloin. Jos joku vaikka haukkuu jotain mun ystävää, niin koen että se haukkuu samalla mua, ellei ole ihan oikeesti aihetta siihen haukkumiseen, mutta silloin sen on tarvinnut tosiaan tehdä jotain, joka mustakin on väärin.
Kyllä mäkin oon ollut aina se, jolle on ollut helppo puhua ja joka on parhaansa mukaan koittanut lohuttaa, esim., just kavereita, mutta sitten jos itse kaatuu omien huoliensa ja murheidensa alle, niin ei silloin vaan pysty ottamaan toisen murheita enää kannettavakseen. Silloin tuntee itsensä tosi arvottomaksi, ja se taas tietysti pahentaa omaa oloa entisestään.Mulla sama juttu.
- samaa mieltä
asiasta. Minäkin olen usein toiminut 'kuuntelevana korvana' (jostain syystä) ja ihan mielelläni sen teen. Toiselle voi olla tärkeintä se et saa edes jollekin kertoa mikä mieltä painaa. Ja yleensä siihen ongelmaankin löytyy ratkaisu aika helposti.. Siitä tulee mukava olo kun voi auttaa toista edes jollain tavalla. :)
- ...
Yleensä riittää se että tietää että on joku joka tarvittaessa kuuntelee, vaikkei osaisi mitään sanoakaan.
Kerran olen soittanut kaverille aikaa lekurille kun oikein pahaksi tilanne meni, mutta aloin itse itkemään niin ettei siitä meinannut tulla mitään. Se tunne, ettei osaa auttaa vaikka haluaisikin, on kauhea.- ...
Monestihan paha olo on sellainen ettei edes itse tiedä mistä se johtuu. Eihän silloin toinen voi edes auttaa muuten kuin olemalla läsnä jos masentunut sitä tarvitsee.
- vänksy
... kirjoitti:
Monestihan paha olo on sellainen ettei edes itse tiedä mistä se johtuu. Eihän silloin toinen voi edes auttaa muuten kuin olemalla läsnä jos masentunut sitä tarvitsee.
usein onkin se tärkein ja sekin voi jo auttaa, jos kumppani saa ajatukset johonkin muualle, vaikkei olisi edes tietoinen toisen pahasta olosta. Silloin ei koe edes enää tarvitsevansa sen suurempaa lohdutusta.
Kun taas jos joutuu yksin vaan painimaan niiden ongelmiensa kanssa, niin se kasvavat monesti liian suuriin mittasuhteisiin. - ...
vänksy kirjoitti:
usein onkin se tärkein ja sekin voi jo auttaa, jos kumppani saa ajatukset johonkin muualle, vaikkei olisi edes tietoinen toisen pahasta olosta. Silloin ei koe edes enää tarvitsevansa sen suurempaa lohdutusta.
Kun taas jos joutuu yksin vaan painimaan niiden ongelmiensa kanssa, niin se kasvavat monesti liian suuriin mittasuhteisiin.Yksin oleminen on parempi kuin välinpitämätön kumppani. Aina on joku ystävä kenelle voi soittaa tai edes ajatella että se vaan on olemassa ja se riittää. Ja jos ei ole ketään niin silloin riittää se ajatus että riittää kun on itse olemassa (vaikka sängyn pohjalla maaten jos ei muuhun kykene) ja paskat kaikesta muusta! Aikansa se ottaa päästä taas elämästä kiinni, mutta se vaan on hyväksyttävä ja vaihtoehdon jokainen tietää.
jos on vähääkään viinaan menevä ihminen, sillä se se helpottaa.
- vänksy
jaettu viinipullo esim. monesti tuo toivotun vaikutuksen. Viinipullon sijasta kelpaa mulle ainakin silti mikä tahansa, mikä vaan nousee päähän.:)
Seksi toimii myös lohdutuksena. vänksy kirjoitti:
jaettu viinipullo esim. monesti tuo toivotun vaikutuksen. Viinipullon sijasta kelpaa mulle ainakin silti mikä tahansa, mikä vaan nousee päähän.:)
Seksi toimii myös lohdutuksena.se toimii, on vaan aika nihkeetä mennä heruttamaan tuoreelta leskiltä :-)
- vänksy
yrmio kirjoitti:
se toimii, on vaan aika nihkeetä mennä heruttamaan tuoreelta leskiltä :-)
ei voi voittaakaan.:)
kuuntelu on oma tapa auttaa. Jos toisella on suuria murheita niin omat sanat helposti loppuu kesken ja juuttuu kurkkuun. Toisen kanssa viinipullon kumoaminen myös yksi keino.
En ole oikein tottunut saamaan apua murheeseen. Mulla on aina ollut se lohduttajan/kuuntelijan rooli. Tuntuu, että läheiset, ystävät jne. vain odottavat kärsimättömänä, että kai toi kohta menee ohi.Niinkuin usein menee. Joku saattaa jopa jotenkin vihastua, että ei kai SULLA nyt mitään murheita ole. Mutta kyllähän sitä joskus joku jaksaa tovin kuunnella. Se on ihan kivaa:)kuuntelen, yrittäen olla täysin neutraali.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3998566Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1712897- 131252
- 761008
- 64938
- 25916
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta61913- 55903
- 64852
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss72832