Paikat talon sisällä

Pasi

Kyselin yhdeltä kaverilta joka on töissä suuressa organisaatiossa jossa on valtavat sisäiset työmarkkinat. Tilanne on kuitenkin se että useisiin paikkoihin saa hakea vaan jos on "talon" sisällä. Ja vielä ihmetellään että miksi työttömyys on suurta kun työpaikat tällä tavoin koplataan talon sisällä. Eli avoimen työpaikan voi saada vain sellainen jolla työpaikka jo on, onko reilua? Vielä tosiaan ihmetellään miksi on työttömiä kun paikat ei tule julkiseen hakuun eikä niihin pääse jos ei ole jo siellä töissä, se on suurta vääryyttä tällainen miten paikat menee noin suhteilla ja tähän ei kukaan puutu. Jos sinulla on töitä niin voit saada lisää tai uusia töitä, jos ei ole työpaikkaa niin sellaista et tule myöskään saamaan. Pitäisi vissiin kehittää joku laki joka velvoittaisi laittamaan kaikki paikat julkiseen hakuun.

7

6003

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "uraputkessa"

      Olisiko ollut kyse siitä, että yrityksessä avoinna olevat tehtävät laitetaan yleensä joko ensin sisäiseen hakuun tai sekä sisäiseen että ulkoiseen hakuun. Yleensä käytäntönä on, että sisäinen hakija on oikeutettu ensisijaisesti saamaan paikan mikäli ulkopuolinen hakija ei osoittaudu pätevämmäksi. Osa yrityksistä saa riittävästi päteviä hakijoita sisäisen haun kautta, eikä paikkaa näin ollen tarvitse laittaa ulkoiseen hakuun. Minusta tässä ei ole mitään väärää. Mutta se on väärin, että tehtäviä täytetään kaikessa hiljaisuudessa laittamatta niitä hakuun edes talon sisällä.

      • as.tunt.org.

        Avoimet paikat laitetaan ensin sisäiseen hakuun, jonka päätyttyä myös ulkoiseen hakuun mikäli talon sisältä ei sopivaa ole löytynyt. Moni työyhteisö ja työ on sellainen, että siinä auttaa jos on jo kokemusta organisaation toiminnasta, asiakkaista jne ja siten hommaan on helpompi hypätä sisään sellaisen joka on tuota kokemusta jo hankkinut. Sekä työnantajalle että työn saavalle henkilölle tämä on tehokkaampi ja toimivampi vaihtoehto kuin se että otettais aina pystymettästä joku uusi josta ei tiedetä mitään, esim miten viihtyy toimialalla / kyseisen työyhteisön jäsenenä jne ja jonka perehsyttäminen veisi paljon enemmän aikaa ja resursseja kuin talon sisältä hommaan siirtyvän kohdalla. Ei tuossa oo mitään hämärää. Ja jos esim firmassa x työskentelevä assari ylennetään asiantuntijatehtävään, hänen tilalleen tarvitaan siihen firmaan x uusi assari, joten kyllä siinä prosessissa lopulta joku uusikin lopulta johonkin tehtävään rekrytään.


    • samaa mieltä

      pakko olla firman sisällä..

    • oppeliini

      Jos "talon sisällä" joltakin osastolta täytyy supistaa työvoimaa ja vastaavasti toisella osastolla on puute niin eikö ole järkeenkäypää että noille ylimääräisille tarjotaan siirtoa toiselle osastolle lopputilin sijasta? Veronmaksajillehan on sama kuka sen työttomyyspäivärahan nostaa.

      • näin edellyttää

        Kuvailemassasi tilanteessa työtä on jo lainkin perusteella tarjottava ensin talon omalle väelle.


    • olkjfhdgfszxfgc

      Vanha ketju, mutta menkööt. Sisäisissä hakuprosesseissa yleensä kyllä vaikutukset yltävät myöhemmässä vaiheessa myös talon ulkopuolelle. Omassa työpaikassa ei ns. korkeampiin tehtäviin voitaisi palkata ketään suoraan talon ulkopuolelta, koska silloin henkilö ei tuntisi järjestelmiä, tapoja, asiakkaita, menetelmiä ym. Palkataan ylemmäs sisältä ja sitten paikataan alemmalle tasolle tullutta vajausta ulkoisella haulla.

    • AvuttomatRy

      Muistan aina yhden firman Pitäjänmäestä. Ilmoitti, että kesätyöpaikat annetaan työntekijöiden lapsille, koska vanhemmat ymmärtää herättää ne. Vieläkin naurattaa toi. Tositekijä saa työpaikat ilman suhteita. Se on monen vaikea ymmärtää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      707
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      600
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      514
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe