Mutta en voi, kun polvi ja lonkka kipeentyy. Viime syksynä hölkkäsin noin kolme kuukautta melkein joka ilta noin kymmenen kilometriä ja lopussa lonkka teki konkan ja polvi sanoutui irti.
Eilen taas yritin, mutta samat oireet alkoivat uumoilla. Pakko kai tyytyä kävelyyn, nyt kun kuntopyöräkin on huollossa. Sitä vaan, että onkohan kokemuksia kellään voiko näitä oireita ehkäistä jotenkin, epäilen kyllä. Lääkäriä en viitsi vaivata vielä.
Eilen taas yritin, mutta samat oireet alkoivat uumoilla. Pakko kai tyytyä kävelyyn, nyt kun kuntopyöräkin on huollossa. Sitä vaan, että onkohan kokemuksia kellään voiko näitä oireita ehkäistä jotenkin, epäilen kyllä. Lääkäriä en viitsi vaivata vielä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kunnollinen lihashuolto, venyttely, tarpeen mukaan hieronta, oikeanlaiset ja HYVÄT kengät ja riittävä LEPO ovat avainasemassa harjoittelun kanssa. Joka ilta 10 km ei ole mikään järkiharjoittelu, tarvitaan kevyempää ja reippaamaan liikuntaa, ja ennen kaikkea lihashuoltoa. Jos paikat ovat kerran hajonneet, olisi nyt hyvä olla silmät auki ettei niin käy uudelleen
Taidan tyytyä kävelyyn, tosin siitäkin taitaa joskus järki puuttua, joskus teen neljän tunnin kävelylenkkejä, yleensä vähintään kolme tuntia. Ja vähän sekin lonkkia kolottaa. Pitää taas lähteä vääntämään. Huvittaa vähän itseänikin tämä vääntäminen, eilisestä on vielä kaiken lisäksi reisilihakset ihan kipeet, hölkkäsin kylmiltään kaksitoista kilometriä, venyttelin kyllä tullessa, mutta se olisi pitänyt tehdä lähtiessäkin.
Tuohon venyttelyyn voi helposti kyllä itse panostaa, sekä kenkiin, mutta nuukana miehenä säästää niissäkin. Ja tuo lepo jää pois, kun haluaa sen lenkin joka päivä tehdä. Omista hölmöyksistähän nämä vaivat tietysti johtuvat.
En tiedä onko paikat aivan hajonneet, olen kuullut, että monella hölkkääjällä on samoja ongelmia, olen myös kuullut kommentin yhdeltä ihmiseltä, että hölkkä on myrkkyä,ja niin se varmaan voi monen nivelille ollakin. Se olisi harrastuksena muuten helppo ja edullinen, simppeli.
Mutta, kiitos neuvoista.