Olen aina ollut isokokoinen ja iänmyötä(38v) painoa tullut lisää.Nuorekkaita isojen tyttöjen vaatteita ei löydy juuri mistään,olen kolunnut henkan,kappahlin,lindexin jne mallistoja jo vuosia.Lorellaan menin vilkaisemaan pikkujouluvaatteita ja vihdoin löysin sopivan oloisen merkin,Proforma,mutta..tosi kalliita tuotteita.Halvemmat isot vaatteet ovat lähes aina kapeita hartioista ja leveitä vyötäröstä alaspäin josta tulee valtava telttavaikutelma.Avasin tilin Lorellaan ja olen tosi tyytyväinen tämän merkin istuvuuteen ja stailiin,hintaa vain on liikaa.Pitäisikö pullukoiden ansaita tuplasti että pystyy vaatettamaan itsensä muodikkasti? Ihmettelen minkälaisten mittojen mukaan esim.henkka tekee isot vaatteet ja entä MUODIKKUUS? Miksei voi samaa stailia käyttää isommissa koossa, isommassa mittasuhteessa tietenkin,kuin pienemmissä?
Vaatemallit kuin telttoja
176cm, 100kg
87622
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Löysin muuten Lorellasta myös ihanat liivit ja pikkuhousut,mustaa pitsiä, ja vaikka itkettää kovat hinnat, kerrankos se kirpasee.Hyvä mieli tuli shoppailla kun ei tarvinnut häpeillen kysellä isompia kokoja ja sain upeat vaatteet ja sexyt alusasut vihdoinviimein.Onko Proforma tuttu kenellekkään?
Onko tuo vaatemerkki alus- vai päällysvaatteissa??
Yritin hakea netistä, muutta en löytänyt...
Ihan vieras merkki, käyn kyllä Lorellassa,,,
Pro Forma tekee äitiysvaatteita, ja sillä on oma myymälä Helsingissä Forumin takana Motheria vastapäätä. Näyttävät kivoilta ikkunassa, taatusti kalliita. Mutta kai niillä on sitten muutakin kuin äitiysvaatteita.
hei,
Proforma on naisten vaatemerkki, sisäpukeutumista, melko rentoa. Kokoja löytyy jotain 52 asti eli ei todellakaan ole äitiysvaatemallisto! Ihan kivannäköistä ja nuorekastakin. Myydään mm Aleksi 13:ssa ja sitte siellä Lorellassa
kas tässä linkki ProForman ja Almian sivuille: http://www.sizemore.fi
kerrankin voi paksu,olematta erikoistapaus, toivottavasti tehdä "knock outin"! IHANAAA!!!!
tuossa tuli vaan mieleen kun luin viestiäsi, että syy miksi xxl-kokoisia vaatteita tehdään vähemmän, on se että niitä tarvitaan vähemmän. Olen itse saanut katsoa suunnittelua ja taulukkoa, mistä näkee kuinka paljon mitäkin tehdään. Jos esim. housuille tulee xxl-kohdan kohdalle vain tuhat, niin silloin ko.housuja ei valmisteta xxl-kokoisena.
Eli raha tässä on syynä. Valitettavasti.
Olen löytänyt ihan kivoja vaatteita, nuorekkaitakin, Seppälän "suurenmoisten naisten" osastoilta sekä pienistä boutique-putiikeista. ALE-aikaan pikkuputiikeistakin voi löytää vaikka mitä kivaa sopuhintaan :)