synnytyksen jälkeen

Hei äidit.. minulla on 3viikkoa vanha pikkuinen poika ja nyt alkaisi liikunta ja seksi jo pikkuhiljaa maistumaan. Kysyisinkin kokemuksia, että kuinka nopeasti olette alkaneet liikkumaan esim salilla? Olen kovasti miettinyt, että en menisi ennen jälkitarkastusta, mutta kun se on vasta 5 viikon päästä niin aika tuntuu ikuisuudelta. Synnytin alateitse ja repesin jonkin verran (eli tikkeja on) niin seksikin pitää varmaan aloittaa vasta tarkastuksen jälkeen, vai??
71757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Seksi on paras jättää sinne jälkitarkastuksen jälkeen että varmasti se haava on ehtinyt parantua ja kohtu palautua jne. En suosittele kovin raskasta liikuntaa alkuun mutta kyllähän kevyesti voi aloittaa. Voimat ovat aika vähissä monilla noin vähän aikaa synnytyksestä. Muistan kuinka raskaalta tuntui ja 20min. kävelylenkki muutama viikko synnytyksestä. Nyt kun lapsi on jo 6kk ikäinen niin jaksan vasta tehdä yli tunnin lenkkejä. Kannattaa antaa keholle aikaa toipua. Raskaus ja synnytys on valtava ponnistus ja siitä toipuminen voi viedä jopa vuoden.

Äänestä
  • itse harrastin seksiä kolme viikkoa synnytyksestä ja aloin heti tehdä vatsaliikkeitä ja käydä lenkillä. Naruhyppelystä ei tosin alkuun tullut mitään, kun lirahti aina pissat housuun=)

    Äänestä

  • tuokin kirjoitti:

    itse harrastin seksiä kolme viikkoa synnytyksestä ja aloin heti tehdä vatsaliikkeitä ja käydä lenkillä. Naruhyppelystä ei tosin alkuun tullut mitään, kun lirahti aina pissat housuun=)

    meinasin ekan kerran synnytyksen jälkeen juosta bussille, jalat eivät liikkuneetkaan. LOL.

    Äänestä

Mutta jos seksi on pelkkää panemista, niin aloita vaan jälkitarkastuksen jälkeen.

Äänestä
  • Minä en olisi voinut kuvitellakkaan aloittavani seksiä ennen jälkitarkastusta. Tai ei niinkään se jälkitarkastus vaan se toipuminen. Minulla oli muutama tikki välilihassa ja niistä pari ratkesi. Vaikka se seksi ei ole pelkkää munalla tökkimistä niin en minä kyllä miehen naamaa tai sormiakaan sinne värkkiini halunnut ennen kuin koko toosa oli kunnossa. Toki minä välillä hoitelin mieheni käsillä mutta en minä siitä itse kostunut mitään. En kyllä liikuntaakaan voinut pahemmin harrastaa moneen viikkoon synnytyksen jälkeen. Eikä se juuri haitannutkaan, onhan tääsä aikaa.

    Äänestä

  • siltikin kirjoitti:

    Minä en olisi voinut kuvitellakkaan aloittavani seksiä ennen jälkitarkastusta. Tai ei niinkään se jälkitarkastus vaan se toipuminen. Minulla oli muutama tikki välilihassa ja niistä pari ratkesi. Vaikka se seksi ei ole pelkkää munalla tökkimistä niin en minä kyllä miehen naamaa tai sormiakaan sinne värkkiini halunnut ennen kuin koko toosa oli kunnossa. Toki minä välillä hoitelin mieheni käsillä mutta en minä siitä itse kostunut mitään. En kyllä liikuntaakaan voinut pahemmin harrastaa moneen viikkoon synnytyksen jälkeen. Eikä se juuri haitannutkaan, onhan tääsä aikaa.

    Olenko minä jotenkin aivan väärissä kuvitelmissa ollut, kun olen ajatellut, että vatsalihaksia ei saa mennä treenaamaan synnytyksen jälkeen vaan kehon pitää antaa rauhassa palautua itsekseen? En kyllä todellakaan menisi repimään vatsalihaksia synnytyksen jälkeen. Ja alakerran toosankin antaisin toipua ihan rauhassa. Historiassa naisilla oli lapsivuodeaika 6 viikkoa ainakin, jona aikana aviomiehen velvollisuus oli jättää vaimo rauhaan. : ) Siinä on edelleen se järki, että tulehdusriskien ja toosan toipumisen vuoksi se on ihan suositeltavaa.

    Äänestä

Meillä 2kk vanha poika ja synnytyksessä repesin vähän ja välilihaan leikattiin pieni eppari. Neuvolassa kätilö tarkisti tilanteen 2 viikkoa synnytyksestä ja alapää oli parantunut ja tikit sulaneet melkein kaikki, joten antoi luvan harrastaa seksiä heti kun haluttaa. No meni siinä vielä toiset 2vkoa ennenku puuhailtiin, mutta ei sattunut yhtään ja nyt ollaan palattu suht normaaliin seksielämään (tietty väsymys verottaa)... Liikuntaa aloin harrastaa vaunulenkkeilyllä ku poika oli 2 viikkoa vanha ja sen jälkeen ollaan tehty reippaita lenkkejä miltei päivittäin. Vatsalihastreenin kanssa saa ottaa iisisti ja ainakin lantionpohjalihasten tulisi olla kunnossa ennenku vatsoja alkaa treenaamaan (ettei tule kohdunlaskeumaa) Näin ainakin sanoi äitini, joka on fysioterapeutti. Kevyitä vatsalihaksia saa tehdä, mutta esim istumaannousuja tulisi välttää ainakin ensimmäiset 3kk.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seksi ja liikunta?? kirjoitti:

Hei äidit.. minulla on 3viikkoa vanha pikkuinen poika ja nyt alkaisi liikunta ja seksi jo pikkuhiljaa maistumaan. Kysyisinkin kokemuksia, että kuinka nopeasti olette alkaneet liikkumaan esim salilla? Olen kovasti miettinyt, että en menisi ennen jälkitarkastusta, mutta kun se on vasta 5 viikon päästä niin aika tuntuu ikuisuudelta. Synnytin alateitse ja repesin jonkin verran (eli tikkeja on) niin seksikin pitää varmaan aloittaa vasta tarkastuksen jälkeen, vai??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu