Apua!Liian pienet kengät..

Lacostet

Kengänkokoni on kengästä riippuen 39-41,kaikkia näitä kokoja löytyy kaapistani.Ostin Lacosten nahkaiset tennarit ja kokeilin kaupassa kokoa 41,koska se oli ainut koko mitä oli jäljellä.Koko oli mielestäni selkeästi iso ja menin toiseen kauppaan.Kokeilin suoraan kokoa 40 samasta kengästä.Koko tuntui hieman napakalta,mutta ajattelin lyhyen kokeilun jälkeen että pakko olla oikea koko,koska 41 olivat selkeästi mielestäni suuret.No nyt kilometrin kävelyn jälkeen kantapäissäni isot rakot ja harmitus suuri.Pystyykö tälläisille suht tukeville nahkaisille kengille tekemään mitään,tarkoitan siis lähinnä venyttämistä?Pystyykö suutari tekemään mitään?Kenkien hinta 99€,joten empä haluaisi kenkiä lähteä pilaamaan,siksi kysyn neuvoa ensin täältä.Auttakaa,tiedän että märkä sukka ja sen kanssa kävely voisi auttaa,tai suutari ehkä saisi kenkää venytettyä,mutta miten tällaisen kengän kohdalla?Kiitos jos joku osaa auttaa.

8

8714

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ensin sisään ajo

      sitten vasta käyttöön, eli uusi kenkä pitää ensin ajaa sisään että asettuu jalkaan sopivasti eli käytät ensin uusia kenkiä vaikka kotona sisällä aina vähän aikaa kerrallaan ja siitä pidentää käyttöä niin kyllä toimii

    • ...

      Onneksi ostit nahkaiset kengät, sillä ne venyvät sopiviksi muutaman käyttökerran jälkeen. Kengät siis aina totutellaan jalkoihin muutamalla lyhyemmällä käyttökerralla. Tämähän on yksi suurimpia virheitä mitä naiset tekevät korkkareiden kanssa, eli ostavat uudet ja lähtevät niillä juhliin ensimmäisenä käyttökertana ja sitten vielä ihmettelevät miksi jalkoihin sattuu. Ei se ole kengän vika, jos ihminen on tyhmä.

      Kenkien koot vaihtelevat merkin ja mallin mukaan. Erityisen hankalaksi asian tekee se että kaupassa sovitukseen käytetty kenkä on jo ehtiny venyä isommaksi ja kestää hetken ennenkuin takahuoneesta kaivettu uusi pari tuntuu yhtä hyvältä.

      Mutta muista ettet ikinä koske muoviin ja muihin kuin nahkaiseen kenkään. Jos ne eivät sovi, niin ne ei voi heittää kuin roskiin samantien.

    • Lacostet

      Kiitos vastauksista.Olen aika paha kenkäfriikki ja ihan tietoinen että nahkakengät mukautuvat jalkaan ajan kanssa.Sisäänajoin kenkiä myös kotona,mutten siinä saanut mitään rakkoja aikaiseksi..outoa.No yritän joka tapauksessa sisäänajaa kenkiä lisää.Jos vaan jotain vinkkejä tulee vielä jonkulle mieleen niin otan kiitollisena vastaan :).

      • ...

        Vanha maratoonarin kikka on laittaa päällekkäin kahdet sukat. Ensin vanhasta sukkahoususta leikattu nilkkasukka ja sitten päälle puuvillasukka. Nyt kenkä ei enää hankaa jalkaa vaan liukupinta on kahden sukan välissä.

        Toinen kikka on kostuttaa puuvillasukka kohdista joista kenkää pitää venyttää. Sitten vain istuu kengät jalassa olohuoneen sohvalla tunnin vaikka lukien lehteä. Pieni nahkeus ei pilaa nahkaa mutta venyttämiseen se sopii loistavasti.


    • joku

      mul on lacostet(nahkaiset)ollu kuukauen ja on venyny jonku verran

    • :)

      täytä muovipussi vedellä, laita vedellätäytetty muovipussi kenkään, pistä kengät pakastimeen ja anna veden jäähtyä:) (kun vesi jäätyy se laajenee ja samalla siis venyttää sun kenkiä:)

    • Jani Kesälä

      Parasta on viedä kengät suutarille venytettäväksi. Ammattilainen käyttää venytykseen venytysnestettä ja -lestejä, joiden avulla kenkää saadaan muokattua juuri siitä kohdin mistä on tarpeellista. Ei maksa paljoa, mutta on turvallisempaa kuin kotikonstit.
      Jani Kesälä / Nahkakunta
      www.jalkineidenhoito.com

    • isot kengät

      Liian isot kengät hiertävät rakkoja. Nuo kengät ovat kantapäästä selvästi liian leveät ja isot. Kantapään pitäisi pysyä napakasti ja tiukasti paikallaan, että ei tulisi rakkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      368
      848
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      842
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      625
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      605
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      576
    8. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      133
      556
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      547
    10. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    Aihe