Ensimmäisen mukelon synnytyksen jälkeen päätin, että nyt alkaa meikäläisellä ruokaremontti. No, tässä pitäs muutama kilo karistaa, mutta sitten olis tarkotus opetella syömään terveellisesti ja säännöllisesti. Olen aiemmin ollut aika hurja syöppö ja namia syönyt aina pussitolkulla jos on kerran syöty. Nyt olis tarkoitus ottaa vähän järki käteen tässä syömismeiningissä. Mitään en itseltäni kiellä, mutta annoksia voisi pienentää. =) ( Jus nappasin muutaman namin suuhun, ennen ois mennyt koko pussi, hyvä alku tämäkin. =) )
Mutta siis itseasiaan. Olen kuullut, että vaaleita jauhoja tulis välttää. Tarkoitus ei ole poistaa niitä kokonaan ruokavaliosta, mutta mitä niitten tilalla vois käyttää jos esim. leipoo kotona? Mistä löytys vaikka hyviä ruoka- ja leipomisohjeita joissa vaaleet jauhot on korvattu jollai muulla?
Mutta siis itseasiaan. Olen kuullut, että vaaleita jauhoja tulis välttää. Tarkoitus ei ole poistaa niitä kokonaan ruokavaliosta, mutta mitä niitten tilalla vois käyttää jos esim. leipoo kotona? Mistä löytys vaikka hyviä ruoka- ja leipomisohjeita joissa vaaleet jauhot on korvattu jollai muulla?
Vastaukset 3
Vanhimmat
en ole kauheasti perehtynyt asiaan, mutta luulisin, että esim sämpylöissä olis hyvä käyttää jotain sämpyläjauhoja ja tehdä vaikka porkkanasämpylöitä. niin sais enemmän kuituja
Jos kotona leipoo, niin sitä on aika vaikea tehdä ilman vehnäjauhoja...
Vaaleita jauhoja vältetään näin: Ei vaaleata leipää, ei pullaa, ei tavallista makaroonia. Vaan sen sijaan täysjyvä- ja ruisleipää, ruis- tai kaurapastaa, täysjyväriisiä jne.
Tietysti poikkeuksia sallitaan, jos silloin tällöin herkuttelee kotitekoisella pullalla tai tuoreella hiivaleivällä.
no sen olen kuullut että pullat ja muut vaaleat leivät turvottavat ja lihottavat, eli siis kannattaa panostaa ruisleipään, tai ainakin syödä täysjyväleipiä tjs. itse tykkään syödä vaaleaa leipää, mutta itseään täytyy vain ottaa niskasta kiinni! kannattaa myös syödä porkkanoita ja muita vihanneksia (raakana sekä keitettyinä). hyvää tulee jos teet esim. raaoille porkkanoille dipin kermaviilistä ja sekoitat joukkoon mausteita makusi mukaan. NAMI! myös vettä kannattaa juoda päivän mittaan n. 1-2 dl erissä. good luck!