Voi jee! Huolet pois, pikku laardipyllyt!
Orlistaatti on todettu tehokkaaksi liikalihavuuden hoidossa perusterveydenhuollossa. Yhdessä niukkarasvaisen dieetin kanssa suolistolipaasien estäjillä on voitu vähentää potilaan painoa kahdessa vuodessa viidellä prosentilla sekä ehkäistä painon uudelleen nousua. Potilaan terveydentila parantui huomattavasti, kertoo Archives of Family Medicine -lehti. Orlistaattihoidosta hyötyvät potilaat, jotka eivät ole onnistuneet laihtumaan ja säilyttämään tavoitepainoaan pitkällä tähtäimellä vähäkalorisesta ruokavaliosta ja liikunnasta huolimatta. Orlistaatin teho perustuu ravinnon rasvan imeytymisen vähentämiseen.
Amerikkalainen tutkijaryhmä testasi lumekontrolloidusti orlistaatin vaikutusta lähes 800:lla suuresta ylipainosta kärsivällä miehellä ja naisella. Tämä oli ensimmäinen kerta, kun orlistaattihoidon vaikutusta tutkittiin perusterveydenhuollon potilailla. Potilaat käyttivät orlistaattia kolmasti päivässä joko 60 tai 120 milligramman annoksina kahden vuoden ajan. Ensimmäisen hoitovuoden aikana he noudattivat vähäenergistä ruokavaliota ja seuraavana vuonna ruokavaliolla pyrittiin säilyttämään saavutettu paino. Ensimmäisenä vuonna puolella orlistaattia saaneista potilaista paino putosi vähintään viidellä prosentilla, kun se lumelääkettä saaneista putosi noin 30 prosentilla. Hoidon lopussa kolmanneksella orlistaattia saaneista saavutettu paino säilyi, kun se lume-ryhmässä säilyi vain neljänneksellä. Tehokkaimmat tulokset saatiin 120 milligramman annoksella. Hoidolla ei havaittu olevan sivuvaikutuksia.
Että oikein viidellä prosentilla putosi paino kahdessa vuodessa.. bauhahaaaa!
Lääketiede pelastaa!
sexb0xi
2183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lumettasi silmäluomissasi ? Kun punnitsee itsenä aina aamuisin saa "pahoja " lukuja koska aina aamuisin silmäluomet painavat raskaasti yli keskiarvon !
ruuasta ja laihdun....