Pohjana kysymykselle ajatus siitä, että jos mies on ns. naisellinen, niin mikään mitä hän pukee päälleen ei pysty sitä peittämään. Kuitenkin usein kun miehet kuvailee naisellista naista, niin he kiinnittävät huomion lähinnä vaatteisiin ja hiuksiin... Voiko luonteeltaan miehekäs nainen olla naisellinen? Tai millainen nainen yleensäkin on mielestäsi kokonaisvaltaisesti naisellinen?
Onko naisellisuus ulkonäössä?
Va-Nil-La
12523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
siinä miehen mielestä kun olen niin tyhmä, en tiedä onko se loukkaus vai kunnia.
kohteliaisuudeltakaan kuulosta... :)
Minusta kyse ei ole vain ulkonäöstä vaan olemuksesta, jonka osa toki ulkonäkökin on. Luonne, eleet, ilmeet, ajatukset ja tapa tuoda niitä esiin. Olemus on kokonaisuus.
Millaisia on epänaiselliset ilmeet? Entä epänaiselliset ajatukset? Minkä verran susta sitten esim. epänaisellista luonnetta pystyy peittämään vaikka pukeutumisella?
Empaattisuus on naisellista ja viehättävää. Joistain naisista vain huokuu empaattinen olemus. Vaikea kysymys, paljonko sitä pystyy näyttelemään. Tuskin kovin paljoa ainakaan kovin pitkään.
Jostain syystä esim. epävakaat, jotkin hysteeriset ja riippuvaiset piirteet katsotaan naisellisiksi.
Naisellisuus lähtee luonteesta sellaisena selittämättömänä... välttämättä se ei liity empatiaan, tai ainakaan terveeseen empatiaan yhtään millään tavalla(jonkun viestin otsikko oli "empatia").
..on henkisesti vahva, arvonsa tunteva ja muita kunnioittava, tunteellinen eikä häpeä sitä. Rauhallinen, viisas ja empaattinen ja tietyllä tapaa ylpeä. Ulkoiselta olemukseltaa myös vahva; rintava ja reitevä, naisellisen pyöreä, ei häpeile olemustaan, pukeutuu tyylillä ja nimenomaan naisten vaatteisiin (hameet jne), nauttii kehostaan, kunnioittaa sitä eikä pidä sitä vihollisenaan.
Tällaista tuli mieleen, tämä on toki vain yksi näkemys, naisellinen voi olla monella tapaa. :)
Kaikissa ihmisissä on sekä miehekkyyttä että naisekkuutta joten varmasti luonteeltaan "miesmäinen" nainen voi olla myös naisellinen.. Pitäisi tietty määritellä mitä se luonteen miehekkyys on. Jos se on härskejä puheita, lattialle sylkemistä, agressiivisuutta, kiroilua, sovinismia tms. asennevammaisuutta niin kyllähän se olemuksesta naisellisuutta vie.
Jos miehekkyys ajatellaan luonteen jämäkkyytenä, vastuuntuntoisuutena, muiden huomioon ottamisena, luotettavuutena jne, niin miehekäs luonne ei vähennä naisen naisellisuutta.
Kai mä ajan takaa jotain sen suuntaista, että positiiviset miehisinä luonteenpiirteinä pidetyt jutut ovat plussaa naiselliselle naiselle, negatiiviset miinusta.
Biologisin klisee naisesta on se synnättäjä,joka juoksee valiosäärillä kaatajamiestään pakoon (runway..).Kulttuuri pistää areenoille puttanan, aktriisin, joka ei ole huora, mutta rintavampi hengelliseltä kyvyltään kuin se kohdunesittelijä.
Onneksi on luvallista olla girlie_gal_nokia tai web_search-starine.
Seksistit toki pitävät rinnoista, eivät runkonaisista.
sen ihmisen silmissä, joka sitä perustelee.
Esimerkkinä eräs erittäin poikamainen kaveri, jolla oli paljon poikia kaverina. Tämä likka on aina ollut kiinnostunut autoista ja niiden räpläilystä. Ulkonäöltään lyhyehköt vaaleat hiukset, pyöreä vartalo, aina housut (näin ehkä kerran hameen hänellä).
Hänestä oli moni kiinnostunut. Hän seurusteli muutaman kanssa, mutta miehille oli pettymys, kun likka ei ollutkaan sellainen, mitä he kuvittelivat. Tämä likka oli herkempi ja tunteellisempi kuin ulkokuori antoi ymmärtää.
Likka ei todellakaan ollut mikään kaunokainen, mutta hän on erittäin itsevarma itsestään ja se aistittiin.
Nykyään hän on kihloissa samanoloisen miehen kanssa. Kumpikin kulkee mieluiten verkkareissa tai farkuissa. Kumpikin on kiinnostunut autoista ja koirista. Mies ilmeisesti kestää likan herkkyydenkin. Mies taitaa olla yli 40 vuotias ja likka on täyttänyt keväällä 38 vuotta. Yhdessä ovat olleet noin neljä vuotta, eikä tää eukko ilmeisesti halua lapsia.
ja kumppaneita uskominen niin naisellisuus tulee korkokengistä, meikistä ja sen sellaisesta. No, mä menen nukkumaankin naisena (vaikka alasti, ilman meikkiä ja korkokenkiä), joten mun naiseuteni perustuu ihan jollekin muulle kuin ulkoisille tekijöille.
Puren kynsiä, käytän melkein aina farkkuja ja rakastan mukavia kenkiä, mutta olen silti naisellinen nainen eikä se vähene tai lisäänny hiusten värin tahi pituuden tai sen puoleen korkojen korkeudenkaan mukaan.
mitä on! Se ei perustu ulkonäköön mitenkään,vaan luonteeseen,eleisiin,ääneen puhetyyliin...kaikkeen.
pidän myös naisen ulkonäköä tärkeänä, ei se tarkoita, että kaikki muutkin miehet olisivat yhtä yksinkertaisia.
Mut naisellinen nainen voi pukeutua vaikka juuttisäkkiin ja olla hyvän sensuelli. Itsensä kantamisesta on kyse ja itsetunnosta.