Älkää kysykö miksi.
Eli, mikä on normaalin cd:n tiedosto nimi? Ja miten saan mp3:n muutettua sellaiseksi?
MP3 --> takaisin normaaliksi cd:ksi
9
1627
Vastaukset
- poltto-ohjelmat
osaavat tuon tehdä.
Valitse "tee musiikkilevy".- poltto-ohjelmat
Horus76 kirjoitti:
Nerolla?
Nerolla minä olen niitä tehnyt.
Jo Neron "kevytversiolla" NeroExpressilläkin onnistuu.
- highendisti
Et mitenkään onnistu tuossa, sillä silloin kun joku muutti tuon CD:n MP3:ksi olkoon vaikka kuinka hyvällä bitratella (yleensä kuitenkin 128), niin osa audiosignaalista hävisi taivaan tuuliin, eikä sitä enää sinne takaisin saa millään iilvellä. Jos muutat MP3:n takaisin Waviksi jonka poltat CD:ksi niin se kyllä toimii, mutta äänenlaatu on samaa kuraa kuin oli se MP3:kin.
Joten unohda..- tpi
kuvittele että äänenlaatu tuossa parantuisi.
Itse olen useinkin polttanut mm. podcasteja jne cd-levylle ennekuin minulla oli mp3-soitinta, ja halusin autoon kuunneltavaa.
- maitto
MP3 on tiivistettyä musaa, perkaamalla pois samankaltaisia bittejä ääniaallosta. mp3 musaa on siis harvennettu ja sävyt poistettu. Mitä enemmän bittejä poistetaan sitä huonompi laatu; esim 190 -> 128 /bps on erittäin huono laatu.
320/bps on jo melko hyvä laatuinen mp3. Muta ei riitä täyteen Wave laatuun. Ei bittejä saa takaisin ääniaaltoihin polttamalla nerossa eikä muussa ohjelmassa. Siitä tulee mp3 kaltainen.
Yksi hyvä puoli mp3 on että mahtuu ainakin 120 - 150 kipaletta yhdelle cd levylle- poltto-ohjelmat
on kuraa muunnoksen jälkeen, mutta alkuperäisen
kysyjän tarkoitus lienee saada niitä soitetuksi
CD-soittimella joka ei tue MP3:ia.
- A. Aallontie
Tavallinen cd on "audio". Muut ovat "data".
On poltettava "audio"-cd, niin sitä voi kuunnella tavallisessa CD-soittimessa. - hanki näitä
Jos äänenlaatua arvostat, kannattaa hankkia flac- tai wav- päätteisiä tiedostoja. Äänenlaatu on niissä parempi, ja myös ne voi kopioida cd:lle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1193984SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763305Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.671927SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2191381Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171292Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2261042Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49765- 62706
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20706Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6695
