Olisiko niin, että työnantajajärjestön ehdoton kieltäytyminen TuPosta voisi johtua siitä, että mm. puunjalostusteollisuus on SAK:n toimesta lakkoiltu nyt lähelle kapasiteettitasoa, joka vastaa vain todellista tarvetta todellisessa kilpailuympäristössä.
SAK:n johto kovasti halusi TuPon jatkuvan vanhalta pohjalta, entisin eduin.
Voi olla, että pitkällisissä neuvotteluissa meni eniten aikaa saada edunvalvontaeliitti uskomaan, että euroa ei voi devalvoida, siis yhteisvaluuttaan ei liity mahdollisuuttakaan kansalliseen tai etujärjestökohtaiseen devalvointiin.
Toinen ilmaisesti aikaa ottanut havainnollistaminen oli, että vielä jäljelläolevissa perusteollisuusyrityksissä ei ole enää paljon lakkoilulla karsittavaa, jos SAK-klusteri haluaa säilyttää massiivinsa jäsenmaksurahoituksen, korotettunakin, edes lähellä totuttua elintasoa.
Helposti haudattiin TuPo. Aiheesta tullaan tekemään satoja graduja ja intteitä. On helppo arvata, että ensimmäiset koskevat klusterin etuveitikoita kansantalouden asialla.
Ihalainen ilmoitti haluavansa palkinnoksi Valtakunnansovittelijan viran. Siihenhän ei tarvita avointa hakua, konsensusvirkaan, jonka funktio on torjua kahden tai usean välisiä työsuhdehäiriöitä ja -uhkia.
TUPO, TEHTAITA TÄRKEÄMPI
Palkkioviraton
1417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olisiko niinkin, että työnantajajärjestöt haluavat pieniä sopimuskenttää mahdollisimman pieneksi, niin sanotulla hajoita ja hallitse politiikalla! Täällä on mainostettu kuinka työnantajat maksavat peräti ylimääräistä siitä, että työntekijät eivät kuuluisi liittoon! Eihän työnantajien tarvitse tehdä muuta kuin maksaa liittoon kuuluville sama palkka kuin liittoon kuulumattomilekkin niin kaikki ovat tyytyväisiä, vai mitä? Palkanmaksukyvyn heikentymisestä ei voi olla kyse jos oasalle porukasta on varaa maksaa enemmän kuin liittojen sopimukset edellyttävät. Sopimuskorotusten yli maksaminen, ihan ilman neuvotteluja tulee kaikille osapuolille edulliseksi, eikä työtaisteluja tarvita. Niin kuin täällä on kirjoitettu, ei ole maksukyvystä vaan ihan maksuhalusta kiinni työrauha ja sopuisa elo työmailla. Havainnoilistamista tässä ei kaipaa muut kuin tämän kirjoittaja, joka on näkevinään hämähäkkejä siellä missä niitä ei varmasti ole. Ja mitä tähän valtakunnansovittelijan virkaan tulee niin jokaisella tämän maan kansalaisella Lauri Ihalainen mukaan lukien on oikeus tavoitella niin korkeaa virkaa ja asemaa kuin rahkeet ikinä riittävät, miksi tyytyä vähempään jos paljon voi saada? Minä olen täynnä tätä lakko-mantraa, siinä ei ole mitään totuudellista, sillä ei ole mitään tekemistä tämän hetkisen maailmantalouden tilanteen kanssa millään tavalla. USA ja Venäjä ovat sodissaan hukanneet koko maailmantalouden tuoton, eikä mikään riitä. Täällä vänkyröidään jostain lakoista vuonna kivi ja keppi. Minä olen tyytyväinen, että Kiinaan viedään teollisuutta, ihmiset saavat työtä, jos siinä maassa puhkeaa levottomuuksia niin silloin meidän perskarvat palaa, vaikka täällä tehtäis mitä! Rauha, maailman rauha on tehtaita tärkeämpi, ainakin minulle, muista en tiedä!