ilmaista työtä työnantajalle

Nimetön

Suuren kunnan pienipalkkaiset työntekijät (naiset) joutuivat muuttamaan remontin alta tilapäisesti. Normaalilla työajalla muutto ei onnistunut. Työnantaja olisi suostunut siihen, että muutto olisi tehty ylityönä ja korvaus maksettu rahana, vapaana sitä ei olisi ollut mahdollista antaa.Työntekijät itse ehdottivat, että tekisivät muuton iltaisin omalla ajallaan. Työnantajan päätettäväksi jäi, miten talkootyön korvaisi. Suurin osa työntekijöistä piti ideaa hyvänä ja tulivat jopa vuosilomiltaan töihin.
Työ tehtiin. Korvausta ei ole kuulunut. Opittiinko tästä mitään???

5

2338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Miksi ihmeessä pitäisi tehdä ilmaista työtä. Jos ei palkka kiinnosta, niin miksi ylipäätänsä käy vieraalla töissä???

    • oppi jotain

      Kannattais kyllä olla liiton jäsen ja laittaa luottamusmies etukäteen asialle neuvottelemaan korvaus muuttohommista, jotka ei varmaan kuulunut näiden naisten työtehtäviin. Jos eivät olisi suostuneet, kunta olisi joutunut kustantamaan muuttofirman muuttotöihin.

    • Jaa

      Rahaa olis ollu tarjolla mutta halusivat tehdä talkoilla...oiskohan ollu tarvetta hankkia oikeuden päätös kyseisten henkilöiden saattamisesta holhouksen alaisuuteen. Selvästikään eivät tajunneet omaa parastaan.

    • ollapa asukas

      Mikähän kunta on kyseessä? Eipä haluttaisi olla sen kunnan asukas, kun työntekijöinä on sellaisia ruudinkeksijöitä...
      Vaikka onhan näitä esimerkkejä. Jossain kioskiketjussa tullaan töihin ennen työvuoron alkua, kun on kuulemma pakko. Ja jäädään myös työvuoron jälkeen, koska on pakko. Ilmaiseksi tietysti, kuinkas muutenkaan. Taukoja ei pidetä, ettei työnantaja vaan hermostu, joten tankataan ja tyhjennetään sitten omalla ajalla. Ja ne ovat kaikki naisia, jotka tähän suostuvat!

    • maketheoriginal

      sen kunnan nimi. eihän tuossa mitään salattavaa ole, julkinen työ.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe