Miten hyvin n.500-1000e hintaiset hybridit kestää pakkasta, kannataako niillä pakkasilla ajella vai kannattaako vaan kesäkäyttöön hankkia?
pakkaskestävyys
fillaristi
5823
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei talvimoskaan mitään kallista kannata työntää. Joku 500 eukkoa riittää. Kesäkäyttöön sitten jotain muuta...
Siis ajattelin pyörää ympärivuotiseen käyttöön, eli jos menen ja ostan vaikkapa jonkun reilun 500e hybridin niin sellaiset eivät pahemmin kärsi talvipakkasilla? Säilytys kuitenkin "lämpimässä" pyörävarastossa.
Mikä tahansa pyörä kärsii pakkasesta, lumesta, jäästä, loskasta ja varsinkin jatkuvasta kylmä-lämmin vaihtelusta.
Itse ajan paremmalla pyörällä vain kesät. Talveksi on sitten vanha romisko, jolla voi kolistella menemään ne lyhyet työ- ja kauppamatkat, minkä talvella tulee ajettua. Sen pilalle meneminen ei juuri harmita. Viskaa sitten roskiin ja poimii jostain katuojasta toisen tilalle.
no tätä mä oon epäillykkin et mitä kalliimpi mankeli sen paskempi. neidit lesottaa tääl palstoilla et "pistin tos taas parisataa egee takarattaan häiriönpoistajaan, mä en tajuu kui jotkut voi olla niin köyhii et ajaa ilman". mut oikeesti ne pistää filetsun talliin talveks. tai jos ne jollain ajaa ni sit mummolt piffatul nopsalla tai tuntsalla. mut ne kyl kestääki jopa ihan ulkokäytössä.
hei haloo.
paras pyörä talvikäyttöön on tietty vaihteeton, rumpujarrullinen, eli perus-perus, kestää ja toimii... mutta jos tavoitteena on myöskin ilo ajamisesta, niin
-nastarenkaat (käy voimille, mutta ajosta tulee turvallisempaa)
-pakkasella mene ulos aina KUIVAN ja hyvin öljyttyn pyörän kanssa (muuten on jarrujen/vaihteiden toimivuus erittäin kyseenalaista)
-kunnon vaatteet päälle
jos noi 3 asiaa on hoidossa, kelpaa mikä tahansa pyörä