Treki mielessä, mutta mikä on joustohaarukka? Onko se pakollinen soratiellä? Sitte kun on 27 vaihdetta, niin pitääkö polkee takaperin kun vaihtaa pienemmälle ja voiko kaikkia vaihteita käyttää? Tuntuu jotenkin oudolta,mutta niin kauppias sanoi että 27 vaihteinen.
Hypriidiä ostamassa
Vellu Vehmaalta
4535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eihän se "27-vaihteinenkaan pidä sisällään kuin ehkä n. 15 eri välitystä, jos niitä vaihteita käyttää oikein l. niitä ketjuja ei saisi vedellä jyrkästi ristiin.ketjulinja tulisi pitää mahdollisimman suorana, että jos ketju on pienimällä, sisimmällä keskiörattaalla, niin ei laiteta takarattailla ketjua pienimille l. uloimmille rattaille, vaan vaihetaan välillä keskiörattaillakin ketjua ulospäin. Nykyään on menty aika paljon niihin 3 x 9 rattaisiin.
Ketjuvaihteita ei kannata vaihtaessa polkea taaksepäin, sillä silloin ketju putoaa helposti rattailta ja voi särkeä vaihtimen korvakkeen tai katkoa pinnoja huonossa tapauksessa. Sen sijaan poljetaan eteenpäin, mutta ei saisi kuormittaa kovasti vaihtessa ketjua. Jyrkissä ylmäissä, kun alkaa olla kuormitusta, niin ketju ei vaihdu usein kovinkaan helposti varsinkaan, jos säädöt eivät ole ihan kohdallaan. Jokaisella on varmaan oma mäennousutaktiikkansa ja suunnitelmasna, että missä järjestyksessä pudotetaan pienemmälle pykälälle.
Mielessäsi olevasta merkistä löytyy hyviä hybridipyöriä monenlaisia.
Ei se joustohaarukka mikään pakollinen ole, siellä löytyy myös ohutta ja kevyempää taräshaarukkaa ilman joustoa.
Näillä palstoilla on yleensä haukuttu joustohaarukka painavaksi ja tarpeettomaksi kapineeksi. Pehmeämpää kyytiä sillä kuitenkin kuoppaisella tiellä saa ja usein siinä on lukitusmahdollisuus.
Toki, mitä monimutkaisempi tekniikka, niin sitä enemmän häiriöalttiita kohteita. Joustohaarukoita on rakenteeltaan erilaisia ja maastopyörissä ja erikoispyörissä ne ovat laadukkaita ja hinnakkaita. Hybridikäytössä vaatimukset ovt vähäisempiä. itselläni on yhdessä hybridissä nyt kuudes ajovuosi alkamassa ja vielä joustohaarukka toimii. Kaupunkiajossa on myöskin kadunreunojen ylityksiä ja kuoppia, joihin osuessa jousto tuottaa mielihyvää. Kovapohjaisilla sorateillä ja jos on irtohiekkaa, niin ajan mieluummin jäykkäkeulaisella, mutta kaupungissa käyn mieluiten asioilla jousitetulla, kun matkalla on
toistakymmentä kylläkin jonkin verran viistettyä reunakiviylitystä.
Käy lukemassa Tekniikan Maailman 7/09 testi kahdeksan hybridin vertailusta, joista osa oli jousitettuja ja osa jäykkäkeulaisia.
, joten kyseessä onkin taas tämän palstan trollin eli alkup. pyörämekaanikon provo. Että osaa olla pieni tyyppi.
mielessäni kävi, että kysymys voisi olla provo, mutta mitäpä sitä suotta provosoitumaan.
Hybridi ja joustohaarukka...
Joustohaarukka ei ole kuin turha painoa tuova asia hybrideissä tms. monttu/maastopyörissä tarpeellinen vasta.
Taaksepäin poljenta, missä ketjuvaihteisessa sellainen? Kevyttä eteenpäin poljentaa vaihtaessa...