yksin sukellus

janahus

sen verran tiedän että yksin ei ole järkeä sukeltaa mutta entäs sitten kun on pinta avustaja saako silloin olla yksin vedessä jos on avustaja narun kanssa pinalla??

2

1677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta kannattaa

      aina harkita riskiä. Ensialkuun: Mitä vaan, mitä laki tai muut sinua sitovat määrykset (työpaikan säännöt, koulun säännöt jne) eivät kiellä saa tehdä. Sukeltamisessa näitä määräyksiä edustaa vahvimmin Sukeltajaliiton turvaohje, joka sanoo seuraavaa: "Sukellustapahtumaan tulee osallistua vähintään kaksi henkilöä. Sukellusryhmän voi muodostaa... ...sukeltaja ja häneen merkinantoköydellä yhteydessä oleva pinta-avustaja" Mutta toisaalta: "1. Tee ainoastaan sukelluksia, joihin olet saanut koulutuksen. Sukeltajalla on oltava asianmukainen koulutus tekemiinsä sukelluksiin ja sukellusolosuhteisiin." ja "3. Mikäli olosuhteet poikkeavat totutuista, perehdy niihin pätevän asiantuntijan tai kouluttajan johdolla. Jos olosuhteet poikkeavat aikaisemmasta kokemuspiiristä, niihin on perehdyttävä ne hyvin tuntevan kokeneemman sukeltajan tai mieluummin kouluttajan valvonnassa" Jos siis et ole ikinä ennen sukeltanut pintaköydellä turvattuna yksin vedessä, tulisi sinun saada pätevää opastusta ensin. Sitten riskeistä: Mietipä (olettaen, että olet saanut edes jonkunlaisen sukelluskoulutuksen. Jos et, tuhlaan aikaani) kaikki ne tilanteet, joista kurssilla(-eilla) opetellaan selviytymään paritekniikalla. Näistä kaikista sinun tulisi selvitä nyt yksin. Pinta-avusta voi ainoastaan hinata sinut pintaan saatuaan hätämerkin (olettaen, että yhteistyönne on hyvin toimivaa), mutta siihen mennessä ehdit pahimmassa tapauksessa olla jo eloton. Mistä tulee lähin ammattiapu ja ehtiikö se riittävän ajoissa? Kyllä narutettuna yksin sukeltamista tehdään (esim. työsukeltajat ja pelastussukeltajat), mutta parisukellus (lisäksi narutettuna jos mennään paikkaan, josta suoranousu ei ole mahdollinen) on ainakin normivirkistyssukeltajalle yleensä parempi vaihtoehto.

    • janahus

      kiitoksia tästä kunnolisesta viestistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      66
      6441
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      71
      5868
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      136
      5185
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      62
      4055
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3925
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      38
      3329
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      73
      3138
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      68
      3001
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      85
      2778
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      49
      2047
    Aihe