Me ollaan nyt työsopimuskirjoitusvaiheessa. Siinä pomo sitten kysyi, minkälaista palkkaa olen ajatellut, että pistän jonkuu ehdotuksen tuohon paperiin. Mitä vois pyytää palkaksi, ei mtn mahdottomuuksia, mutta joku järkevä? Mun työkuvaan kuuluis keittiöhommia (tiskaamista, astioitten latomista, yms.) ja vaihtelevasti vapaa-ajanohjausta hyvännäköisen äijän kanssa. ;) Työaika 6-8 h päivässä, 5 kertaa viikossa.
Paljon VOI pyytää palkkaa?
12
2300
Vastaukset
- euroja
10 eskua tunnilta
- Jari
Niin, toki pyytää voi, mutta epäilempä maksaako kukaan. Realistisempi toive voisi olla 6-8 euroa tunti...
- opiskelija
Jari kirjoitti:
Niin, toki pyytää voi, mutta epäilempä maksaako kukaan. Realistisempi toive voisi olla 6-8 euroa tunti...
ei sitä millään kuudella eurolla kannata tehä!
mulla on itsellä 11 e ollu kesätöissä. Ainakin kahdeksan pyydä! - Jari
opiskelija kirjoitti:
ei sitä millään kuudella eurolla kannata tehä!
mulla on itsellä 11 e ollu kesätöissä. Ainakin kahdeksan pyydä!Mutta kesätöistä tuo 11 euroa on kyllä todella paljon, varsinkin jos työ on esim. juuri astioiden pesua. Enpä ole vastaavaa kesätyö palkaa kuullut kenelläkään kouluttamattomalla. Pääkaupunkiseudulla voi olla hieman kovempi palkkataso kesätöissäkin, mutta silti... Saa olla jo suhteita, yrittäjänä en itse koskaan maksaisi tuollaisia kesätyöpalkkoja.
- Jari
opiskelija kirjoitti:
ei sitä millään kuudella eurolla kannata tehä!
mulla on itsellä 11 e ollu kesätöissä. Ainakin kahdeksan pyydä!Niin, kyseinen haarukka johtuu myös hieman hakijan iästä, jota hän ei ilmoittanut ja tästä johtuen kuinka raskaita töitä hänellä voi teettää jne... Yleisimmät kesätyöpalkat pyörinevät seitsämän euron paikkeilla. Pääkaupunkin seudulle voivat olla lähempänä kahdeksaa.
- opiskelija
Jari kirjoitti:
Mutta kesätöistä tuo 11 euroa on kyllä todella paljon, varsinkin jos työ on esim. juuri astioiden pesua. Enpä ole vastaavaa kesätyö palkaa kuullut kenelläkään kouluttamattomalla. Pääkaupunkiseudulla voi olla hieman kovempi palkkataso kesätöissäkin, mutta silti... Saa olla jo suhteita, yrittäjänä en itse koskaan maksaisi tuollaisia kesätyöpalkkoja.
Raksalla olen ollu hommissa ja siellä on ollu toi 11e tunnille ja savossa olen töissä ollu
- 69koska69
siis meen varasto hommiin niin paljonkos viittisi pyytää tunnilta
- B2
Kaupan varastotyöntekijä täältä B2 http://www.pam.fi/fi/tyo/palkat/Palkkataulukot/Kaupan%20ty%C3%B6ntekij%C3%B6iden%20taulukkopalkat%201%204%202011%20alkaen.pdf
koululaiselle 70 % ja harjoittelijalle 85 %
- thhtet
No jos antaa mahdollisuuden itse heittää palkkatoive, niin arvosta nyt omaa ammattitaitoasi sen verran, että edes sen kympin pyydät. Laskekoon työnantaja sitten, jos ei sitä pysty maksamaan.
- Anonyymi
Minä oon pitänyt tiukasti 15 e tunnilta pohjana siitä ylöspäin
- Anonyymi
7500 kuukaudessa.
- Anonyymi
Selittäkää tyhmälle mikä idea on tuossa että pitää ehdottaa mitä palkkaa haluaa? Miksi ei voi olla työpaikalla tietty palkka ja sen mukaan mennään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1784163"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?882727Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1322219Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p762180- 192021
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.231941Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251763- 831757
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201743Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko121557