Mitkä rasvat ovat parhaita pannulla tapahtuvaan paistamiseen? Oma käsitykseni on, että sopivimmat ovat voi, sianihra ja kookosrasva. Kestävät parhaiten kuumuutta.
Parhaat rasvat paistamiseen
mitkä?
171993
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Voi palaa helposti, ei siis rasva vaan ne maidosta tulevat kuiva-aineet. Sian ihra on aika hyvä liharuokiin ja lihakastikkeisiin. Wokkaukseen on manteliöljy ehkä paras. Voi/oivariini on hyvä munan paistamiseen/munakkaisiin. Kookosöljy sopii syvin curryihin. Uppopaistoon palmuöljy. Kasviksiin sopii maun puolesta usein oliiviöljy. Lämpötilan kestosta ei kannata huolestua kuin uppopaistossa tai wokkaamisessa. Rypsiöljykin toimii ihan ok muissa muttei taida olla paras rasva mihinkään paistoon. Parhaalla tarkoitan sekä makua että paisto-ominaisuuksia yleisemminkin, en terveellisyyttä.
mitä paistaa, kuten jo sanottiinkin. Meillä käytetään varmaan eniten rypsäriä, voita joskus joihinkin ruokiin (esim. pihveihin). Kookosöljyssä ja ihrassa en paista mitään, koskaan. Kookosta käytän muuten, esim. pataruoissa. Teen kyllä aika paljon uuniruokia, joten paistorasvaa tulee muutenkin käytettyä suhteellisen vähän.
Heikkilän Kirjan ja seurattuani Mattilan neuvoja poistin ,kuumentaessa myrkyksi muuttuvan voin, Kreikkalaiseen rypsiöljyyn ! Voi muuttuu siis jo 110 asteessa myrkyksi joka aiheuttaa esim.syöpää !
mistä tuo Mattilan kehotus? Minä olen lukenut, että hän pitää nimen omaan rypsiöljyä myrkyllisenä etenkin paistettaessa.
voita pitää käyttää paistettaessa, jotta siitä tulisi niin myrkyllistä, että se syöpä tulisi? Pitäisikö sitä vetää litratolkulla ja vielä varmuuden vuoksi kylpeä voissa?
Todellisuuden ja välimerkkien kanssa! Tollo! On Mattilan kirjat liian vaikeatajuisia sulle...
Kannattaa voidella öljyllä ne pihvit eikä sitä pannua. Tulee parempi paistopinta eikä räisky. Kastike täytyy kuitenkin tehdä etukäteen kun pihvien paistoon menee liian lyhyt aika ja siihen voi sitten käyttää voita ja lopuksi vaan lisää pihvien pannulta liemen (siis jos käyttää valurautapannua, lisäämällä siihen tilkan vettä pihvien poistamisen jälkeen). Viimeksi kun paistoin tofua paistoin sen kookosöljyssä, hyvää tuli.
Aku-Ankaa ilman kysymysmerkkiä !
"Pitäisikö sitä vetää litratolkulla ja vielä varmuuden vuoksi kylpeä voissa?" No totta kai,miks muka ei? Aamupalaks litra sulaa voita lasista, päivällä useampikin. Ja ennen nukkumaanmenoa vetää 2 lasillista voita,tulee paremmat unet.
possunrasvaa, voita ja pähkinäöljyä
Hiilareita !
kun tunnut tietävän paljonko hiilareita on ruokalusikallisessa pähkinäöljyä, se riittää hyvin 500 gr vihannesten wokkaamiseen.
Kreikkalaiset, oikeat kokit sekä Välimeren asukit paistavat kaikki oliiviöljyssä, kaloissa sekä paremmissa eväissä vielä voita, tätä konseptia käytän minäkin.
Valaanrasva on aia hyvä, samoin saapasrasva, mua parasta pannuun on kuitenkin aito kotimainen KULLINRASVA.
Paista sinä leivänpuputtaja tavarasi vaikka siinä kullinrasvassa, mitä se meille kuuluu?
joku paljasti salaisuutesi käyttämäsi rasvojen suhteen, harmittiko?
Turvallisin rasva,jota pääasiassa itse käytän on kookosrasva.Se ei hapetu eli härskiinny. Esim. sipulin kypsennyksessä se mainio.Eipä sipulit kärvenny! Kookoksen maku on miellyttävä. Sianihra hieman arveluttaa,koska rasvahappokoostumus on ruokinnan seurauksena muuttunut.