Lisärekisterikilven hinta ja tarpeellisuus?

pyöräteline

Olen hankkimassa pyörätelinettä autoon. Olen katsellut Thulelta erilaisia vaihtoehtoja. Liikenteessä näkee kuitenkin laittomia telineitä tuon tuosta kun valot ja rekisterikilpi ei näy. Kiinnittääkö poliisi mitään huomiota tällaiseen? Sakottaako tai jotain muuta? Eli pitääkö pyörätelineeseen hankkia lisäkilpi? Paljonkohan tuollainen maksaa? Thulella on myös tuote 9762, Thulen oma rekisterikilpi, johon voi itse kirjoittaa rekisteritunnuksen. Onko tuollainen laillinen Suomen liikenteessä?

13

5164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mek.1981

      tuskin poliisit puuttuu kyllä niitä niin paljon näkee ettei tahdo valot ja kilpi näkyä. muistan lukeneeni ettei se olisi lainvoimainen se "lisäkilpi" mutta en taasen usko että poliisi siitä sakottaisikaan on se senverran fiksu valoineen päivineen

    • 3. kilpi
    • Jyrgenman

      Onko missään keskustelua rekisterikilven valon tarpeellisuudesta? Onko tuo joku ikivanha jäänne? Kuka sitä tarvii? Paljon tulisi säästöä , jos jätettäisiin koko komeus pois kaikista autoista..

      • dsgethtr

        on kai rekisterikilvestä saatava selvää myös pimeällä. Kilpi pitäisi myös pitää puhtaana ja lumetkin voisi puhdistaa jos esim. talvella perä lumeentuu ja samalla se kilpikin.
        Kilven valaistuksenkin voisi varmaan toteuttaa ledeillä jolloin ehkä saisi pientä säästöä sähkönkulutuksessa.


    • Oiva Pulli

      Tuo on totta.Toinen mikä voisi vaatia muutosta on vilkut. Saisivat olla kirkkaammat ja nopeammin villkkuvat. Esim. kiertoliittymään kun ajaa, joutuu katsomaan liian kauan vasemmalle, jotta voi olla varma vilkuttaako vai ei. Ja en tarkoita sitä että villku laitetaan liian myöhään vaan vilkut sijaitsevat sellaisessa paikassa että ne eivät näy konolla siinä tilanteessa

    • Jyrgenman

      Tarkoitin vaikka sellaista tilannetta, että ohiajavan auton rekkarin haluaisit nähdä.
      Etukilpi on valojen välissä. Näetkö sen? Ja kerkeätkö takarekkarin nähdä?

    • Anonyymi

      Minäkin aion käyttää polkupyörän kuljetustelinettä. Auton oma takarekisterikilpi on aika ylhäällä, että itse teline ei peitä sitä, mutta polkupyörät sitten peittävät.

      Meinasin tehdä vastaavan lisärekisterikilven kuin mitä Thulella on listoilla ja josta aloittaja mainitsee. Sopivan kokoiseen muovilevyyn piirrän rekkarin.

      En ole löytänyt siitä mitään virallista tietoa lisäkilvistä, mutta ehkä itse tekeminen on sallittua, jos noita on myynnissä. Onko tietoa?

      En haluaisi ostaa virallista lisäkilpeä, koska työsuhdeauto tulee olemaan minulla vain kolme vuotta ja sitten pitäisi ostaa seuraavaa autoa varten uusi lisäkilpi. Lisäksi käytän polkupyörän kuljetustelinettä kuitenkin aika vähän: kesän aikana melko varmasti enintään 10 reissua.

      • Anonyymi

        Uusi rekisterikilpi maksaa 6,50 euroa, joten suuresta investoinnista on kyse.
        Ehdottomasti kannattaa itse askarrella, koska tulee paljon halvemmaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uusi rekisterikilpi maksaa 6,50 euroa, joten suuresta investoinnista on kyse.
        Ehdottomasti kannattaa itse askarrella, koska tulee paljon halvemmaksi.

        Miten saa noin halvalla? Pitääkö sanoa, että joku varasti jommankumman alkuperäisistä?


      • Anonyymi

        Minä olen ostanut liisareihin lisäkilven. Se pitää muistaa palauttaa auton kanssa ja pyytää leasing-firman virkailijaa kirjoittamaan palautusraporttiin että kolmas rekisterikilpi on mukana.

        Tällöin et ole vastuussa jos joku nappaa sen kilven vanhasta autostasi ja törttöilee sen kanssa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten saa noin halvalla? Pitääkö sanoa, että joku varasti jommankumman alkuperäisistä?

        Jos mennään ihan sääntöjen mukaan, poikkeus rekisterikilpien lukumäärästä (lupa lisäkilven käyttöön) maksaa 26,00 euroa ja lisäksi tulee kilven hinta 7,50 euroa.


    • Anonyymi

      Takavalollisia kuljetustelineitä myös vuokrataan. Ei kai silloinkaan yhtä kertakäyttöä varten varmaankaan osteta lisärekisterikilpeä lupineen omaan autoon. Vai onko pakko?

      Jos auton oma takarekisterikilpi on niin ylhäällä takaluukussa, että polkupyörän takavalollinen kuljetusteline ei peittäisi sitä kilpeä ja rekisteritunnus olisi myös luettavissa polkupyöriä kuljetettaessa joistakin kulmista jopa kokonaan ja muutoin ainakin osittain, niin onkohan silloin sallittu?

      Hm... kannattaakohan ennen reissua käydä kysymässä poliisilaitokselta? Osaavatkohan sanoa? Tuskin tulisivat ulos tarkistamaan, mutta voisin ottaa valokuvia, joissa rekisteritunnus näkyy ja sitten kysyä. :-)

      • Anonyymi

        Lain mukaan rekisteri kilpi on näyttävä aina sekä edessä että takana, siis autoissa.
        Kyse ei siis ole siitä onko siinä telineesä valot vai ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      107
      6904
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4431
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3806
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3502
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3498
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      188
      3445
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2949
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2654
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2491
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1854
    Aihe