Talvi ja automaattivaihteet, mitä pitää tietää?

Saan ensi viikolla ekan automaattivaihteisen pelin ja nyt vähän jännittää miten sen kanssa pärjään. Toivoisin kokeneilta neuvoja ja kommentteja.
Luulisin että normaali liikkeellelähtö liukkaalla sujuu paremmin kuin manuaalilla, mutta miten sen kanssa pelataan luistoissa ja jarrutuksissa (etuvetopeli)? Entä heijaaminen kinoksissa? Moottorijarrutus jyrkissä alamäissä taitaa niin ikään puuttua? Jos asiasta on keskusteltu muualla tai löytyy muuta yhteenvetoa, voisitko kertoa missä?
134671
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Mainitsemastasi etuvedosta päättelen ettei se ole ainakaan Mersu. Mulla on automaattivaihteinen MB E320CDI (vm 2000) ja se pelaa talvioloissakin ihan hienosti. Suureksi osaksi ESP:n ja ABS:n ansiosta: estävät sutimisen, sivuluisut ja lukkojarrutukset ihmeen etevästi. Mutta renkaat pitää olla tietysti kunnossa.

Automaattivaihteisto ei aiheuta mitään ongelmia, päin vastoin. Keppi vain D-asentoon ja menoksi, ei tarvitse edes ajatella vaihteita. Useimmiten ajaessa en tiedä, mikä vaihde on päällä.

Ja jarruttaessakin automaattilaatikosta on etua, kun kytkinpoljinta ei ole niin sen kanssa ei pysty sekoilemaan.

Moottorijarrutus alamäessä tuntuisi kanssa pelaavan. Heijaamista kinoksissa en ole kokeillut. Kyllä kiinni varmaan pystyy juuttumaan, kun ajaa tarpeeksi syvään kinokseen.

On syytä muistaa, ettei mikään tekniikka muuta talvikeliä kesäkeliksi. Muuten päätyy Metsähallituksen puolelle jossain vaiheessa aivan varmasti. Se pätee muissakin autoissa kuin Mersussa. Hurautin tässä eräänä päivänä Toyota Land Cruiserilla (vm -83) kurvissa ojaan, kun luotin 4-vetoon hieman liikaa...

Äänestä

Meinaatko luistoo siis jos lähtee paikaltaan liikkeelle vai jos koko kärry alkaa luisuu miten sattuu kesken kaiken? Esim ohituksessa..
Ja minkä sortin jarrutusta meinaat..en mää meitin automaateilla jarrutuksien suhteen oo harrastanut mitään vippaskonsteja..
Onko tulevassa kärryssäs muuten luistonestoo?

Niin ja moottorijarrutus ei kyllä oikeen pelaa...joskus jos jaksaa alamäkee varten pistää rattivaihteet päälle ni sit se onnistuu, mut ei se automaattivaihteistolla oikeen pelaa..ainakaan en oo huomannut

Äänestä

Itsellä Saabin etuveto automaatti ja hyvin olen pärjännyt - toki auton painosta suurin osa on vetävien pyörien päällä. Luistoneston avulla ei hangessa ollut kesärenkaillakaan ongelmia liikkeellelähdössä.
Onko autossasi vaihdelaatikossa talviasento (eipä sillä että olisin itse omaani käyttänyt) mutta ainakin tosiliukkailla sen avulla päässee liikkeelle.

moottorijarrutus toimii jos ei aja D tms. vaihteella mutta 1,2,3 vaihdeasennoissa laatikko kyllä jarruttaa

Kyllä talvikelilläkin muut ovat enemmänkin tien tukkeina manuaalivaihteineen, varsinkin liikennevaloista liikkeelle pääsyssä (4-vedot erikseen)

Äänestä

Ei pidä tehdä mitään, senkun ajaa vaan. Kyllä se on niin paljon mukavampi peli eritoten kaupunkissa ja talvella, että kunhan talous kestää, niin kyllä tämä loputon vellikepin veivaus vaihtuu taas automaattiin.

Äänestä

Kokemuksia paristakin volkkarin automaatista. Hyvin toimii, mielummin ajan automaatilla kuin manuaalilla säällä kuin säällä.

Jos luisuun ajautuu, niin kaasun nosto ajaa melkein saman kuin kytkimen painallus manuaalilla.

Lumesta heijaaminenkin onnistuu hyvin; ajo- ja Neutraali vaihteen välillä ei tarvitse käyttää jarrua vaihteen kytkemiseen, joten vain tasaista kaasua ja D/R-N väliä vaihteenvalitsimesta, ainakin vw:n ohjekirjat neuvovat nämäkin erikoistilanteet.

Äänestä
  • Olen täysin samaa mieltä. Yhden asian kuitenkin haluaisin lisätä. Jos todella liukkaalla kelillä joutuu takavetoisella luistoon, niin ei kannata aivan kokonaan nostaa jalkaa kaasulta; vaikka se moottorijarrutus onkin aika olematon se saattaa silti pahentaa luistoa. Vaikka nykyinen autoni onkin etuvetoinen niin tuo tapa löysätä kaasua kevyesti on säilynyt, eikä siitä mitään haittaakaan ole.
    Etuvetoisella automaattilla talviajo on kyllä mielestäni todella helppoa. Tuo kaasun kevennys alkaa jo hyvin lyhyen totuttelun jälkeen tapahtua niin automaattisesti, että luisto pysähtyy normaalisti ennen kuin sen alkamisen edes tietoisesti havaitsee. Tästä syystä syntyy vaikutelma ettei automaatilla oikein helposti edes joudu luistoon.

    Äänestä

Kaikki omat autoni ovat olleet manuaaleja, automaateista on parista, kolmesta kokemuksia (tuttujen autoja). Eniten olen ajanut etuveto Saabia ja takaveto Volvoa. Alku oli hieman kankeaa kun tuli painettua "kytkintä" risteyksissä ja käsi haki oitis kepille. Vaan äkkiä siihen tottui. Talvella ajaa siinä missä manuaalillakin. Pahin, mitä sattui, oli ohjaustehostin Volvossa. Perä kun lähti oli korjaaminen hankalampaa kuin tehostamattomassa. Sitäkin oppi äkkiä varomaan (ei kyllä liity automaattilootaan mutta kuitenkin)
Eli hetken kun ajaa niin eroa ei huomaa, ellei sitten vaihtamista lasketa.

Äänestä

Kyllä uudet automaatit on hyviä ajaa kesällä ja talvella. En ole vuosiin tarvinnut automaatin kanssa mitään kikkoja. Ei kun D silmään ja menoksi, että lumi pöllyää

Äänestä

Omassa (MB) olen pitänyt hyvänä puolena sutimisen eston pois kytkemismahdollisuutta. Sitä ei juurikaan tarvi, mutta just heijaustilanteessa ei hyydytä konetta.

Kerran kävi niin, että auto ei noussut roiskeläpistä tippuneiden ja siihen jäätyneiden paakkujen yli. Renkaat kun pyrki sutimaan, mutta sutimisen esto tappoi tekoja. Esto pois päältä ja kävi ku ennen vanhaan.

Kyllä moottorilla voi jarruttaa, kun veivaat maksimivaihteen alemmas. Siksi ne 1,2,3,4 tai plus ja miinus on siinä laatikossa. Ja ohjekirja kertoo loput, kuten (mun autoa) saa hinata N-asennossa jne.

Jos sulla on ajovakaudenhallintajärjestelmä, niin et edes meinaa huomata, että on liukasta. Koko tuo paketti saattaa luoda liiallisen turvallisuuden tunteen, joten ole silti varovainen. Paksu sohjo on edelleen petollinen. Nyt, kun on automaatti, on vähempi huolehdittavaa. Välillä tiukoissa tilanteissa melkein kaipaa kytkinpoljinta ihan vaan henkiseksi tueksi ;-)

Äänestä

Normaali ajossa D-asentoon, hangessa ja mäkisellä tiellä 3, kunnon syvään lumeen joutuessasi 2 tai 1. Moottorijarrutus toimii 3-asennossa mutta ei ylivaihteella (D). Jos sulla on autossa luistoesto ja ABS ei paljon talvea huomaakaan...
Ainoastaan kovalla pakkasella huomaa, että lohkolämmitin ei lämmitä vaihdelaatikkoa, joten kannattaa pari ekaa kilometriä ajella rauhallisemmin ja ylivaihde D ei välttämättä napsahda heti päälle vaikka vauhtiakin olisi...

Äänestä
  • Mersu vaihtaa vaihdetta myöhemmin, kun kone ja laatikko ovat kylmät. Palautuu normaaliksi hieman lämmettyään. Ohjekirjan mukaan syynä on nopeampi lämpeäminen.

    Äänestä

Syksyllä 1989 olin ostamassa ekaa automaattiani. Talviajo arvelutti, joten osti Kadettin peräkonttiin kirkkaanpunaisen muovisen lapion, mukamas tiedossa olevia lumitöitä varten.

Nyt 14 vuotta myöhemmin voin todeta, että automaatti-Opel oli järkihankinta - lumilapio puolestaan jokseenkin turha. Siirsin lapion lasten leikkikaluvarastoon muutamaa talvea myöhemmin, koska autoillessani en sitä tarvinnut.

Lapio on hajonnut ja hävitetty jo vuosia sitten, mutta Opel porskuttaa edelleen, 214 000 mittarissa. Paljon on autoa korjattu ja uudistettu, mutta vaihdelaatikon osalta yksi öljynvaihto on riittänyt!

Äänestä

...kun menet esim. sulkemisajan jälkeen tavaratalon parkkipaikalle tms. "turvalliselle" paikalle, ajat mutkaa, jarruttelet, päästät auton sladiin teet mitä mieleen juolahtaa. sittenpä on tosi tilanteessa ainakin käsittelykokemusta kun on vähän veivannut.

Turvallisia kilsoja!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aarne kirjoitti:

Saan ensi viikolla ekan automaattivaihteisen pelin ja nyt vähän jännittää miten sen kanssa pärjään. Toivoisin kokeneilta neuvoja ja kommentteja.
Luulisin että normaali liikkeellelähtö liukkaalla sujuu paremmin kuin manuaalilla, mutta miten sen kanssa pelataan luistoissa ja jarrutuksissa (etuvetopeli)? Entä heijaaminen kinoksissa? Moottorijarrutus jyrkissä alamäissä taitaa niin ikään puuttua? Jos asiasta on keskusteltu muualla tai löytyy muuta yhteenvetoa, voisitko kertoa missä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu