Varmaan vähän väärä osio kysyä tätä, mutta menkööt... Elikkäs, onko auringonsäteillä ruskettavaa vaikutusta, jos niille altistuu lasien läpi, esim. työpäikalla auringo paistaa suurimman osan työajastani suoraan minuun, rusketunko siis tästä? Hyvää kevättä kaikille vastanneille. :)
Vastaukset 8
- sitä
lasinkin läpi ruskettuu muttei toki niin kuin ulkoilmassa. Myös muovin läpi ruskettuu.
- ....
kuulemma rusketu lasin läpi, jostain olin lukenut, mutta itse parhaiten näkee :)
- autossa istuu
.... kirjoitti:
kuulemma rusketu lasin läpi, jostain olin lukenut, mutta itse parhaiten näkee :)
ja aurinko helottaa parhaimmillaan, niin kyl siitä jo huomaa että lasin läpi esim käsi saa väriä..että ei se ihan pupppua oo.
- peratti
Lasi ei suodata 100% UV-säteilyä. Joten kyllä ruskettuu mikäli kellottaa tarpeeksi kauan auringossa lasin takana.
- paljonautoileva
jatkokysymyksenä; onko auton ikkunoiden läpi tuleva aurinko haitallista ruusufinnille, ja onko autoillessa tarpeen käyttää aurinkosuojavoidetta?
- Dalida
Riippuu tietysti millä kohdalla istuu ja miten kauan. Mutta ruusufinnissä on kyse verisuonten laajentumisesta ja tulehduksesta, joten periaatteessa jo pelkkä lämpö voi lisätä punaisuutta ja pahentaa oireita. UV-säteet ovat taas ruusufinnille vahingollisia ihon herkkyyden ja ohuuden tähden. Joten käyttäisin aina päivävoidetta joka suojaa ihoa sekä UV-säteiltä että muilta ulkoisilta tekijöiltä.
Pitkille matkoille autoon voi ottaa mukaan Avenen lähdevettä suihkepullossa, jota voi ihon kuumetessa suihkuttaa hätäapuna. Myös viileä vesipullo on hyvä pika-apu, sillä voi jäähdyttää kasvojen ihoa (viileä siis, ei jääkylmä). Ja yrittää istua varjossa tai pitää jotain päähinettä tims. joka varjostaa kasvoja.
Lasin läpi pääsee UVA-säteista osa. UVA-säteet eivät polta ihoa, mutta vanhentavat ihoa ja aiheuttavat ihosyöpää ihan kuten UVB-säteetkin.
- Äidiltä kysellyt
Lasin läpi kyllä ruskettuu mutta noin puolet hitaammin kuin auringossa.
- Lasinläpi
Lasin läpi voi tietääkseni ruskettua.
Rusketusta voi edistää myös pillereillä
http://hyvinvointishop.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4501995- 1541291
- 941183
- 721166
- 1141147
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku1831059- 100793
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.54729- 45711
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57674