Ei oo montaa paikkaa mihin vois tunteitaan kirjoittaa ja montaa ihmistä kenelle niistä vois kertoa, koska salasuhteessa tuli elettyä elämäni viimeiset vuodet kunnes tajusin päästää irti "poikaystäväni" petettyä kaikki mulle antamani lupaukset. Niin ja tajusin, että mua on varmasti manipuloitu ja kusetettu yhtä paljon kuin itse vaimoa. Kovasti kyseistä miestä rakastin ja paljon kaikkea jouduin sietämään, koska uskoin tulevaan yhteiseen tulevaisuuteen. Kovasti uskoin, että kyseinen mies oli mulle oikea. Ero luvattiin ja sanottiin jopa, että paperit on tulostettuna mutta kuukautta myöhemmin ollaankin sitten niin saatanan rakastuneita taas omaan vaimoon. Äkkiä ne tunteet vaihtelee. Munattomalla miehellä ei ollut rohkeutta erota ja vaimo niin tyhmä, että on sietänyt pettäjämiestään jo vuosia. Minä hyppäsin noidankehästä pois. Olin tyhmä mutta en ole enää. Sinkkuaika odottaa enkä enää koskaan varattuihin miehiin koske.
Olinpa tyhmä... :(
Once number 2 - now single
172031
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Moi. On varmasti vaikeaa tulla petetyksi. Koetappas asettua tuon vaimon tilalle ja miettiä miltä hänestä mahtaa tuntua. Ajattelitko salasuhteeseen alettuasi, että kyllä mies vaimonsa tai kenties perheensä unohtaa...noin vain? Monta on asiaa puntarissa, kun ryhtyy varatun miehen matkaan. Ajattelen tuon miehen kannalta kuinka hänellä on tunteita ja yhteistä elämää vaimonsa kanssa taivallettuna, joten uuden vakavan suhteen luominen ei ole niin kevyt asia. Ja niinhän teillekkin kävi, että vaimolle ne tunteet olivat sidottuja. Toivottavasti kumpikin teistä saa onnellisen elämän. Minä ja mieheni olemme saaneet, vaikeuksista huolimatta. Ole varovainen tulevaisuudessa.
Ajattelin asiaa kyllä vaimon kannalta aluksi mutta ennen kuin edes mitään suhdetta minun ja hänen miehensä välille tuli, näki ettei se suhde toiminut niin kuin pitää. Vaimo esimerkiksi on ollut väkivaltainen miestään kohtaan ja käyttäytynyt aika rivosti miehen kavereiden edessä. Ehkä pidin tätä jonkinlaisena oikeutuksena suhteellemme. Tällä miehellä oli jo ennen minuakin joku pienimuotoisempi ja ilmeisesti suhteellisen viaton juttu eikä se mielestäni lupaa hyvää heidän avioliitolleen. Ei kai sitten luvannut meidänkään suhteellemme. Vaimon kannalta olisin toivonut myös, että mies olisi eronnut, koska uskoisin, että he molemmat olisivat onnellisempia erikseen. Ja luulen etten minä jäänyt tämän kyseisen miehen viimeiseksi kakkoseksi. Mielestäni on surullista, jos jotain toista rakastaa enemmän ja jatkaa kuitenkin sitä suhdetta missä puolisona on se ketä ei rakasta tai rakastaa vähemmän. Kaikki ansaitsevat parempaa. Mutta en halua yleistää - toimivat avioliitot ja toisiaan kunnioittavat puolisot varmasti selviytyvät vaikeuksista mistä hyvänsä.
mitä teit. Ajattele tilannetta käännettynä. Olet ja elät suhteessa ja yhtenä kauniina päivänä huomaat, että sinua petetään. Miltä tuntuis???? Et ole ensimmäinen etkä viimenenkään aninen, jolle mies valehtelee..............
Oletko nähnyt omin silmin nämä vaimon käyttäytymiset miestään kohtaan, vai toisteletko vain mitä mies on sinulle kertonut. Yleensä nämä petturit kertovat ja sanovat aivan mitä tahansa päästäkseen päämääräänsä. Totuus voi todellakin olla aivan toisenlainen. Mies on luultavasti hakenut vaan pientä seikkailua ja tosipaikan tullen huomannutkin että vaimo on kuitenkin se ihminen jonka kanssa haluaa elämänsä ja vanhuutensa jakaa.Lohduttaudu sillä, ettet ole ainoa jota on manipuloitu ja kusetettu. Meitä on monta muutakin.
käyttäytyy miehlleen? Ei ihme että nämä kakkoset on ikuisia kakkosia.
sitten armossasi pelastaa miehen kamalalta vaimolta... ja toisaalta pelastaa vaimon viemällä pois hänen kamalan miehensä. Huh, ei ois musta noin jaloon tekoon ventovieraalle, että olisin ottanut taakakseni idiootin. Mun mielestä surullista on se, että koetaan kuinka jokin käyttäytyminen, kuten "huonosti käyttäytyminen puolison kavereiden edessä tai väkivaltaisuus (jota epäilen myös, koska muu teksisi on ERITTÄIN epäillyttävää tai kyseessä muunneltu totuus)" oikeuttaa pettämään. Herrajumala aikuiset ihmiset tietää ihan hyvin, että voivat erota - ei tarvitse lähteä pettämisen tielle. Varsinkin, koska sun suunnitelmissa selvästi oli se, että sitten joskus eroaisi kuitenkin. Ymmärrän hyvin, että nuo ovat noita sun järkeilyjä alkuvaiheessa ettei tarttisi oikeesti käsitellä sitä asiaa, että on tehnyt ihan hemmetin rumasti ja vieläpä vihan koko sopasta kaataa lähinnä sen petetyn niskaan (tiedän, ollut asemassasi myös). Mutta noihin järkeilyihin itsekään tuskin uskot. Ja oikeasti, mistäs sinä voit tietää kuinka paljon mies ketäkin rakastaa? Koska uskot kokeneen valehtelijan ja pettäjän sanaa? Uskon kyllä, että rakasti pettämistä ja rakastaa parisuhteessa olemista. Ja vielä enempi rakastaa kait itseään ja unelmaansa haaremista. Mutta mitä sä haaskaat resurssisi miettimään kuinka typerä tai huono se petetty on? Onko hän IHAN OIKEASTI ansainnut tuollaisen suhtautumisen sinulta? Vai onko kyseessä enemmänkin päälle jäännyt taisteluasetelmanne? Jos kerran kummatkin (petetty ja pettäjä) niin kamalia ovat, niin eivätkö he ole ansainneet toisensa ja toisaalta ovat kuitenkin aikuisia ihmisiä päättämään parisuhteestaan. Kun lähtee tohon leikkiin, että ketä kukakin eniten rakastaa, niin ollaan aika huterilla jäillä. Sinuna olisin surullinen siitä miksi lähdit mukaan. Ja pohtisin samalla niitä todellisia syitä sinussa miksi niin kävi. Itse päätyin tuossa typeryyteen, nuoruuden naiviisuuteen ja itsekeskeisyyteen omalla kohdallani. Noita riskejä karsimalla ja oppimalla säästyy koko turjakkeilta ja ei huvita lähteä yhtäkään renttua pyhänä pelastamaan hirmuliskovaimolta. Tai raukkavaimoa pelastaa hirmurenttupettäjäidiootin kynsistä. Toi on kuule nyt menneisyyttä. Sä et enää ole kolmas pyörä, se apupyörä irrotettiin nyt. Ja haaskaat omaa elämääsi ja resurssejasi miettimällä miten noilla pyörillä keskenään sujuu sen sijaan, että keskittyisit pohtimaan asiaa sen elämäsi tärkeimmän vaikuttajan osalta - itsesi. Itses kanssa sun täytyy elää vielä kauan, noi ihmiset ei enää sun elämään kuulu.
Joo, jäljet on nähty ja tarinoita kuultu. Ja muutaman kerran ihan omin silminkin olen nähnytkin. Pahin kuitenkin oli varmaan se kun vaimo veti kännissä miestään nyrkillä turpaan. Nenäverenvuotoa tyrehdyteltiin sitten mun luonani. Tämä käytös kyllä paheni meidän salasuhteen alkaessa. Mut naisethan ei koskaan miehiä lyö... paha minä, kun ees menen sellaista väittämään.
katkera vaimolle.
Joo, kuten jo aikaisemmin kirjoitin näin kyllä tämän vaimon useimmat tempaukset. Ainoa crediitti minkä tälle vaimolle annan, että ilmeisesti kaikesta huolimatta rakastaa edelleen miestään. Toivottavasti mies rakastaa myös vaimoaan. Ja totta puhut... kyllä mullekin aika paljon paskaa jauhettiin - siltä ainakin nyt tuntuu. Vähintääkin kerrottiin puolitotuuksia ja manipuloitiin. Mutta myös rakastettiin kovasti... (ihan sama mitä nyt joku täällä sitten huutaa, kun itse tiedän totuuden). Rakkaus ei aina vaan valitettavasti riitä.
Joo, olen katkera vaimolle ja hänen miehelleen mutta en valehtele. Enemmänkin vaan harmittaa. Ja noista lyömisistä mitä minä tiedän on jo varmaan vuosi aikaa - silloin oli kerran jo avioero lähellä... siitä olen katkera, kun ei mies silloin ottanut eroa.
Sun vastauksestasi oli paljon "apua". Tiedostan kyllä mitä nyt täytyy tehdä mutta on vielä vaikea päästä eteenpäin. En ole kyllä valehdellut sanaakaan viesteissäni. Mutta kiitos :)
Kyllä se siitä pikkuhiljaa lähtee rullaamaan.
"Munattomalla miehellä ei ollut rohkeutta erota ja vaimo niin tyhmä, että on sietänyt pettäjämiestään jo vuosia." Minusta sinulla ei ole kauheasti varaa haukkua vaimoa tyhmäksi, kun itse ihan yhtälailla roikuit varatussa pettäjämiehessä. Sinähän tiesit että mies on petollinen ja varattu, mutta silti jatkoit suhdetta hänen kanssaan. Fiksua? Tekikö se sinun toiminnastasi jotenkin järkevänpää vaimoon verrattuna, että mies petti juuri sinun kanssasi? Että mies oli jotenkin vähemmän "pettäjämies", koska kävi panemassa juuri sinua vaimonsa selän takana? Älä ole noin naiivi. Yhtä tyhmä olit itsekin.
yhtä tyhmä? Tyhmempi. Mistähän noita pöljiä aina löytyy kusetettavaksi? Usko siihen, että vaimoaan pettävä huoraava mies yhtäkkiä asettuisikin aloileen juuri minun kanssani. Ja sama kääntäen, huoraava vaimo alkaisi äkkiä elään nunnan elämää. Paljaita uneksijoita eli uljaita paneksijoita. Ap tosin oivalsi alkaa sinkkuelon.
No meillä oli sopimus siitä, koska virallistetaan suhde. Se ei toteutunut, joten erottiin. Monesti oltiin erottu ennenkin lähinnä minun toimestani mutta kun paljon rakastaa niin eipä ole helppoa oli sitten miten väärin hyvänsä. Toivottavasti saa nyt avioliitossaan sitten onnen. Sulta kyllä jäi varmaan toi mun viestin otsikko lukematta, jossa jo totesin et tuli oltua tyhmä... daa!
Kun tuolla aiemmin väiti, että vaimo on tyhmä kun pettäjämiestään katseli... Sitten tuossa edellisessä viestissäsi sanot suurinpiirtein, että "kun on niin vaikea jättää/lopettaa/päästää irti, vaikka tietää, että on väärin..." Ensinnäkään tämä vaimo ei välttämättä tiedä, että miehensä on pettäjä. Toisaalta vaikka tiesikin, miksi luulet, että hänen olisi ollut helppo päästää rakastamastaan miehestä irti, kun et sinäkään parin vuoden jälkeen pystynyt? Tällä avioparilla kuitenkin veikkaisin olevan todella paljon vahvempi side kuin teillä. Meinaan se pari vuotta salasuhdetta on vielä aika lailla vähän aikaa. Vaimonsa kanssa mies lienee ollut vähän kauemmin? Kokeneet yhdessä muutakin kuin ihastumista/seksiä? Mahdollisesti lapsia. Ihminen sen miehen vaimokin on. Ei se rakkaus aviomiestään kohtaan senkään sisällä kuole vaan siksi, että tietää kaiken olevan väärin. Sellaista se rakkaus on. Joku syyhän heillä on ollut mennä aikoinaan naimisiin? Ja vielä sekin kun tuolla jossain viestissä sanoit, että sua harmittaa kun mies valitsikin naisen, jota rakastaa vähemmän kuni sinua. Tuo pisti vähän hymyilyttämään. Eiköhän mies kuitenkin oikeasti valinnut juuri sen naisen, jota OIKEASTI rakastaa? Kyllähän sinä itsekin sen tiedät? :)
rakkaus ei parisuhteeseen riitä. Ja toisaalta, jos pyyteettömästi toista rakastaa, osaa myös luopua. Anna anteeksi itsellesi kuten myös miehelle, niin hyvin menee.