Hei,
Haluaisin polttaa rasvaa ja kiinteytyä tehokkaasti. Miten saisin esim. pömppömahani pois? Käsivarsissakin on liikaa.
Olen tässä aloittanut vatsalihasliikkeet. Olen myös sahaillut puita polttaakseni kaloreita ja laittanut ruokalistalle kaikkia kevyitä ruokia joiden on sanottu olevan laihduttajalle hyvä valinta. Esim. tonnikala, raejuusto tms.
Paljonko esim. 2km pyöräily polttaa kaloreita? Tai tunnin puiden sahaus? Entä miten vatsalihakset tulisi tehdä oikein että ne vaikuttaisivat myös "syviin vatsalihaksiin"?
Kertokaahan hyviä vinkkejä aloittelijalle ja muitakin millä saisi kaloreita palamaan.
Kiitos ja hyvää kevään alkua kaikille! :)
Kertokaa hyviä laihdutusvinkkejä aloittelijalle!
3
1682
Vastaukset
- laihduttaja
Hei, minulla on samanlainen projekti menossa. Kun teet vatsalihasliikkeitä, muista vetää vatsaa samalla sisään! Jos et tee sitä, lihakset kasvavat ''ulospäin'' ja maha pömpöttää entisestään. Syviä vatsalihaksia voit treenata siten, että jätät esim. perus istumaannousun vajaaksi, eli nostat vain pään ja hartiat ylös. Staattinen punnerrus on myös hyvä, eli asetu punnerrusasentoon vartalo suorana mutta älä punnerra, siinä saa treeniä syvimmätkin lihakset. Ja muista vatsan sisään veto! Kaloreiden polttaminen vaatii pitkäkestoista liikuntaa, ja vain 2 kilsan pyöräily ei paljoa auta. Kannattaa lisätä muutama kilsa lisää. Toki arki- ja hyötyliikuntana se on hyväksi, kaikki ''ylimääräinen'' auttaa. Ehdottaisin myös dieettiä: jätä sokeri ja valkoiset jauhot KOKONAAN pois. Kuukaudessa voi lähteä jo 2-4 kiloa pois! Kokemusta on. Kaikkea muuta saa syödä. Tietysti myös annoskokoja kannattaa vahtia, sillä suuri määrä ruokaa venyttää mahalaukkua ja saa vatsan näyttämään suuremmalta. Ja monipuolinen ruokavalio on tärkeä. Toivottavasti vinkit auttavat! :)
- tyydyttävä provo
Mene nyt sinne liiteriin taa ja tee se mitä sun kuuluu ! Ei ole edes hauska !
- DiRulla_x
Elimistö polttaa energiaa aina sieltä, mistä se helpoiten sitä saa. Toisin sanoen ensin palaa verenkierrossa olevat sokerit, sitten maksan glukoosit/sokerit ja vasta sitten alkaa tehokas rasvanpoltto. Nyrkkisääntö on se, että ensimmäinen tunti menee sokereilla ja kaikki, mikä menee yli tunnin laihduttaa tehokkaasti.
Energian polttaminen on suoraan verrannollinen kulutetun hapen määrään. Ja kuluten hapen määrä taas on verrannollinen syketiheyteen. Sydämen iskutilavuus kylläkin vähän pienenee käyntinopeuden myötä.
Kun sykkeesi on luokkaa yli 120, niin voit karkeasti arvioida kulutetun energian W seuraavasti:
W = 0.001 * summasykemäärä * massa [kg]
Esim.
Jos liikut 90 minuuttia sykkeellä 130 ja painat (massasi on) 80 kg, niin kulutat
W = 0.001 [kcal/syke/kg]* 90 [min] * 130 [sykettä/min] * 80 [kg]
W = 936 kcal ... about
Perusaineenvaihduntasi on luokkaa 100 kcal/tunti, riippuen ties mistä....
Katos tämä linkki:
http://ffp.uku.fi/cgi-bin/energynet03/totalexp.pl?session_id=3a5c5acc5ec1dc5a0b5d56851217e2b6
Jos haluat laihduttaa, niin ensimmäinen asia, mikä tulee ymmärtää on elämäntapojen muutos ja toinen asia on se, että liikunnan iloa ei saa menettää. Väittäisin, että 90% laihdutuskuureista menee pilalle euforisen innostuksen mentyä ohitse. Laihtuminen ei onnistu päivässä eikä viikossa. Projektin ensimmäinen vaihe kestää 6-12 kk ja toinen vaihe lopun elämääsi. Hyvä viikkotiputus massastasi on noin 300-500 g. Nopeampaankin pystyt, mutta silloin vaaraksi tulee se, että into loppuu.
Ihan ensimmäiseksi katso tämä video:
http://www.youtube.com/watch?v=q-QHZSoX4c4
Ja toiseksi: menet kauppaan ja ostat suomalaisen sykemittarin. Se on paras ystäväsi laihduttamisessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!851838- 821680
- 501349
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471275Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481182- 1181157
Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!23952- 39935
Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen59932Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket23903