miehet ei enää tee aloitteita

Mikä on miehille tullut kun eivät enää tee aloitteita? en siis ole ainoa joka tätä ihmettelee ;)
Tämä tasa-arvo vöyhötys on mennyt kyllä jo liian pitkälle!
256116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

sinun ja sun rumien kavereittesi ongelma. Meitä kauniita miehet vonkaa kyllä riesaksi asti.

Äänestä

..Ei sinänsä oo välii et kumpi tekee aloitteen.Joskus väri ratkaisee: peach-pupu on mukamas viaton,mut subjekti, ja bensanvihreä jäbä on sellainen et hei exä muka tiedä kuka mä luulen olevani.
Älä anna distraktioille tilaa, tai esitä, et sä olet varma valinnoistasi mitä potentiaalisiin miehiin tulee.Gaalakuningatar=mallien bändäri.Tätä loukkua VÄLTÄT välttämällä hiushoitosarjaa jossa on 3xFructis ;> (äböut noin).
Mies joka on kahden vaiheilla on varmasti bii joka syyttää naissukupuolta omasta poikkeavuudestaan.2 typyä ois peitto päälle et why not 4 "HENKILÖÄ"..

Sopiva keskivaiheilu on se että tietää itse MITÄ HALUAA ja MILLOIN!! Muuten johdatat useita ihmisiä HARHAAN! Jos hakusessa on 4 viikon rantaheila, ole spontaanisti kesäihmisiä.

Käytä hyväksesi AINA sivullisia ihmisiä-jos lokeroit ne "kuuromykiksi" olet jo periaatteessa suutelemassa.No ok, sekin käy, mutta se on myös hyökkäävän epänaisellista sellaiselle miehelle,joka viihtyy mellow loungessa.

Sivullisia voit käyttää kyttäilyyn,mukamas-kateelliseen sellaiseen, pieneen kilpailuttamiseen, ja muista juoda alkoa kohtuudella,sillä deekuja kaadetaan autojen takapenkeille ja kesälomien hepatiitit leviävät summan mutikasta raskauksiin ;>

Äänestä

Asenna Skype tai Messenger, sieltä löytyy aloitteentekijöitä.

Äänestä

Ei ole aikaa kaikenmaailman hömpötyksiin mitä naiset saa päähänsä. Kunnon mies jutteleekin naisille ketä sattuu kiinnostaamaan. Jos nainen ei tajua tästä alkaa veteleen jotain johtopäätöksiä, asia voikin jäädä silleensä. Itsetunto kalvaa monia naisia ja toinen asia mistä olen huolissani. TV:stä opitut juonittelut ja juonikuviot. Eläkää ajattelematta aivan liikaa toisen reaktioita ja ympäristön paineita. Tehkää itse aloitteenne jos ei mies tajua huonoja vinkkejänne tuijotuksineen ym.

Äänestä
  • aloitetta koska he eivät ole kiinnostuneita ja itse olenkin tajunnut asian jo aika kauan sitten.Korkeintaan säälistä joku mies saattaa tulla mun kanssa rupattelemaan ja menevät sitten iskemään niitä kauniimpia yksilöitä.Itse en aio mennä aloitetta tekemään,kuka nyt vasiten itseään häpäisis ja julkisesti nolatuksi haluais tulla.Kun en kelpaa niin en kelpaa.

    Äänestä

  • ei tee kirjoitti:

    aloitetta koska he eivät ole kiinnostuneita ja itse olenkin tajunnut asian jo aika kauan sitten.Korkeintaan säälistä joku mies saattaa tulla mun kanssa rupattelemaan ja menevät sitten iskemään niitä kauniimpia yksilöitä.Itse en aio mennä aloitetta tekemään,kuka nyt vasiten itseään häpäisis ja julkisesti nolatuksi haluais tulla.Kun en kelpaa niin en kelpaa.

    Mun mielestä ihastuksestaan kertomisessa ei ole mitään pahaa. Ei sen kertominen edellytä yhteiselämän muodostamista välttämättä. Riippuu tietysti mitä sanoo. Voihan sitä kertoa olevansa ihastunut ja kysyä asiaa, että "mitä siihen sanot" tai "tuntuuko samalle". Joku voi vastata, ettei tunnu samalle tai että ei ole ihastunut mut kiva tietää niin ymmärtää toisen käytöksen. Voihan sitä sanoa myös että kavereina voidaan nähellä, työkavereina mutta ei mitään muuta. Ompas tuo nyt vaikeaa, normaalia jutustelua. "Tykkäätsä musta yhtä paljon ja samanlailla kun sä musta". Ois kiva tietää jotain...

    Äänestä

"Tämä tasa-arvo vöyhötys on mennyt kyllä jo liian pitkälle!"


Niinpä joo. Silloinhan se menee liian pitkälle, jos naiset joutuvat luopumaan
"saavutetuista eduistaan". Eihän mistään naisia suosivista tavoista saisi
luopua, ei edes tasa-arvon nimissä?

Ihan oikein, että naisetkin joutuvat välillä tekemään jotain, eivätkä voi
vain istua prinsessana ja antaa pakkeja aloitteita tekeville miehille.
Saatte tekin välillä kokeilla, kuinka "kivaa" se on yrittää kerta toisensa jälkeen
ja saada osakseen pelkkiä pakkeja ja vittuilua.

Sama juttu esim. "miehen kuuluu maksaa" -ilmiön kanssa. Sekin hyödyttää naisia,
joten siitä tavasta pidetään kiinni kynsin ja hampain. Mistään miehiä
hyödyttävästä ei sitten
halutakaan pitää kiinni. Jos joku mies vaikka sanoo että naisen kuuluu
siivota tai laittaa ruokaa, niin alkaa kauhea rääkyminen ja sovinistiksi syyttely.

Äänestä
  • Joo, naisena oon kyllä sitä mieltä että aloitteet kuuluu kummallekkin.. Mutta mitä te miehet muka joudutte suomessa maksamaan? Itse olen huomannut että tässä maassa juoman vastaanottaminen mieheltä on kuin myöntävä vastaus seksiin=) Maksetaan vaan suosiolla mlemmat omamme.. Ja naiset armeijaan kans, varsinkin kun itse olen siihen jo liian vanha;)

    Äänestä

Ei pidä paikkansa. Itse en mene enää ulos kuin suuremmassa seurassa koska aina on joku iskemässä. Miehet ovat varsin aktiivisia ja jopa suoraviivaisia ravintoloissa. Mutta voihan naisen (siis sinun) ulkonäöllä ja käytökselläkin olla osuutta asiaan.

Äänestä
  • Minkä näköinen sinä sitten olet ja kuinka käyttäydyt? Itse olen (ei ole tarkoitus olla omahyväinen)hyvännäköinen, hyvän itsetunnon omaava eivätkä miehet lähesty minua baareissa, missään.

    Niin ja minkä näköiset miehet sinua lähestyvät? Itse olen pitkä, joten lyhyet miehet varmaan karttelevat sen takia (paitsi pienet ulkomaalaiset miehet, jotka suorastaan palvovat maata jalkojeni alla).

    Äänestä

  • tietää... kirjoitti:

    Minkä näköinen sinä sitten olet ja kuinka käyttäydyt? Itse olen (ei ole tarkoitus olla omahyväinen)hyvännäköinen, hyvän itsetunnon omaava eivätkä miehet lähesty minua baareissa, missään.

    Niin ja minkä näköiset miehet sinua lähestyvät? Itse olen pitkä, joten lyhyet miehet varmaan karttelevat sen takia (paitsi pienet ulkomaalaiset miehet, jotka suorastaan palvovat maata jalkojeni alla).

    Miehet kun kokee pitkät, hyvännäköiset ja itsevarmat naiset.. uhkaavina?..Tai siis miehisyyteen tuntuu kuuluvan tuo naisensa suojelemisen halu ja jos muistutat enemmän amazoni-soturia kuin pikku kissanpentua niin mies saattaa kokea itsensä riittämättömäksi tai tarpeettomaksi.. Poikkeuksina ne heikot tapaukset jotka hakevat vahvoja dominoivia naisia päästäkseen heidän siipiensä suojaan. Tämä tyyppi harvemmin kyllä tekee aloitetta (onneksi).

    Äänestä

  • tietää... kirjoitti:

    Minkä näköinen sinä sitten olet ja kuinka käyttäydyt? Itse olen (ei ole tarkoitus olla omahyväinen)hyvännäköinen, hyvän itsetunnon omaava eivätkä miehet lähesty minua baareissa, missään.

    Niin ja minkä näköiset miehet sinua lähestyvät? Itse olen pitkä, joten lyhyet miehet varmaan karttelevat sen takia (paitsi pienet ulkomaalaiset miehet, jotka suorastaan palvovat maata jalkojeni alla).

    Itse olen kyllä lyhyenä miehenä saanut tarpeekseni pitkien naisten halveksunnasta, joten ei ole varmaan mikään ihme jos tosiaan ainakin monet sinua lyhyemmät miehet karttelevat vaikka olisivatkin muuten kuinka mukavia. Eipä toisaalta varmasti kelpaa heidänkään seura sinulle niin että turha nurista.

    Sitä en tiedä, että miksi muka muut miehet eivät halua tehdä tuttavuutta, mutta itse pitäisin nykynaisia jotenkin hieman kylminä ja jopa liian vaativia, jotta heitä huvittaisi lähestyä, tyhjää kun tosiaan saa pyytämätäkin ja pakkien saaminen on kieltämättä noloa. Itsevarmuus on ok, mutta jos se tarkoittaa sitä, että ollaan yleensä tylyjä kohteliaillekin miehille, niin sitten en pidä siitä ominaisuudesta naisessa.

    Äänestä

  • .-.-.-,-., kirjoitti:

    Miehet kun kokee pitkät, hyvännäköiset ja itsevarmat naiset.. uhkaavina?..Tai siis miehisyyteen tuntuu kuuluvan tuo naisensa suojelemisen halu ja jos muistutat enemmän amazoni-soturia kuin pikku kissanpentua niin mies saattaa kokea itsensä riittämättömäksi tai tarpeettomaksi.. Poikkeuksina ne heikot tapaukset jotka hakevat vahvoja dominoivia naisia päästäkseen heidän siipiensä suojaan. Tämä tyyppi harvemmin kyllä tekee aloitetta (onneksi).

    "Miehet kun kokee pitkät, hyvännäköiset ja itsevarmat naiset.. uhkaavina?..Tai siis miehisyyteen tuntuu kuuluvan tuo naisensa suojelemisen halu ja jos muistutat enemmän amazoni-soturia kuin pikku kissanpentua niin mies saattaa kokea itsensä riittämättömäksi tai tarpeettomaksi.."

    Jos nainen on liian pitkä/muuten kookas niin ei auta vaikka hän olisi kuinka kaunis. Liian pitkä/kookas nainen ei vain ole naisellinen, sori vaan. Pelkäämisellä tai uhatuksi tulemisen tunteella sillä ei ole mitään tekemistä. :D

    Äänestä

Tasa-arvolla ei ole mitään tekemistä tämän asian kanssa. Tee rohkeasti itse aloite jos olet kiinnostunut jostain. Jollet uskalla tehdä aloitetta niin älä ihmettele jos joku muu kerkiää ennen sinua.

Äänestä

tyhjän saa pyytämättäkin.

Äänestä

Eihän sitä uskalla naisia enää edes tervehtiä, kun joku voi syyttää seksuaalisesta häirinnästä.

Äänestä

Teen oikein mielelläni aloitteen jos nainen minulle hymyilee ja hakeutuu lähelleni.

Jo ihmisenä olen kiinnostunut hänestä.

Auttaa kovasti jos hänessä on piirteitä joita pidän kauniina, tyylikkäät vaatteet, tuoksuu hyvälle.

EN TEE aloitetta naiseen joka ei edes katsella kohtaa minua, joka on koko ajan tärkeissä "mielenkiintoisissa keskusteluissa" tyttökavereittensa kanssa ja joille juominen on tärkeää.

EN tee aloitetta naiseen joka osoittaa kiinnostusta vääränlaisiin miehiin tai viihtyy vääränlaisten miesten kanssa.
(Kerro minulle minkälainen miesystäväsion niin kerron sinulle minkälainen olet!)

En ole kiinnostunut naisista jotka käyttäytyvät kevytkenkäisesti, joita lääpitään suudellaan ja jotka ovat miesten yleisessä käytössä tai ovat humalassa tai antavat itsestään tyhmän kuvan.

Tyylikäs älykäs nainen joka tietää oman arvonsa ja pitää itsestänsä, ja joka hymyilee nimenomaan minulle, on aivan vastustamaton ja vetää minua puoleensa kuin hunaja karhua.

Äänestä

tarvitse, kun naiset jo itse ottavat oma-alotteisesti kontaktia meihin karvaisemman sukupuolen edustajiin!

Ajat ovat muuttuneet, nyt alkaa olla ostajan markkinat parisuhdepuolellakin! ;)

Äänestä
  • Voi helvetti mitä roskapuhetta. Kyllä se niin on että mies on se joka tekee aloitteen vaikka se olisi kuinka vanhanaikaista tahansa.

    Jos mies kuvittelee että nainen on aloitteellinen osapuoli niin ei voi muuta kuin todeta että mies on saisi pysyä siellä neljän seinän sisällä. Tulisi sitten naisten ilmoille kun on kerännyt tarpeeksi rohkeutta.

    Naisen kuuluu viehkosti ilmaista kiinnostus, mutta mies on se joka lopulta tekee aloitteen. Itse ainakin pidän "saalistuksesta" ja näyttää siitä naisetkin pitävän. Eihän se tietenkään toimi jos toinen osapuoli ei ole kiinnostunut, mutta silloin nainen on kiinnostunut niin miehen aloite on parasta mitä mies voi toivoa ( ja toivottavasti paras mitä nainen voi toivoa).

    Itse suorastaan välttelen naisia jotka tekee itse aloitteen. Nainen osoittaa vain tällä että on epätoivoisuutensa. Voi se ehkä hiljaisempiin miehiin purra, mutta sosiaalisempiin ja aktiivisiin tosimiehiin tuollainen toiminta ei vain iske.

    Äänestä

  • Aktiivinen mies kirjoitti:

    Voi helvetti mitä roskapuhetta. Kyllä se niin on että mies on se joka tekee aloitteen vaikka se olisi kuinka vanhanaikaista tahansa.

    Jos mies kuvittelee että nainen on aloitteellinen osapuoli niin ei voi muuta kuin todeta että mies on saisi pysyä siellä neljän seinän sisällä. Tulisi sitten naisten ilmoille kun on kerännyt tarpeeksi rohkeutta.

    Naisen kuuluu viehkosti ilmaista kiinnostus, mutta mies on se joka lopulta tekee aloitteen. Itse ainakin pidän "saalistuksesta" ja näyttää siitä naisetkin pitävän. Eihän se tietenkään toimi jos toinen osapuoli ei ole kiinnostunut, mutta silloin nainen on kiinnostunut niin miehen aloite on parasta mitä mies voi toivoa ( ja toivottavasti paras mitä nainen voi toivoa).

    Itse suorastaan välttelen naisia jotka tekee itse aloitteen. Nainen osoittaa vain tällä että on epätoivoisuutensa. Voi se ehkä hiljaisempiin miehiin purra, mutta sosiaalisempiin ja aktiivisiin tosimiehiin tuollainen toiminta ei vain iske.

    tykkään myös naisista, joita ei tarvitse perässä vetää kaikissa asioissa. Eikös se voi myös kertoa, että nainen on aktiivinen myös muissa asioissa, kuten ehkä sänkykammarinkin puolella! ;)

    "Mies on se ohjaa, ja nainen se joka nauttii kyydistä"

    No,vaihtelu virkistää, pätee myös sinne sänkykammarin puolelle! ;)

    Äänestä

Eipä tule suomalaisille naisille paljon aloitteita enää tehtyä. 5-10 vuotta taitaa olla viime kerrasta.

Virottaret, venakot ja keski-eurooppalaiset naiset joutuvat kärsimään lähentely-yrityksistäni yhä. Drinkkiä tarjotaan ja small talkkia tulee kuin ruuneperilta heti kun kun joku kissamainen itäblokin ilmestys eksyy vaaravyöhykkeelle...

Olkaa suomalaaset naiset vaan onnellisia. En todellakaan ole mikään tasokas mies.

Äänestä

Aloittaja hei,vastasit itse toisessa lauseessa omaan kyssäriis.Just siks miehet ei tee enää aloitteita ku ollaan menty jo tasa-arvon kanssa yli harjanteen..eli tasa-arvo oli ja meni.

Äänestä

varmaankin siksi,että kaikki ovat niin pinnallisia nykyään.toisaalta pakit ja sen mukana tuleva häpeä on todellinen kasvojen menetys.taitaa häpeä ja hyvät tavat olla jo katoava kansanperinne.röyhkeydellä päästään pitkälle,ainakin seuraavaan kaatoon.pitäisi keksiä eduskunnassa taas uusi lakialoitus"lemmen" asiasta.aprillipäivään rinnastettava.vaikkapa kysy suoraan! viikko.alkaen keskiviikosta.tällä saataisiin aikaiseksi se,että vkonloppuisin olisi ihmisillä enemmän pokkaa tiedustella mielitietyltään asioita.mutta lyödä ei saisi,eikä haistatella.ihan vaan olkaan taputtaa..ehtojakin kokeneet konkarit voisivat vielä hioa..:D

Äänestä

Sitä saa mitä tilaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätoivoinen kohta jo kirjoitti:

Mikä on miehille tullut kun eivät enää tee aloitteita? en siis ole ainoa joka tätä ihmettelee ;)
Tämä tasa-arvo vöyhötys on mennyt kyllä jo liian pitkälle!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu