Toivottavasti siis entinen työtön.
sain aamupäivällä tietää, että sain sen paikan!
Olen siis se, joka vuoden 2001 jälkeen ei ole tehnyt oikeaa työtä, vain tukityötä ja harjoittelua. Työ on aika lähelle omaa alaani, nyt on kerrattava asioita, joita olen joskus osannut todella hyvin.
Kiitos teille jotka kannustitte. Jospa teitä muitakin onnistaisi. Työsopimusta ei ole vielä tehty, se menee ensi viikkoon, että sellainen varaus vielä ja työ alkaa vasta elokuussa, kesälomien jälkeen.
Tulonikin tulevat nousemaan yli kaksinkertaisiksi netto.
sain aamupäivällä tietää, että sain sen paikan!
Olen siis se, joka vuoden 2001 jälkeen ei ole tehnyt oikeaa työtä, vain tukityötä ja harjoittelua. Työ on aika lähelle omaa alaani, nyt on kerrattava asioita, joita olen joskus osannut todella hyvin.
Kiitos teille jotka kannustitte. Jospa teitä muitakin onnistaisi. Työsopimusta ei ole vielä tehty, se menee ensi viikkoon, että sellainen varaus vielä ja työ alkaa vasta elokuussa, kesälomien jälkeen.
Tulonikin tulevat nousemaan yli kaksinkertaisiksi netto.
Vastaukset 10
Vanhimmat
tulee työmarkkinatuki kerrottuna kahdella?
Olen vielä vähän aikaa kurssilla ja tuloni ovat nettona n. 680 euroa, sisältäen lapsikorotuksen kahdesta lapsesta sekä 8 euron kulukorvauksen. Toinen täyttää alkusyksystä 18, joten se pienenisi vähäsen, toinen sitten täyttää keväällä 17, joten lapsilisätkin loppuvat siihen. Tuloni tulevat tähän nykyiseen nähden kaksinkertaistumaan.
Ai niin, ilon aiheet eivät loppuneet tähän, sillä sain usean sata euroa veronpalautustakin. Miten muuten on mahdollista, eikö se prosentti työmarkkinatuesta olekaan aina se vähintään 20? Minulla se vielä nostettiin 20,5, koska lapsikorotusten vuoksi se tmt on isompi kuin yksinäisellä.
Työ on toki määräaikainen, mutta mitä sitten, jos 45-vuotiaana saa palkallista työtä niin se on lottovoittoon verrattavissa.
Aurinkokin paistaa ja pääsiäinen tulee, olenkohan minä hereillä? Siis voi ihme, nämä jotka väittävät ettei työtön halua töitä tai vaatii ihme palkkoja, juoskoot jorpakkoon. Tepäs ette ole voineet koskaan kokea tällaista hyvän olon tunnetta.
Kauankohan muuten kestää, että tämä viesti poistetaan? Eihän työttömät halua töitä ja sitä, että työn saanti tekee onnelliseksi, ei missään nimessä saa kertoa.
onnenpäivä. Onneksi olkoon uudesta työpaikasta!
No on, todella, kiitos. Olen niin hyvällä tuulella, että en jaksa edes siivota, kun jalat ei oikein pysy maassa.
Voi kun muitakin onnistaisi. Muistakaa, että pomojakin on joskus ollut työttömänä eikä kaikki pidä työttöminä sellaisina kuin tämän palstan "pätevät". Haastattelijani on aikoinaan ollut itsekin työttömänä ja ehkä sillä oli vaikutusta asiaan. Hän jo haastattelussa oli sitä mieltä, että monella menee paljon hyvää osaamista hukkaan, kun työttömiä pelätään turhaan.
saat.Aika nurinkurista. Olet ollut työtön kun Suomi on elänyt kuuminta nousukautta ja työllistyt kun on lama. Minulla yleensä mennyt päinvastoin:).Onneksi pari vuotta sitten kuin sain kenkää niin oli vielä nousukausi menossa ja olin työtön vain pari viikkoa. Jos nyt jäisin työttömäksi niin...en uskalla edes ajatella asiaa.
harjoittelu ja tukityö siis kannattaa
Jos tukityö on asiallista, niin silloin se kannattaa. Itselläni on 1,5 tukityövuotta takana, niistä yksi vuosi on ollut ihan ok. Yksi puoli vuotta kahvinkeittoa ja mapittamista sekä hyllyjen järjestämistä. Mutta yhden vuoden ajan sain tehdä työllistämistuella täysin oman alani töitä ja niissä oli vaativuuttakin. Sillä ei ollut oikeastaan merkistystä, että se oli tukityötä, koska valtion työtä se kuitenkin oli. Harjoittelussa osa oli ihan ok. työtä, mutta työtä oli toisinaan kovin vähän. Jos olisin harjoitellut risusavottaa, niin tätä työtä tuskin olisi irronnut. Myös työvoimakoulutukseni olivat asiallisia, onnekseni. Kaikilla niin ei ole. Noista tukitöistä sen verran, että ei työtodistuksessa lue että ne olisivat olleet tukitöitä enkä sitä todellakaan työnantajalle kerro! Ei sitä tarvitse kertoa, koska olen tehnyt kuitenkin ihan oikeaa työtä. Palkkakaan ei ollut kuin yhden palkkaluokan huonompi kuin vakituisilla, silloin oli vielä palkkaluokkasysteemi käytössä.
Itse olen työttömänä ollessani hakenut palkkatukitöitä nimenomaan valtiolta, koska sillä puolella olisi ollut sekä tarvetta että alan töitä.
Työkkäristä on aina yksiselitteisesti todettu, että tukirahaa ei anneta valtion paikkoihin. Näin on ollut jo vuosia.
Nopea viesti, kohta kouluun.
En minäkään tiedä viime ajoilta ketään valtiolle tukityöllistettyä, itse olin muistaakseni viimeksi tuella töissä 2004, joten varmaan olet oikeassa. Sen jälkeen on ollut kurssia ja sen sellaista. Ekassa en ollut pitkäaikaistyötön, tietyissä tapauksissa riitti 5 kk työttömyys. Siitä oli omat sääntönsä, en muista enää ihan tarkkaan.
mutta taitaa samat naamat siellä kiertää aina tietyin välein...
Sen huomaa siitä, että ovat paljon innokkaampia ja palveluhenkisempiä kuin pitkään virkailemassa olleet vakipeikot.