Hei kaikille! Kertokaahan miten saisi ns. hikinäpyt otsalta pois?? Ihan karmea määrä yhtäkkiä tullut ja mikään pesu ei tunnu millään auttavan. :( Kiitos asiallisista vastauksista! :)
hikinäpyt pois
7
10439
Vastaukset
- sama ongelma
tuli tossa talvella yhtäkkiä ihan hirveesti muuten yleensä silkoselle iholleni pientä näppyä, ja kosmetologille menin, koska mitkään voiteet ei auttanu (käytän kosmetologilta ostettuja tuotteita, ei siis mistään markettikamaa). Eli kosmetologille suosittelen menemistä ja varmaan sieltä osaavat suositella myös jotain täsmävoidetta.
- Tämä auttaa
Minulla on hikinäppyjä ja muita ihottumia taipeissa ja kainaloissa joten menin apteekkiin ja sieltä ostin "Decubal" nimistä voidetta tepsii ihan supervarmasti! ;)
- Tässä myös vinkki
Mulla hiustuotteista tulee kaikenelaisia näppyjä ihoon. Kannattaa kokeilla silikonittomia tuotteita (esim. XZ ja Herbinalta löytyy myös pesuaineet muotoilutuotteita), koska itselläni ainakin pysyy näpyt poissa tällä konstilla. Ei uskois, että jopa muotovaahdosta voi noita näppyjä tulla mutta tuleepahan vaan. Ovat pysyneet poissa kun vaihdoin Herbinan hajusteettomaan muotovaahtoon. Kannattaa myös suihkussa huolella huuhdella pesuaineet pois, koska joskus voi kiireessä jäädä shampoota hiusrajaan tms ja näpyt seuraa perässä.
- ööööööööö
PESKÄÄ AAMUIN ILLOIN VEDELLÄ AUTTOI!
- ehkä tää
Käytä hydrocortisonia aamuin illoin ja jos haluat niin päivällä se
pitäisi tepsiä minulle ainakin vähäsen, ei mullakaan ole kaikki näpyt lähtenyt.. - Anonyymi
En tiiä mul on niitä kyynärtaitteissa
- Anonyymi
Moii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-729733Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1409337Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056769Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1985178- 1734919
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1443734- 1702571
- 762539
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642403- 582232