Monti vai Atkins?

Kertokaa te, joilla on kokemusta, kumpi parempi hoikistumissysteemi, Monti vai Atkins. Molemmat tiedän. Haluaisin kuitenkin kommentteja molempien hyvistä/ huonoista puolista.Kiitos etukäteen!
3589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Juttelin juuri uuden vuoden aikaan näihin aineenvaihdunta-asioihin perehtyneen lääkäriserkkuni kanssa. Hän on aivan tutkimusten pohjalta päätynyt siihen, että hiilihydraatitonta dieettiä ei tulisi noudattaa kuin korkeintaan 3-4 viikkoa. Tällöin siitä on pelkkää hyötyä, eikä ketoaineiden erittymisestä ole suurta ongelmaa. Tämä 3-4 viikon jakso olisi hyvä alkusysäys painonpudotukselle, jonka jälkeen olisi siirryttävä kevyelle mutta riittävälle ruokavaliodieetille, joka sisältää tarpeeksi ravintoaineita KAIKISTA ravinto-aineryhmistä.

Tutkiessaan asiaa hän on näet todennut, että erittäin harvat pystyvät todellisuudessa elämään esim. Atkinsin ohjeiden mukaan. Tästä syystä olisi helpompaa ja myös terveellisempää vain suoraan opetella normaalit mutta kevyemmät ruokatottumukset sekä lisätä liikuntaa, joka on muutenkin terveellistä. Ja mitä tulee ylipainon määrään; veljeni laihdutti 28 kiloa tämän serkkuni opastuksella, joten sen kummempia ohjeita ei todellakaan tarvitse. Vain kärsivällisyyttä, malttia ja mielenlujuutta, joka lienee se vaikein osuus.

Äänestä

Lue Antti Heikkilän Hyvän olon keittokirja ja ala elää sen mukaan niin painon tiputus on aika vaivatonta ja terveellistä.

Äänestä

Miksi valita vain yksi?

Itse laihduttelin atkinsilla kilot pois. Lopulta atkinsin ylläpitoruokavaliolla ollessani huomasin, että Zone on ihan samanlainen.

Frederik Paulun on kirjoittanut noista GI-asioista paljon paremmin kuin Montignac.

Eli siis suosittelisin luettavaksi Atkinsin, Zonen, Paulunin Verensokeribluesin ja sitten vielä kutrin sivut. Kun hommat on suunnilleen hanskassa, pystyy itse valitsemaan sen itselleen parhaan dietin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kahden vaiheilla kirjoitti:

Kertokaa te, joilla on kokemusta, kumpi parempi hoikistumissysteemi, Monti vai Atkins. Molemmat tiedän. Haluaisin kuitenkin kommentteja molempien hyvistä/ huonoista puolista.Kiitos etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu