Mikä lauseenjäsen sinusta on lauseessa "minä pidän sinusta"?
Lauseenjäsenistä
äidin kieli
8743
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Aitojen kieliopillisten objektien sijat ovat akkusatiivi ja partitiivi. Paikallissijassa esiintyvä objektinkaltainen muoto katsotaan adverbiaaliksi (verbin rektion mukaiseksi obliikvitäydennykseksi, mikä se sitten lieneekin). Näin väittävät minua viisaammat.
;)Kiitti!
Minusta sinusta on tuossa tapauksessa objekti ja paikallissijan kaltainen muoto voitaisiin loogisesti ihan hyvin määritellä eräänkaltaiseksi akkusatiiviksi, kuten esimerkiksi sinut lauseessa "Minä nain sinut". Mutta jos jostain syystä kieliopin laatijat eivät halua olla loogisia, niin pakkohan heidän ohjeitaan on virallisesti noudattaa. Kaikkihan on vain määrittelykysymyksiä.
Miten jäsennetään: "Minun täytyy lukea."?
Joku kieliopin kulloisiakin määräyksiä orjallisesti kunnioittava henkilö saa luvan vastata siitä, mikä virallisesti nykyään on oikein tuossa "Minun täytyy lukea" jäsentelyssä. Oma looginen mielipiteeni on, että "minun" on genetiivin kaltainen subjekti, "täytyy" on predikaatti" ja "lukea" on adverbiaali. Vieläkin loogisempaa olisi tulkita sanat "täytyy lukea" yhdessä predikaatiksi, mutta tällainen kahden sanan predikaatti olisi jo liian epäortodoksista edes ehdotettavaksi.
Paljon täsmällisempi kuin "jäsentelyssä" on muoto "jäsentämisessä". Tajuatko, mitä tarkoitan? Vai jäsenteletkö sinäkin vain niin kuin vähän sinne päin?
Jäsentelimpä hyvinnii vähän sinne sun tänne!
Täältä vinkkiä (genetiivisubjekti): http://www.finnlectura.fi/verkkosuomi/Syntaksi/sivu331.htm