Työnhaku loppu osaltani

Rekrytoija sanoi, kun viimeksi hain yhtä paikkaa, että taustassani oli ollut jotain. Koska sodassa,rakkaudessa ja työnhaussa kaikki keinot ovat sallittuja, pelkään että olen kärähtänyt jostakin tai että tullut tietoon vanhat potkut tsm. Ja muutenkin ei kohta tän ikäsenä enää kannata hakee töitä, enkä jaksa kouluttautua mihinkään ku mikään ei kiinnosta ja sit menee tavallan 1-2 vuotta elämästä hukkaan ja sit taas 2 vuotta vanhempi.
1727
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

No meinaatko että jatkossa tullaan sitten suoraan kotoa töihin hakemaan? Ei vaan: ei yhden rekrytoijan takia kannata heittää "pyyhettä kehään". Jotkut esim. henkilöstöpalvelualan yritysten rekrytoijat ovat sellaisia, että jokaisen taustasta on kerta kaikkiaan ihan pakko löytää "jotain". Mutta, sinnikkäästi kun jaksat vaan hakea, niin sitten tulee taas paikkoja, joissa ei väen väkisin kaiveta ja tongita epäluulon vallassa, vaan ymmärretään katsoa ns. "isompaa kuvaa" (big picture), kokemustasi ja osaamistasi, ja voit päästäkin töihin. Häntä pystyyn vain ja uusia hakuja menemään tuplavimmalla!

Mitä kouluttautumiseen tulee, niin nykyäänhän hirveän monet opiskelevat työn ohessakin. Se on tätä elinikäistä oppimista... Vaihtoehtoja on, joko työn ohella kouluttautuminen uuteen ammattiin, oppisopimuskoulutus, iltaopinnot... ei siinä mitenkään mene "1-2 vuotta elämästä hukkaan". Vuoden päästä olet joka tapauksessa vuoden vanhempi ja 2 vuoden päästä 2 vuotta vanhempi, eikä se katso sitä opiskeletko vai et. Se taas, jos "mikään ei kiinnosta" ja koet että opiskelu menee hukkaan, on tietysti aika huono lähtökohta opinnoille. Kannattaa käydä vaikka työkkärissä uraohjaajalla miettimässä yhdessä, löytyisikö aloja jotka kiinnostaisivat ja joihin voisit kouluttautua vaikka oppisopimuksella, samaan aikaan työskennellen ja tutkintoa työssä oppimisella hankkien. Tsemppiä ja onnea matkaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


V*****T kirjoitti:

Rekrytoija sanoi, kun viimeksi hain yhtä paikkaa, että taustassani oli ollut jotain. Koska sodassa,rakkaudessa ja työnhaussa kaikki keinot ovat sallittuja, pelkään että olen kärähtänyt jostakin tai että tullut tietoon vanhat potkut tsm. Ja muutenkin ei kohta tän ikäsenä enää kannata hakee töitä, enkä jaksa kouluttautua mihinkään ku mikään ei kiinnosta ja sit menee tavallan 1-2 vuotta elämästä hukkaan ja sit taas 2 vuotta vanhempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu