Huh huh jopas hämmästyin

Mutta kirijottakaa murthela, sitä ei pysty tinkaamhan toishen muothon ja tuole sanojen nuuskijala sanon, että kaivelisit vain vaikka ommaa persettäs ja nuuskisit kynsiäs, siinä olis sulle sopivaa touhua! Olet melekonen hölömö täällä hillumhan joka paltala! Loukkaat ihimisiä enemmän kuin ymmärrät niilä miniaivoillas.
6568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Näitä "kielipoliiseja" löytyy joka paikasta, kunhan touhuavat. Mutta onpahan tekemistä kun korjailevat kaiken maailman sijamuotoja ja yhdyssanoja. Kuluu se ilta niinkin.

Äänestä

Siun pittää panna enempi eetä ja oota sanhoin, eikä nuo hookhaan ny ihan kohihleen osunu.. Mutta ei kai täälä rollossa niin Hoon päältä puhutakhaan aika sekotus eri murtheita josson siet ja miet ja säät ja määt sekasten,,,,. (panin pilkut ja pistheen tuohon lophuun, niin saa kukanenki jakkaa ne tuone teksthiin niinko tykkää..)

Äänestä
  • Rovaniemeläki puhuthan niin Tervilalaista ko Kemijärviäki Aivan riippuu siityä mistä roikkuu. Jos äiti on Tervolasta ja isä Kemijärveltä, niin penskat bpuhhuu niin Rovaniemiä niinkö isän ja aitiki murretta. Joten otappa sinä huuhetaali sekin huomihhon! Ja niitä pilikkuja saat multaki jos sulla sattuu puute ylläthän ,,,,,,,,,,,,,,,

    Äänestä

kysymys?

Äänestä

kenenkhään käskystä milhään murtheela kirjottamhaan! Johan sille nauras kylän hevoset ja raakkus saun vareksekki. Methän kirjotama juuri samala tavala ku puhumaki. Ja son tontta viekhöön tosi se!

Äänestä
  • Kaikki aivan kohallhen hänen mielimakunsa mukhan, mehän kirijotama niinko me puhumakin! Niin ja aivan miten sen haluama. Onhan palion ihimisiä jokka eivät ymmärrrä lukemaansa tekstiä, niitä sannothanki lukihäiriöisiksi! Sellainen se tääläkin rasistihommia harjoittaa. Men polonen koulhun harijottelemha suoralukua sitä sie tarttet!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tänne palstalle on ilmestyn... kirjoitti:

Mutta kirijottakaa murthela, sitä ei pysty tinkaamhan toishen muothon ja tuole sanojen nuuskijala sanon, että kaivelisit vain vaikka ommaa persettäs ja nuuskisit kynsiäs, siinä olis sulle sopivaa touhua! Olet melekonen hölömö täällä hillumhan joka paltala! Loukkaat ihimisiä enemmän kuin ymmärrät niilä miniaivoillas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu