mulla on ihan normit phillipsin stereot,niin että onko niihin mahdollista liittää vahvistinta ja supparia? ja jos,niin miten? ei oo omaa ulostuloa vahvistimelle.
supparin liittäminen stereoihin?
annikkki
82066
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
en kyllä tiedä stereoistasi mitään muuta kun että ne on philipsit. mutta veikkaisin että ei.
Haet elektroniikkaliikkeestä, tai tv-huollosta/tms, 2x 1KOhm ja 2x 68Ohm vastuksia, 2kpl rca-naaras runkoliittimiä (musta ja punainen), sekä naparuuviliittimet tai vaihtoehtoisesti jousiliittimet.
Seuraavaksi suunnistat kirjastoon ja lainaat uusimman painoksen Pekka Tuomelan Tee itse hifikaiuttimia kirjasta (sininen, Sanoma Magazines, isbn 951-832-074-8) Selaat sivulle 90 ja juotat komponentit kuvan mukaisesti. Yhteen kanavaan tulee siis 1x1KOhm ja 1x68Ohm vastukset ja yksi rca-liitin.
Tuomelan 100Ohmin vastuksesta ei tarvitse välittää. 1KOhm ja 68Ohm vastusarvoilla ja 1 watin tehonkestolla kytkentä kestää 100W RMS tehoa. Philipsin paketista irtoaa tehoa maksimissaan 50W RMS/kanava.
Ilmeisesti olet liittämässä normaalia stereovahvistinta ja erillistä elementtiä stereoihin? Siinä tapauksessa sinulla varmaankin on siihen aktiivijakosuodin? Jakosuotimessa pitää olla vaiheenkäännin, muuten et saa siitä kaikkea tehoa ulos (siltakytkentä). Ota tässä huomioon, että useimmat elementit ovat 4ohm ja normaali vahvistin kestää siltakytkettynä juuri ja juuri 8ohm elementin. Tämä koska vahvistin "näkee" elementin 4 ohm kuormana, eli 4 ohm elementin vastaavasti 2 ohm kuormana.
Jos elementti on 4 ohm, suosittelen että et siltakytke vahvistintasi. Lisää ohjeita löytyy Hifilehden julkaisemasta Tee Itse Hifilaitteita -kirjasta, sekin löytyy kirjastosta.
Veikkaan että annikki ei tajua tuosta pätkääkään. Mitenkään itseänikään kehumatta.
Moni on tätä kysynyt, itse asiassa joka viikko taitaa tulla samanlainen kysymys.
Jos kolvi ei pysy kädessä, niin voin kyllä pientä korvausta vastaan tehdä tuon kytkennän ja lähettää postissa.
Aktiivi subbarin voi kytkeä stereoitten "tape out" liitäntään, mutta tällöin sen äänenvoimakkuutta ei stereoista voi säätää. Aktiivi subbarissa tulee tässä tapauksessa olla stereo sisäänmeno.
Ainakin omani, kaupasta ostamani aktiivisubbarin voi liittää kahdella tavalla. Vaikeampi? on liittää suppanen stereovahvistimen etu-, ja päätevahvistimen "väliin". Vaikeus tulee siitä, että monissa tavallisissa stereo(viritin)vahvistimissa ei ole tätä väliliitäntää. Toinen, vähän samanlainen tapa on etsiä vahvistimesta joko tarpeeton tape out tai aux (out) lähtö ja tökätä stereoRCA-piuhan toinen pää siihen ja toinen suppasen tuloon. Tämä on ehkä helpoin tapa. Tosin tällöin täytyy suppasen voimakkuus säätää aina erikseen suppasen takaa potikasta.
Helpoin tapa on liittää suppanen suoraan kovaäänislinjaan. Kannattaa tutkia ko. suppasta ja sen ohjeita, josko niissä olisi kerrottu tästä tavasta. Tällöin suppasen takana on olemassa erilliset liittimet kovaäänisjohdoille.
-Pena
Biltemasta löytyy muuten valmis korkeataso/matalataso-muunnin, millä onnistuu kaiutintasoisen signaalin vaimentaminen tavalliselle vahvistimelle soveltuvaksi. Maksimiteho tälle laitteelle oli 25W.
Toinen tapa on käyttää esim. bilteman aktiivijakosuodinta, jossa on korkeatasotulo. Johdot vedetään vahvistimen kaiutinulostuloista niihin ja suotimen toisesta päästä taas linjatasoisena seuraavalle vahvistimelle.
Kolmas tapa on ostaa valmiina subwoofer käyttöön tehty vahvistinmoduli. Niihin saa melkein kaikkiin kautin-, sekä linjatasoisen signaalin.
Neljäs tapa on se minkä kerroin ylempänä.
Vahvistimen kyllä saa kun laitat sen vaan stereo johdolla niihin sun philipsin ulostuloihin ( MD/Video). Ja sitte laitat sen supparin siihen vahvistimeen.
Mutta sitten voi olla niin että mullakin sony:n stereoissa on vahvari kiinni niin se sony ei anna ULOS kuin omia ohjelma lähteitä.