Olen huomannut, että muutama palstalainen juo yksin kotona säännöllisesti ja mulla on toki sellaisia tuttujakin, jotka niin tekee. Mitä siitä saatte, jos vedätte kovan kännin yksin kotona ollessanne?
Oon vähän ihmetellyt tätä tapaa, koska en itse sitä harrasta ja muutenkin juon aika vähän... Nuorempana ajattelin yksin juomisen olevan jo alkoholismia.
yksin juominen
dazu
163812
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Känni on rentouttava olotila ja silloin päähän pälkähtää korkealentoisia ajatuksia.
hyvä olo (ja seuraavana päivänä paha olo)
yksin juomista jos juo palstalaisten kanssa tai seurassa:D
Joillekin alkoholi antaa hyvän olon ja se rentouttaa. Miksi pitäisi juoda vain kaveriporukassa?
tulee kyllä paremminkin huono olo, mutta tulee vapautuneemmaksi ja illanvietto on sitten hauskempaa... yksin juomisen edut on lähinnä siinä, ettei tarvii osua pönttöön tarvittaessa.
mitä parisuhteeseenki eli mieluummin yksin mitä huonossa seurassa, jos nyt välttämättä haluaa juoda.
***
En sitten vastaa aloitukseesi siltä pohjalta, että voisit siitä vetää kerrassaan minkäänlaista, aloituksessasi esille tuomasi kaltaista yleistystä "säännöllisestä kovien kännien yksinjuomisesta kotona" ainakaan minun kohdallani. Pidä se mielessäsi! Itse en vedä kovia kännejä koskaan, jos sillä tarkoitettaisiin esimerkiksi pahoinvointi/ sammumiskuntoon itsensä juomista, tms. Enkä voisi kuvitellakaan, että kippaisin esimerkiksi väkeviä juomia yksin kotona (tai muutenkaan). En oikeastaan pidä niiden mausta ylipäätään (poikkeuksena ehkä jotkut hyvät whiskeyt ja konjakit, joskaan niitäkään en yleensä pysty juomaan yhtä paukkua enempää, enkä nauti niitä kuin korkeintaan pari kertaa vuodessa). Drinkkejä tms. siideriä/ mietoa viiniä vahvempia juomia juon aina ainoastaan seurassa ja väkevät juomat (ylipäätään) säilyvät kaapissani visusti isompia juhlatilanteita varten ( nytkin tuolla näkyis olevan kaksi täyttä viskipulloa kaapissa). En määrittelisi yksin alkoholin nauttimista alkoholismin kuavaukseksi/ vaaralliseksi harrasteeksi siinä, missä sitä ei ole sen nauttiminen seurassakaan, jollei kyse ole pakonomaisesta juopottelusta, johon ihminen ei saa kontrollia tai jollei alkoholia väärinkäytetä esimerkiksi stressitilan/ masennuksen purkuun lääkkeenä tai luisteta juopottelun vuoksi velvollisuuksista siten, että siitä aiheutuu ihmiselle merkittävää haittaa. Kullakin on tapansa, mutta surullista alkoholin yksin nauttiminen on toki tietysti silloin, jos ihminen joutuu juomaan sitä yksin siksi, että pullo olisi ainoita kavereita. Itseni oli eilen kutsuttu bileisiin, mutten lähtenyt, koska tiesin, että ilta olisi venynyt taas aamuun. Mahdollisesti kosteissakin merkeissä, niinkuin se suomalainen juhlimistyyli aika usein näkyy menevän.
niillä kovilla känneillä sellaista, että juo kerralla enemmän, kuin pari kolme kaljaa, tai pari drinkkiä, tai pari lasia viiniä, eli humaltuu selvästi... Moni kun näistä yksin juojista käy joka viikko juomassa seurassa, niin minusta tuntuu kummalliselta, että sen lisäksi täytyy vielä yksinkin vettä alkoholia, vaikka kuinka pyrittäisiin rentoutumaan etc. Kävin eilen bileissä ja siinä kävi juuri niin, että meni aamuun asti ja tuli sitten otettua kunnolla, mutta mielelläni en muistele illan tapahtumia ollenkaan, sillä tällä kertaa tulin jollain tavalla liian estottomaksi tuon alkoholin ansiosta. Ihan hauska ilta oli, ei siinä mitään, mutta taisi olla liiankin hauska.
No alkoholin sietokyky lienee yksilöllistä. Estottomuuttakin monenlaista. On tietysti olemassa ns. "ihmistyyppi", jonka ei pitäisi koskaan ottaa yhtään alkoholia ( en viittaa sinuun). Itse tiedän ainakin yhden sellaisen ihmisen ja hän on humalassa aivan kauhea: ei tarvitse alkoholia paljoakaan, niin alkaa rähistä ja haastaa riitaa jokaisen vastaantulevan, tyyliin ovenkarminkin kanssa. Kys. ihminen onkin kyllä sitten sellainen, että hänellä on ollut vakaviakin ongelmia alkoholin kanssa. Sosiaaliset ja lupsakat juojat ( en puhu juopoista ts. alkoholiongelmaisista) ovat kyllä sellaisia, että heitä kestää oikeinkin hyvin ja saattavatpa jotkut pikkuhuppelissa olla jopa tavallistakin hauskempia, mutta äärimmäisen rasittavia ovat sellaiset juojat, jotka eivät yhtään tunne rajojaan, vaan juovat esimerkiksi humalahakuisesti joka ikisenä suurena juhlapäivänä itsensä niin tuubaan, että ovat joko parin tunnin sisällä wc:hen lukittautuneina tai takapuoli paljaana heilumassa yökerhossa. Itse olen viisastunut parista nuoruuden mokasta, joita kai hyvin monilla on ( niitä vähemmän kauniita muistomomentteja).
se kännääminen olis turvallista, ei ihmisten tarvitse kaikkien olla samasta muotista silleen, että joka ikinen olsi yhtä sosiaalinen, olis paljon ystäviä ja olis edes rahaa mennä ulos. Ei kaikki vaan viihdy meluisessa ja hikisessä baarissa jossa sinkut metsästelee toisiaan.. Ei se mua ainakaan houkuta kun ei siellä edes pysty keskustelemaan ystävien kanssa :) Jotkut taas tykkää dokata ja bailata, mut mä en :P
Mitä mä esimerkiksi saan jos kännään mieluummin kotona kuin baarissa, niitä hyviä puolia? - ei vessajonoa - saat päättää musasta - juomaa ei tartte odottaa ja maksaa siitä kun se on jo maksettu - oma koti, oma rauha.. Ihanaa rentoutua ilman mitään stressiä taksijonoista tai muusta sellaisesta :)
Itse en tykkää juoda muuten kuin omassa rauhassa kotona..ilman puolisoa, ilman ketään..pystyn nollaamaan pään ihan rahassa.. ei mitään turhia riitoja eikä mitään..
Tai sitten ei.
kerran kun on juonut siten, että ei ole enään pikkuaivoja..niin saa olla aina pienessä sievässä.
Jos ei ole sellaisia kavereita, ketkä ryyppää, mutta itse haluaa joskus juoda? Itse juon myös usein yksin ensin kotona, ja lähden mukavassa kaljahuurussa yksin yökerhoonkin.
omasta mielestä ihan sama juoko yksin vai porukassa, baaris vai kotona, kukin tyylillään miten tykkää juoda.. Ite juon kämpil yleensä yksin, mut silloin tällöin muitakin seurassa.