Liian paksu kulmapigmentointi

Hei, otin tänään kulmapigmentoinnin. Pigmentoija teki aikalailla erilaiset kulmat joihin olin tottunut mutta vakuutti että ne sopivat minulle parhaiten. Nyt on kuitenkin itku herkässä; kulmat tuntuvat vierailta koska ovat mielestäni aivan liian paksut. Lähteekö paksuutta pois kun parantuminen tapahtuu ja väriäkin lähtee??
Ei vittumaisia kommentteja kiitos, muutenkin jo kaduttaa!!
42821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kosmeettinen tatuointi, kuten oikeakin, vaalenee parantuessaan. Ja jos tulos sittenkin on liian tumma, voit pyytää kosmetologia korjaamaan työtä - kulmia voi vaalentaa laserilla.

Lisäksi on hyvin todennäköistä, että totut uusiin kulmakarvoihisi. Hieman sama juttu varmaan kuin silmälasin sankoja ostaessa: jos sangat eivät tunnu edes hieman alkuun vierailta, niin kahden viikon päästä ne tuntuvat pliisuilta.

Kannattaa kysyä ehkä mieluummin kavereilta, miltä uudet kulmat näyttävät. Oman ulkonäön suhteen on aina tosi kriittinen. Ainakin itse olen niin tutun ja turvallisen perään, että meikkaisin/pukeutuisin varmaan samalla lailla koko ajan, ellei kavereilta tulisi pyydettäessä kriittistä palautetta vanhentuneesta tyylistä.

Äänestä
  • Eivät jää niin paksuiksi,jo siksikin kun ylimääräistä väriä on päällä,joka lähtee pois.Ja kulmat ovat turvoksissa käsittelyn jäljiltä.Myös väri hieman haalenee kun kulmat parantuneet.Itsekin ajattelin alkuun että "eikai ne tälläsiksi jää",-no ei,lopputulos hyvä.

    Äänestä

  • Iitu.. kirjoitti:

    Eivät jää niin paksuiksi,jo siksikin kun ylimääräistä väriä on päällä,joka lähtee pois.Ja kulmat ovat turvoksissa käsittelyn jäljiltä.Myös väri hieman haalenee kun kulmat parantuneet.Itsekin ajattelin alkuun että "eikai ne tälläsiksi jää",-no ei,lopputulos hyvä.

    Vastaanpa tähän ihan ilosta, vaikka vimpasta kirjoituksesta onkin aikaa! Nimittäin niin omalta kuulosti tuo alkuperäisen vuodatus! Itsekin olen pelännyt tässä pigmentoinnista kuluneiden kolmen päivän aikana ihan samaa, että jäävätkö kulmat todella näin paksuiksi, ihanaa kuulla, että kyse on ylimääräisestä väristä. Kulman muoto on mielestäni paljon paksumpi ja muodottomampi verrattuna kosmetologin kanssa tekemään alkuperäiseen suunnitelmaan.

    Tästä ylimääräisestä väristä ja "paksuuntumisesta" ei muuten puhuta oikeastaan mitään keskustelupalstoilla, tämä oli ensimmäinen, josta aiheesta löysin.

    KIITOS!

    Äänestä

Joo itse otin nyt 30vuotiaana kolmannen kerran kulmapigmentoinnin. Aina ottanut eri paikassa. Ja voi v että nyt on perseestä....suoraan sanottuna. Piti olla hyvä paikka....Väri on kamala harmaan musta...Ja pyysin vielä kauneuspilkun tekemään, kuten ennenkin on joskus ollut, nätin näköinen ja VÄRINEN! Kyselin pigmentoinnin aikana, että mitä mahtaa maksaa jos sellaisen ottaa nyt myös, tekijä sanoi, että riippuu mitä muuta tehdään. No, kassalla veloitti 40 euroa, koska oli joutunut sekoittamaan eri värinkin kauneuspilkkua varten. Minulle siitä ei kyllä kerrottu pigmentoinnin aikana. Pilkku on ruman värinen ja väärässä kohdassa, koska sitä ei merkattu kynällä etukäteen. Soittelin perään ja ihmettelin värejä, tekijä on tunnettu hyvän paikan ammattilainen ja ajattelin, että hän ei siksi näytä esim. värikarttoja ym.Haluan pilkun pois. Ja muilla kerroilla jo yksi pigmentointi kerta on ollut hyvä, vaikka olen mennytkin korjauttamaan puolen vuoden sisällä. Nyt ovat eriparia ja piirrän kynällä päälle, Todella hienoa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Spiruliinu kirjoitti:

Hei, otin tänään kulmapigmentoinnin. Pigmentoija teki aikalailla erilaiset kulmat joihin olin tottunut mutta vakuutti että ne sopivat minulle parhaiten. Nyt on kuitenkin itku herkässä; kulmat tuntuvat vierailta koska ovat mielestäni aivan liian paksut. Lähteekö paksuutta pois kun parantuminen tapahtuu ja väriäkin lähtee??
Ei vittumaisia kommentteja kiitos, muutenkin jo kaduttaa!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu