Kertokaahan, mitkä ovat suomen arkkitehtonisesti

Omia mielipiteitänne vain. Mitkä omasta mielestänne niitä olisivat.
12289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

ainakin, onhan niitä kauniita ympäri Suomea.

Äänestä

tuomiokirkko.

Äänestä

kaupunginosa, kuten muutkin samankaltaiset rakennelmat eri puolilla suomea.

Äänestä

Noin muuten olen jugendin ystävä arkkitehtuurin saralla. Malliesimerkkinä vaikkapa Helsingin rautatieasema tai Helsingin Huvilakatu, minkä Salkkarit ovat tehneet tunnetuksi.

Äänestä
  • etkö nyt muka sitä tiennyt!? Mikään Huvilakatu oo..

    Äänestä

  • kans jugendia, mutta siitä mun ei kannata puhua enempää :)

    Äänestä

ovat ehdottomasti kauneimpi mitä Suomesta löytyy. Varsinkin suuret sairaalat ja virastotalot.

Äänestä

- Eduskuntatalo - Ateneum - Kesäranta - Linnunlaulu - Temppeliaukion kirkko - Tuomiokirkko - Uspenskin katedraali - Johanneksen kirkko - Klippan - Ritarihuone - Suomen Pankin päärakennus Porvoon jokiranta ja Suomenlinna lienevät enemmän maisemia kuin yksittäisiä rakennuksia. Ja jottei tämä aivan Helsinki-keskeiseksi menisi, mainittakoon vielä Olavinlinna ja Turun linna. Kaiken kaikkiaan Suomessa on hyvin vähän kaunista arkkitehtuuria, josta suurin osa on Helsingissä.

Äänestä

Vanhat pitsihuvilat.

Äänestä

että rakennus itsessään ei ole erityisen kaunis. Se on kaunis suhteessa miljööseen, johon se on sijoitettu. Suomessa on monia paikkoja jotka ovat "esteettisesti tyydyttäviä, ilman että niissä on yhtään erityisen kaunista yksittäistä rakennusta. Monet vanhat maalaistalot ovat sellaisia, mutta jos ne irrotetaan ympäristöstä, eivät ne niin mahdottoman kauniita ole. Sama pätee esim. Helsingin judend-kaupunginosiin. Talot ovat kauniita, koska ne ovat hyvässä harmoniassa ympäristönsä kanssa.

Äänestä

vanhat hirsitalot, aitat, ladot, jopa pelkkä jäljelle oleva kivijalka voi olla kaunis. Käsinveistetyt hirret, hikeä ja tupakkaa lie kulunut siinäkin hommassa. Puut tietenkin kaadettu keskellä talvea ja hevoskyydillä vedetty veistopaikalle. Ihmisen työn jälki, kädenjälki, ei ole paljoa turhaa, silti kaunista. Esimerkiksi vanha ikkuna herkistää mielen. Tai muhkuraiseksi kulunut pirtinpenkki, elämän jäljet. Ihmisen pesä, ihmisen koti, kaikki muu on turhaa.

Äänestä

arkkitehti Saarisen huvila Witträskin rannalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kauneimmat rakennukset? kirjoitti:

Omia mielipiteitänne vain. Mitkä omasta mielestänne niitä olisivat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu