juoksumattojuokseminen

kuntoilija

Olen käynyt viime aikoina kuntosalilla juoksemassa juoksumatolla.
Uusi sali, Matrix-merkkinen, laadukkaalta vaikuttava juoksumatto, jossa voi valita erilaisia ohejlmia (intervalli- jne.).

Jos aikomuksena on juosta maantie-maraton ensi kesänä, niin mitenköhän suuren osan juoksemisesta uskaltaa jättää juoksumaton varaan (ainakin näin talviaikaan)? Siis, onko jollain kokemusta?

Matkamittarin metrilukuvut lienevät suht tarkkoja? (Mittaus kai tapahtunee jotenkin maton kierrosten perusteella?)

Onko jollain kokeneella jotain muuta sanomista juoksumattojuoksemisen puolesta tai sitä vastaan?

8

920

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väärin

      muista, niin moninkertainen arvokisakävijä Harri Hänninen treenasi talvisin juuri juoksumatolla.

      Ite en tuota menisi tekemään. Mahdottomilla juoksukeleillä turvaudun kuntopyörään.

      • misu

        tavalla kuntopyörä on sinusta parempi kuin juoksumatto?


      • Anonyymi

        Kuntopyöräily ei rasita samoja lihaksia kuin juokseminen


    • masa

      Hännisen Harri juoksi matolla yleensä tehoharjoitukset koska sillä on helppo kontrolloida vauhtia eikä tarvitse liukastella ulkona. Silti hänkin luultavasti juoksi eniten ulkona, eli rauhalliset peruskestävyyslenkit.
      Mutta jos ei jaksa ulkona juosta niin matto on erittäin hyvä apu. Mattoon kannattaa säätää 1 asteen kulma nousua jolloin se vastaa aika tarkkaan tasaisella juoksua ulkona. Se yhden asteen nosto vastaa ilmanvastusta joka matolla juostessa puuttuu. Itselläni on Tunturin paras malli ja tyytyväinen olen.

      • Anonyymi

        Alisa Vainio taitaa juosta enimmäkseen matolla.


    • Jone

      Käsittääkseni juoksu matolla eroaa hyvin vähän maantiellä juoksusta. Mielestäni voi täysin hyvin tehdä vaikka kaikki treenit pelkästään matolla. Ehkä jossain 2.10 maratonin tasolla saattaa tuollaisetkin asiat olla jo merkitseviä, mutta kuntomaratoonarille asialla ei ole merkitystä.

      Ainoa huono puoli mattojuoksussa, joka tulee mieleen on se, että se on pirun tylsää. Jos treenit jäävät väliin kyllästymisen takia, niin siinä tapauksessa en suosittele mattoa. ;)

      • Anonyymi

        Juoksumatolla voi katsoa TV:tä tai kuunnella kuulokkeilla jotain. Juoksumaton ero luonnossa juoksemiseen on että luonnossa askeltahti ei ole yhtä tasainen. Juoksualustan vähäinenkin kumpareisuus ilmenee siten että jalka osuu melkein joka askeleella sekunnin murto-osan aikaisemmin tai myöhemmin maahan. Luonnossa juostessa tuntuu hieman myös ilmanvastus joka tietysti korostuu kovemmissa vauhdeissa.


    • Anonyymi

      Ymmärrän, jos haluaa tehdä kontrolloidun tehoharjoituksen matolla, tai että juoksee matolla pääkallokelin tai rankkasateen aikaan. Mutta nyt on ulkona mitä parhaimmat juoksukelit, ja tyypit vetää kevyttä hölkkää matolla? Mikä järki?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      183
      1789
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      923
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      113
      831
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      209
      684
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      646
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      56
      621
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      21
      614
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      572
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      568
    Aihe