SSV suomenmestari 2009

Tämähän siis ei ole yhdellekään lajia enemmän seuranneelle mitenkään yllätys, että SSV voitti. Kolmatta kertaa peräkkäin, tehden samalla historiaa. (Yksikään joukkue ei ennen tätä ole voittanut SM-kultaa kolmena perättäisenä vuonna)

Tapanilan Erälle hopeaa (kolmas mitali, ensimmäinen hopea, kahdelta aiemmalta kaudelta pronssia)
Seinäjoen peliveljille,SPV:lle liigahistorian ensimmäinen mitali, pronssinen.(kirkastuu ensikaudella?)

Ite suhtaudun aika ristiriitaisesti... toisaalta hyvä, että voitti, koska yks lempipelaajani, Juho Järvinen pelas tällä kaudella SSV:ssä ja sai täten uransa ensimmäisen SM-mitalin(onnee Juholle)
Muuten olisin suonut jo SSV:lle hopean ja Erälle kultaa.. mutta tällä kaudella näin, ensi kaudella toivottavasti jo toisin.
Mitä muut tästä mieltä?

0

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

        Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
        Maailman menoa
        163
        10978
      2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

        vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
        Maailman menoa
        114
        6232
      3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

        sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
        Maailman menoa
        170
        5577
      4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

        On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
        Maailman menoa
        86
        5501
      5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

        Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
        Maailman menoa
        172
        4462
      6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

        Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
        Maailman menoa
        76
        4366
      7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

        voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
        Maailman menoa
        46
        3861
      8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

        mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
        Maailman menoa
        55
        3856
      9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

        ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
        Maailman menoa
        17
        3504
      10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

        "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
        Maailman menoa
        85
        3110
      Aihe