Te viisaat miehet jotka olette käynneet intin,niin kuuluuko merivoimat kanssa tähän pioneerirykmenttiin?
Luin vain mil.fi että sunnuntaina on Saapumiseräpäivä 1/04 -alokkaiden läheiset tutustuvat Pioneerirykmenttiin.Eli olisikohan tämä merivoimissakin?että pääsisin katsomaan kultaani rankkiin tähän kotkan edustalle.hän ei ole kyllä vielä ilmoitellut mitää että sinne saa tulla,mutta luin vaan mil.fi että sinne saa mennä tutustumaan..tai jonnekkin saa mutta en tiedä saako merivoimiin.
Luin vain mil.fi että sunnuntaina on Saapumiseräpäivä 1/04 -alokkaiden läheiset tutustuvat Pioneerirykmenttiin.Eli olisikohan tämä merivoimissakin?että pääsisin katsomaan kultaani rankkiin tähän kotkan edustalle.hän ei ole kyllä vielä ilmoitellut mitää että sinne saa tulla,mutta luin vaan mil.fi että sinne saa mennä tutustumaan..tai jonnekkin saa mutta en tiedä saako merivoimiin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mix v###### te tääl kyselette tommosia????? Eiköhän teidän jätkäkaverit ilmota jos kyseinen päivä on vierailupäivä ja HUOM..jos poikakaverisi haluaa sut sinne käymään. Jos ei halua ei kutsua sillon tule. Kyllä te "kaikki" joilla jätkä lähteny inttiin ootte hysteerisiä, ihan naurattaa tommonen. Tuntuu ku olisitte jotain 12 vee. Mut hei mä voin kertoa et intissä se vasta helppo on pettää, omakohtaisia kokemuksia asiasta. Kiinni jäämisen riski on erittäin pieni. Ehkä jätkäs on iskeny jo silmäsä johonkin eikä halua sua sinne häiritsemään.
Mutta hyvää päivän jatkoa.
Taidat olla todella kade,ku jotkut on semmosia ihmisiä, ketkä ei petä ja joihin voi luottaa..harmi ettei sun laiffis oo semmosta..mut koita kestää!!
Kotkan Rannikkoalueen entisenä upseerina otaksun ettei vastaavaa vierailupäivää järjestetä. Tähän syynä ei ole mikään ilkeys vaan se, että Rankin Linnake, kuten linnakkeet yleensä, on varsin hankalan merimatkan päässä (varsinkin talvella)eikä omaisten vieminen talvisille linnakkeile ole mielekästä.)
Kesän saapumiserien valapäivinä omaiset on usein kuljetettu valaparaatiin saariston kohteisiin koska "sesonkiaikana" tällainen on mahdollista järjestää käyttäen kuljetuksiin yksityisiä vesibusseja. Kuljetustarve kun on kerralla useita satoja henkilöitä.
Eli sinun ei nyt auta kuin odottaa sulhoasi ensimmäiselle lomalle ja sitä odotellessa pitää häneen yhteyttä tiiviisti.
Muuten, intti ei hyvää parisuhdetta tuhoa. Itse lähdin varusmieheksi Haminaan seurusteltuani vain kaksi viikkoa aivan ihanan tytön kanssa. Ja tuo varusmiepalvelus muuttuikin upseerin uraksi, jolla olen edelleen. Nyt reilua ajastaikaa myöhemmin tuo ihana tyttö on ihana ja rakas vaimoni ja kolmen lapsemme äiti.