permis?!

Lily

Mä otan permikset n. kahen viikon päästä!
Mitä mieltä ootte permiksen otosta? Ja onko sitä vaikee "hoitaa"? Ja kun sen ottaa ni pitääkö kaks seuraavaa päivää en jälkeen olla pesemättä hiuksia? ku mun yks kaveri sano et pitäs!?
Saako hiukset harjaamalla suihkun jälkeen suht koht suoraks?

9

3796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kutri

      Oletko koskaan ennen ottanut? Olisi hyvä, jos kampaaja arvioisi pikaisesti sen, minkälaiset aineet ja miten isot rullat tarvitaan. Joillakin tulee kihara vähemmästä ja isommilla rullilla, joillakin oikenee, ellei käytetä tarpeeksi tehokkaita aineita ja pieniä rullia. Mieti myös itse valmiiksi, miten aiot kiharrettua tukkaasi pitää, siis suorana (heh, kiharat suorana) auki, vai laitatko sen jotenkin, sekin vaikuttaa siihen, minkälainen kihara laitetaan.

      Ei ole kovin vaikea hoitaa. Mielestäni kannattaa kuitenkin aina käyttää jotain hoitoainetta, itse käytän hiuksiin jätettävää, mutta voi olla makuasia. Olen käyttänyt sekä kampaajalta ostettavia että kaupan halpistuotteita, enkä ole huomannut niissä mitään eroa - mutta kaupan tuotteiden välillä on kyllä eroa, eli ainakin kokeilemalla löytää sellaisen, joka ei vedä hiuksia kuiviksi. Jos hiuksesi ovat hyväkuntoiset ennen permanenttia, niin ei kunnolla tehty permanentti niitä huonokuntoisiksi tee.

      Muistaakseni nykyisin saa permanentin jälkeen pestä hiuksia vaikka miten pian, mutta en nää mitään järkevää syytä tehdä sitä. Permanentatut hiukset ei rasvoitu millään, eikä ne nyt parissa päivässä ehdi likaantuakaan. Ylipäätään hiuksille ei tee hyvää pesu joka päivä tai edes joka toinen päivä. Mutta jos välttämättä haluat pestä jo vaikka seuraavana päivänä, niin kysy kampaajalta, kuinka pian saa pestä. Ainakin minun kampaaja sanoi, että pesemistä haitallisempaa on se, jos hiuksia "laitetaan" eli tarkoituksella suoristetaan silloin heti permanentin jälkeen. Niitten pitäisi (tuon kampaajan mukaan) antaa olla melko rauhassa pari päivää ja sen jälkeen vasta alkaa laittaa, jos siis haluaa niitä jotenkin laitella. Saa tietty harjata, mutta ei pitäisi enempää käsitellä.

      En ihan ymmärtänyt tuota viimeistä kysymystäsi. Permanentatut hiukset kannattaa selvitellä aika huolellisesti pesun jälkeen (mielellään sen hiuksiinjätettävän hoitoaineen kanssa) eikä vain vetää harjalla läpi.

    • Lily

      ..että jos haluaa vaik seuraavaks päiväksi suorat hiukset, niin eikö ne kannata harjata suoraks edellisenä iltana!?
      Kiitti vastausesta! =)

      • kutri

        Jos haluat ihan oikeasti suoriksi ne permanentatut hiukset, niin ei se taida ihan harjaamalla onnistua, kyllä permanentatut on kiharat. Öh tuota miksi haluat permanentin, jos siis haluat suorat hiukset? Jos permanentatut haluaa suoriksi, niin pitäisi varmaan käyttää jotain suoristusrautoja?


      • Lily
        kutri kirjoitti:

        Jos haluat ihan oikeasti suoriksi ne permanentatut hiukset, niin ei se taida ihan harjaamalla onnistua, kyllä permanentatut on kiharat. Öh tuota miksi haluat permanentin, jos siis haluat suorat hiukset? Jos permanentatut haluaa suoriksi, niin pitäisi varmaan käyttää jotain suoristusrautoja?

        Ku parturi sano et jos ne harjaa suihkun jälkeen ni ne ei mee nii kiharaan.. Jos haluu et ne on kiharat ni muotovaahtoo märkiin hiuksiin!


      • kimuli
        Lily kirjoitti:

        Ku parturi sano et jos ne harjaa suihkun jälkeen ni ne ei mee nii kiharaan.. Jos haluu et ne on kiharat ni muotovaahtoo märkiin hiuksiin!

        Sillon kampaajasi on aikeissa tehdä sinulle loivan kiharan...Voit kammata sen suihkun jälkeen,ja jättää kuivamaan mahdollisimman suorana,mutta silti se laineilee.Ei se tule näyttämään samalta kuin hiuksesi nyt...ei niin suorilta!Voit siis pitää niitä laineilevina,tai juuri muotovaahdolla aivan kiharana.Mutta muista että alkuun kiharat hiuksesi voivat tuntua vaikeilta,ja hankalilta,mutta se helpottaa kyllä parissa viikossa kun kihara laskeutuu hieman ja "muotoutuu"...Juu,ja pari päivää pitäis kestää pesemättä!


    • AaDa

      ...permis muutama vuosi sitten. Ei kannata hankkia, jos yhtään epäilee katuvansa sitä jälkeenpäin. Kiharaan kyllästyy nopeasti, ja lisäksi permanentti kuluttaa hiusta ihan mielettömästi. Itselläni permis kesti hyvännäköisenä n.3 kuukautta, jonka jälkeen hiukset olivat jatkuvasti yhtä hamppua. hoitoaineet auttavat hiusta, mutta rasittavat päänahkaa. Permiksen ainoa poistotapa on leikata permanentattu hius pois. Hiusta ei saa kampaamalla suoraksi, ja suoristusrautojen käyttö on aikaa vievää ja jokseenkin vaikeaa (rasittaa hiusta lisää!). kehotan jättämään permiksen hankkimisen, ja kokeilla vaikka helpompia sormikiharoita yms. vastaavia.

      • kimuli

        Kyllä permanentin voi suoristaa suoristuspermanentillä.Omani suoristettiin sillä,eikä se edes kuluta hiusta enempää...kihara on muotona kuivattava.Kun suomalainen poikkileikkaukseltaan pyöreä hius väännetään väkisin soikeaan muotoon,voi olla varma et aina latva kuivuu.Yksi sääntö on se että mitä kiharampi,sen enemmän kuivattaa...Ja jos hius on jo ennestään kuivuuteen taipuvainen,karhea laatuinen,niin eikun paranee...Kampaajien pitäisi kertoa rehellisesti kelle kiharan voi laittaa,kelle ei...Ja hoitoaineesta sen verran että sen voi levittää pelkkiin latvoihin kun viitsii nähdä sen verran vaivaa,eikä päänahka näin rasvoitu sen vuoksi nenempää!!

        Itse olen kerran kieltäytynyt tekemästä permanenttiä.Onneksi,sillä joku muu sitten teki sen ja lopputulos oli kamala...Pitkät hiukset poikki ja poikamalli tilalle...


    • Lily

      maksaako se suunnillee jotai 50€? mulla on olkapäille ulottuvat hiukset!

    • Anonyymi

      Olitko tyytyväinen permikseesi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      3555
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1703
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      99
      1611
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1449
    5. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      29
      1445
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1394
    7. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      161
      1322
    8. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1263
    9. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      124
      1079
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      995
    Aihe